ΤΣΑΡΟΥΧΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

 

ΚΩΣΤΑΣ ΤΣΑΡΟΥΧΑΣ

Kostas

 

Από την αναμέτρηση Αριστοτέλη Φλώρινας - Επίκουρου Πολίχνης και τον αγώνα μεταξύ του Μπούντουλα - Τσαρουχάς Κ. ενώ παρακολουθεί με ενδιαφέρον ο Ν. Λαγοπάτης (Νεάπολη) Λίγο πριν την εκκίνηση του Διεθνές τουρνουά "ΛΕΥΚΟΣ ΠΥΡΓΟΣ" από αριστερά Συμεωνίδης Γ. Χαρατσίδης Θ. ο πρόεδρος της ΕΣΟ Μακρόπουλος Γιώργος, ο Βαγγέλης Βιδάλης, ο Αναστασιάδης Παύλος, ο πρόεδρος της Παγκόσμιας Ομοσπονδίας Σκακιού (FIDE) Φλορέντσιο Καμπομάνες, Κοσμίδης Θοδωρής, Τσαρουχάς Βασίλης, ο αείμνηστος δημοσιογράφος Σειρηνόπουλος Δημήτρης, και ο Τσαρουχάς Κώστας
Από την εκδρομή του ΕΣΟΠ Επίκουρου το 1980 στη Βίτοσα Σόφιας. από αριστερά πάνω: Φραγκίδου Έλσα, Αναστασιάδης Κώστας, Παπαστεργίου Γιάννης, Μιχαηλίδου Έλσα, Μιχαηλίδου Μαρία, Μουρατίδου Φωτεινή, Αβραμίδης Ιάκωβος, Μιχαηλίδου Κική, Παυλίδης Δημήτρης, (κάτω) Τσαρουχάς Κώστας, Μυρωνίδης Μάκης, Τσαρουχάς Βασίλης, Ψωμιάδης Σταύρος και Κωνσταντάκης Νόντας.

 

Γεννήθηκε στις 1 - 06 -1964 στις Σέρρες και την ίδια χρονιά μετακόμισε στη Θεσσαλονίκη όπου και κατοικούσε έως το 1990. Απο τον Οκτώβριο του 1990 έως και σήμερα μένει μόνιμα στα Χανιά.

ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ

Το 1975 σε ηλικία 11 ετών είχε την πρώτη επαφή με το σκάκι όταν ιδρύθηκε ο Εκπολιτιστικός - Σκακιστικός Σύλλογος Ε.Σ.Ο.Π. Επίκουρος Πολίχνης (Θεσ/νίκη). Οι διακρίσεις σε εσωτερικές διοργανώσεις ήταν πολλές, ενώ από το 1980 έως και το '83 συμμετείχε σε όλες τις τελικές φάσεις των Πανελλήνιων Νεανικών Πρωταθλημάτων. Παράλληλα ήταν βασικό μέλος της ομάδας του Επίκουρου Πολίχνης που αγωνίζόταν στην Α΄ Εθνική κατηγορία.
Το 1983 κατακτά τον τίτλο του Πρωταθλητή Βορείου Ελλάδος και την ίδια χρονιά παίρνει την 1η θέση στα ημιτελικά Νέων και ταυτόχρονα αποκτάει τον τίτλο του Ομοσπονδιακού Μαιτρ.
Το 1987 παίρνει μεταγραφή στην ομάδα του Κύδων Χανίων και αποτελεί βασικό μέλος της. Το 1997 παίρνει χρυσό μετάλλιο καλύτερης απόδοσης στη σκακιέρα του στην ¶ Εθνική κατηγορία.
Το 1998 ιδρύεται η Σκακιστική Ακαδημία Χανίων στην οποία είναι ιδρυτικό μέλος της και ένα χρόνο αργότερα μεταγράφεται στη ΣΑΧ.
Συμμετείχε σε πολλά διεθνή τουρνουά στην Ελλάδα και το εξωτερικό. Διεθνές τουρνουά «Επίκουρος» 1982, Λάρισας 1983 - Bonsist Σόφια Βουλγαρίας 1989, Albena Βουλγαρία 1989, Open Ρεθύμνου 1989, Open Ηρακλείου 1992, Κέρκυρα 1993, Μάχη της Κρήτης 1991-2-3-4-5-6-7, Gran pri Μακεδονίας - Θράκης 1993, Κώστας Μπουζάκης 1999, Πόρτο Καράς 2005. Sants Βαρκελώνης 2007-2010, Κρακοβία 2008, Πανευρωπαϊκό Ομαδικό Πρωτάθλημα Plovdiv 2010, Ρίγα Λετονίας 2013.

ΠΡΟΠΟΝΗΤΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ

Από το 1990 έως και το 1998 Προπονητής στον ΑΟ ΚΥΔΩΝ και στον ΟΦΣΧ.
1991 - 1996 Προπονητής στον ΠΑΣ Κισάμου και στο πάρεδρο σωματείο του Δήμου Σούδας.
1996 έως και σήμερα - Προπονητής της ομάδας ΑΣΕ ΟΤΕ Χανίων.
1998 έως και σήμερα - Προπονητής στη Σκακιστική Ακαδημία Χανίων
2008 έως και σήμερα - Προπονητής στην ΚΑΙΣΣΑ ΧΑΝΙΩΝ
2000 έως και σήμερα - Προπονητής στην ομάδα του ΣΚΟ Ρεθύμνου
2004 έως 2008 - Προπονητής του ΑΟ Κισάμου.
1990 έως και σήμερα - Προγράμματα εκμάθησης σκακιού σε δημοτικά σχολεία του Νομού Χανίων και Ρεθύμνου. (1ο, 2ο, 3ο, 4ο, 5ο, 6ο, 7ο, 8ο, 9ο, 10, 13ο, 14ο, 15ο, 17o, 20ο Δημ. Σχ. Χανίων, Μάλεμε, Κουνουπιδιανών, Νέας Κυδωνίας, Νιό Χωριού, Βαμβακόπουλου, 1ο Μουρνιών, 1ο Σούδας, Αλικιανού, Βουκολιών, Σκινέ - Φουρνέ, Δραπανιά, Πλατάνου, Επισκοπής Ρεθύμνου και 5ο Δημ.Σχ. Ρεθύμνου).
1990 - 2000 Διδασκαλία σκακιού σε παιδικούς και βρεφονηπιακούς Σταθμούς Δήμου Χανίων και Δήμου Σούδας και ιδιωτικούς παιδικούς σταθμούς. (Φωλιά του Παιδιού - Σύγχρονη Αγωγή - Playschool - Παιδικό Εργαστήρι).
Το 1998 σε συνεργασία με τη MEMO Computer στα Χανιά είχε διδακτική εμπειρία με πρότυπα προγράμματα για παιδιά εκμάθησης Ηλεκτρονικών Υπολογιστών μέσω Σκακιστικών προγραμμάτων.
1997 έως 2014 - Διοργάνωση και Διδασκαλία Καλοκαιρινών Προγραμμάτων εκμάθησης σκακιού Δήμου Χανίων (Παιδική - Εφηβική Βιβλιοθήκη Δήμου Χανίων).
2007 - 2009 Προπονήσεις σε καλοκαιρινά προγράμματα εκμάθησης σκακιού στον Δήμο Πελεκάνου.
1994 - 1998 και 2007 - 2012 Περιφερειακός Προπονητής Κρήτης της Ελληνικής Σκακιστικής Ομοσπονδίας με αρμοδιότητα την προπόνηση επίλεκτων παιδιών.
Με την ιδιότητα αυτή συνόδεψε τις Εθνικές Νεανικές Ομάδες στα παρακάτω Πανευρωπαϊκά και Παγκόσμια Πρωταθλήματα:
1994 Παγκόσμιο πρωτάθλημα στο Zegen της Ουγγαρίας,
1995 Παγκόσμιο πρωτάθλημα στη Guarapuava της Βραζιλίας,
1996 Πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα στη Rimavska Sobota της Σλοβακίας και παγκόσμιο πρωτάθλημα στη Minorka της Ισπανίας,
1997 Πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα στο Tallin Εσθονίας και Παγκόσμιο πρωτάθλημα στης Κάννες της Γαλλίας,
1998 Παγκόσμιο πρωτάθλημα στο Oropessa del Mar της Ισπανίας.
2012 Παγκόσμιο πρωτάθλημα στο Μάριμπορ της Σλοβενίας.
2013 Πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα στη Budva του Μαυροβουνίου
2013 Παγκόσμιο πρωτάθλημα Αλ ¶ιν των Ηνωμένων Αραβικών Εμιράτων.
2015 Πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα στο Πόρετς της Κροατίας
2016 Πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα στην Πράγα της Τσεχίας
1989 έως και σήμερα - Προπονητής και συνοδός αποστολών σε όλα τα Πανελλήνια Νεανικά και Μαθητικά Πρωταθλήματα.
2002 - 2003 - 2004-2009-2010-2012 -2013 Προπονητής και συνοδός αποστολής ΣΑΧ σε Παγκόσμια - Πανευρωπαϊκά Νεανικά Πρωταθλήματα.

ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΣΚΑΚΙΣΤΙΚΗ ΒΙΒΛΙΟΓΡΑΦΙΑ ΚΑΙ ΠΡΩΤΟΤΥΠΕΣ ΣΗΜΕΙΩΣΕΙΣ

Συγγραφή πέντε σκακιστικών βιβλίων με τίτλο:
1. «Ταξιδέψτε στο μαγικό κόσμο του σκακιού» (βιβλίο που απευθύνεται σε αρχάριους σκακιστές).
2. «Ο συνδυασμός στο σκάκι» Στόχος το κέρδος υλικού (βιβλίο με τακτικά μοτίβα με σκοπό το κέρδος υλικού)
3. «Ο συνδυασμός στο σκάκι» Στόχος το ματ (βιβλίο με τακτικά μοτίβα με σκοπό το ματ)
3. «Εισαγωγή στα μυστικά των φινάλε» (βασικές έννοιες στα φινάλε πιονιών)
4. «Ιστορία Σκακιού - Παγκόσμιοι Πρωταθλητές» (Βιογραφικά και αναλυμένες παρτίδες Παγκόσμιων Πρωταθλητών)
5. «Ανοικτά Ανοίγματα» (σε συνεργασία με τον Βασίλη Τσαρουχά) Το Βιβλίο αυτό έχει σαν σκοπό πέρα απο τα ανοίγματα να μάθει ο αναγνώστης τρόπους επίθεσης στον αντίπαλο βασιλιά την αξία του ροκέ και επίσης την αξία της κατάκτησης του κέντρου.

1998 - Αρθρογράφος εβδομαδιαίας σκακιστικής στήλης στην εφημερίδα «Χανιώτικα Νέα»
2000 - Αρθρογράφος εβδομαδιαίας σκακιστικής στήλης στην εφημερίδα «Αθλητής».
2003 - 2009 - Έκδοση ετήσιων περιοδικών της ΣΑΧ με ανασκόπηση όλων των σκακιστικών δραστηριοτήτων της χρονιάς.
2005-2009 Αρθρογράφος σκακιστικής στήλης στην εφημερίδα "Κήρυκας"

ΠΙΝΑΚΑΣ ΑΘΛΗΤΩΝ ΜΕ ΣΗΜΑΝΤΙΚΕΣ ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ ΣΕ ΔΙΕΘΝΕΣ ΚΑΙ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΕΠΙΠΕΔΟ

Δέκα αθλητές του έχουν διακριθεί σε Διεθνές επίπεδο, τέσσερις αθλητές του συμμετείχαν με την Εθνική μας ομάδα σε διεθνείς αγώνες, 40 αθλητές του έχουν κατακτήσει συνολικά 103 πρώτες Πανελλήνιες θέσεις, ενώ αρκετές ήταν και οι διακρίσεις αθλητών στην πρώτη τριάδα. Οι επιτυχίες σε επίπεδο Κρήτης είναι πάρα πολλές ενδεικτικά την χρονιά που μας πέρασε σε σύνολο 18 προκρίσεων για τα Πανελλήνια Νεανικά Πρωταθλήματα οι 15 που προκρίθηκαν ήταν μαθητές του.
Χαρακτηριστικό όλων των μαθητών του είναι ότι τους ανέλαβε από τα πρώτα βήματα της σκακιστικής τους πορείας. Αναλυτικά οι σημαντικότερες επιτυχίες τους:

ΑΤΟΜΙΚΕΣ ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ

Διεθνείς Διοργανώσεις - Συμμετοχές με εθνική ομάδα

1. Κουβάτσου Μαρία Ισοβαθμία στην 3-5η θέση στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα στη Βραζιλία το 1995.
2. Τσαρουχά Μαριάνθη 12η θέση στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα κάτω των 10 ετών το 2004, 3η θέση στο Παγκόσμιο Μαθητικό Πρωτάθλημα το 2006.
3. Καζάκος Μάνος 1η θέση στο Παγκόσμιο Μαθητικό Πρωτάθλημα 2005, 11ος στο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κάτω των 10 ετών στην Σερβία το 2005, 2ος στο Παγκόσμιο Μαθητικό Πρωτάθλημα το 2006.
4. Χριστοδουλάκη Τόνια 2ο κορίτσι στο Παγκόσμιο Μαθητικό Πρωτάθλημα 2005.
5. Χναρά Μαρία Δανάη 2ο κορίτσι στο Παγκόσμιο Μαθητικό Πρωτάθλημα 2005
6. Λιοδάκης Κων/νος 2ος στο Πρωτάθλημα παικτών Ευρωπαϊκής Ένωσης 2005 στο Μιούρεκ της Αυστρίας, 3ος στη γενική κατάταξη στο Παγκόσμιο Μαθητικό Πρωτάθλημα 2005.
7. Θεοδώρου Νικόλας 9ος στο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα 2011 που διεξήχθη στην Αλμπένα της Βουλγαρίας στην κατηγορία κάτω των 12 ετών.
8. Θεοδώρου Νικόλας συμμετοχή με την Εθνική ομάδα στη Βαλκανιάδα Σκακιού που διεξήχθη στο Καλιμανέστι της Ρουμανίας και κατάκτηση της 1η θέσης! Συμμετοχή στην Ολυμπιάδα σκακιού στο Gyor της Ουγγαρίας το 2014.
9. Βοζινάκη Ανθή συμμετοχή με την εθνική ομάδα στη Βαλκανιάδα Σκακιού που διεξήχθη στη Φλώρινα το 2010
10. Σπύρος Ναούμ και Θεοδώρου Νικόλας συμμετοχή με την Εθνική ομάδα παίδων σε διεθνές τουρνουά στο Ικόνιο της Τουρκίας το 2012 και ισοβαθμία στην 1η - 2η θέση. Συμμετοχή στην εθνική αποστολή στην Ολυμπιάδα Παίδων που διεξήχθη στην Κων/πολη το 2012 και 6η θέση!
11. Σπύρος Ναούμ συμμετοχή στην εθνική αποστολή στην Ολυμπιάδα Παίδων που διεξήχθη στην Κων/πολη το 2012 και 6η θέση. Ισοβαθμία στην 8η θέση (με τα κριτήρια 13ος) στο Πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα U16 στη Budva του Μαυροβουνίου το 2013.
12. Καραβιτάκη Ευαγγελία συμμετοχή και ισοβαθμία στην 6η θέση (με τα κριτήρια 10η) στο Πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα U08 που διεξήχθη στη Budva του Μαυροβουνίου.

Πανελλήνια Νεανικά Πρωταθλήματα

1. Κουβάτσου Μαρία Πρωταθλήτρια Ελλάδος κάτω των 16 ετών 2 φορές 1992 - 1994. Κάτω των 20 ετών δύο φορές 1995 - 1996.
2. Αδοντάκη Χριστίνα Πρωταθλήτρια Ελλάδος κάτω των 12 ετών 1997, 2η στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα κάτω των 12 το 1996, 3η το 1998 κάτω των 14 ετών.
3. Ναξάκης Θοδωρής Πρωταθλητής Ελλάδος κάτω των 12 ετών 2 φορές 1997 - 1998.
4. Πατσουράκης ¶γγελος Πρωταθλητής Ελλάδος κάτω των 16 ετών 2002
5. Φραγκάκης Στράτος Πρωταθλητής Ελλάδος κάτω των 12 ετών 2001 - κάτω των 14 ετών 2002 και κάτω των 16 ετών το 2005, ισοβαθμία στην 1η θέση κάτω των 18 ετών 2005, 3ος στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα κάτω των 12 ετών το 2000.
6. Τσαρουχά Μαριάνθη Πρωταθλήτρια Ελλάδος κάτω των 10 ετών 2004, 2η στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα κάτω των 12 ετών το 2006, Πανελλήνια Πρωταθλήτρια κάτω των 14 ετών το 2008, 3η στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα κάτω των 18 ετών το 2010 (11).
7. Τζουγανάκης Παντελής Πρωταθλητής Ελλάδος κάτω των 8 ετών 2004.
8. Μαρκάκη Σοφία 1η στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα κάτω των 8 ετών το 2005. 1η στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα κάτω των 16 ετών το 2013, 2η στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα κάτω των 10 ετών το 2007 και το 2008, 2η στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα κάτω των 14 ετών το 2010 και 3η το 2011.
9. Καζάκος Μάνος 1ος στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα κάτω των 10 ετών το 2005, 2ος στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα κάτω των 12 ετών το 2006.
10. Τσαρουχά Μενεξένια 2η θέση στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα πανκορασίδων το 2002, 3η στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα κάτω των 10 ετών το 1998.
11. Σχοιναράκη Δέσποινα ισοβαθμία στην 1η θέση στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα κάτω των 8 ετών 2004.
12. Παπαμάρκου Δήμητρα 3η στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα κάτω των 12 το 1997.
13. Μαθιουλάκης Φάνης 3ος στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα κάτω των 12 ετών το 2001
14. Σφυρή Κων/να 3η θέση στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα κάτω των 12 ετών το 2003
15. Χριστοδουλάκη Τόνια Ισοβαθμία στην 1η θέση στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα κάτω των 10 ετών το 2002. 2η θέση στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα κάτω των 12 ετών το 2005, 3η θέση στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα κάτω των 14 ετών το 2006 και το 2007. 3η στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα κάτω των 16 ετών το 2009. 2η στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα κάτω των 18 ετών το 2010.
16. Λιοδάκης Κων/νος 2ος στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα κάτω των 8 ετών το 2004. 2ος στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα κάτω των 10 ετών το 2005, Πρωταθλητής Ελλάδος στην κατηγορία κάτω των 10 ετών το 2006, 3ος στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα κάτω των 14 ετών το 2009.
17. Παπαδόπουλος Αργύρης 1ος στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα κάτω των 8 ετών το 2007, 2ος στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα κάτω των 16 ετών το 2015.
18. Αγναντής Αλέξανδρος 1ος στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα κάτω των 10 ετών το 2007
19. Ναούμ Σπύρος 1ος στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα κάτω των 14 ετών το 2011, 1ος στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα κάτω των 16 ετών το 2013, 2ος στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα κάτω των 12 ετών το 2009, 2ος στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα κάτω των 8 ετών το 2005.
20. Βοζινάκη Ανθή 1η στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα κάτω των 10 ετών το 2011, 1η στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα κάτω των 12 ετών το 2013, 1η στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα κάτω των 14 ετών το 2014. 1η στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Γυναικών Μπλιτς το 2014. 3η στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα κάτω των 10 ετών το 2010, 2η στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα κάτω των 8 ετών το 2008 και το 2009, 2η στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα κάτω των 14 ετών το 2015.
21. Θεοδώρου Νικόλας 1ος στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα κάτω των 10 ετών το 2009 και 3ος το 2010. 1ος στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα κάτω των 12 ετών το 2011 και το 2012, 1ος στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα κάτω των 14 ετών το 2013, 2ος στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα κάτω των 18 ετών το 2012. 1ος στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα κάτω των 14 ετών το 2014.
22. Μαθιουλάκη Ιωάννα 2η στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα κάτω των 8 ετών το 2010.
23. Πετράκης Στέλιος 3ος στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα κάτω των 10 ετών το 2011.
24. Κουκουράκη Χρυσή 3η στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα κάτω των 8 ετών το 2011.
25. Καραβιτάκη Ευαγγελία 1η στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα κάτω των 8 ετών το 2013, 2η στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα κάτω των 8 ετών το 2012. 1η στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα κάτω των 10 ετών το 2015.
26. Καντεράκη Μαρία Μυρτώ 1η στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα κάτω των 8 ετών το 2014, και κάτω των 10 ετών το 2016.
27. Κόρακα Μίνα 1η στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Γυναικών Rapid το 2014.
28. Πετράκη Ευαγγελία 1η στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα κάτω των 16 ετών το 2015.
29. Γεωργακόπουλος Νίκος 1ος στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα κάτω των 14 ετών το 2015.
30. Καραβιτάκη Αντωνία 1η στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα κάτω των 8 ετών το 2015.
31. Αντωνιουδάκης Γιώργος 1ος στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα κάτω των 8 ετών το 2016.
32. Καλογερής Γιάννης 2ος στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα κάτω των 8 ετών το 2014.
33. Τζαγκαράκης Παναγιώτης 2ος στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα κάτω των 10 ετών το 2015.
34. Φυντριλάκης Κυριάκος 2ος στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα κάτω των 8 ετών το 2013, 3ος στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα κάτω των 10 ετών το 2015.


ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΜΑΘΗΤΙΚΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ

1. Πατσουράκης ¶γγελος Πρωταθλητής Α΄ Δημοτικού  1992 (Αθήνα),  Δ΄ δημοτικού το 1995 (Νεώρια Χανιά)
2. Αδοντάκη Χριστίνα Πρωταθλήτρια Δ΄ Δημοτικού  1995 (γενική).
3. Τσαρουχά Μαριάνθη Πρωταθλήτρια Νηπίων 2000, A΄ Δημ. 2001- B΄ Δημ. Χαλκιδική 2002 - Γ΄ Δημ. Λεπτοκαρυά 2003 - Δ΄ Δημ. 2004 - Ε΄ Δημ. Ερέτρια
4. Σχοιναράκη Δέσποινα Πρωταθλήτρια Β΄ Δημοτικού 2004
5. Λιοδάκης Κων/νος Πρωταθλητής Νηπίων Χαλκιδική 2002, Δ΄ Δημ. το 2006, Α΄ Γυμνασίου το 2009.
6. Τσαρουχά Μενεξένια Πρωταθλήτρια Α΄ Δημ. 1997 Θεσ/νίκη, 1η Γ΄ Δημ. 1999 Θεσ/νίκη, 3η γενικής κατάταξης 2001, 1η 1998, 2η Χαλκιδική 2002.
7. Βουγιουκαλάκη Όλγα 1η στο πρωτάθλημα Δ΄ Δημ. 2000
8. Σφυρή Κων/να πρωταθλήτρια στην Γ΄ Δημ 2001.
9. Καζάκος Μάνος ισοβαθμία στην 1η θέση Β΄ Δημ. 2003, Πρωταθλητής Γ΄ Δημ. 2004, Δ΄ Δημ. 2005, Ε΄ Δημ. το 2006.
10. Χναρά Μαρία Δανάη 1ο κορίτσι Α΄ Δημ. Χαλκιδική 2002, Β΄ Δημ. Λεπτοκαρυά 2003
11. Βερυκάκης Γιάννης 1ος στο Μαθητικό Γ΄ Γυμνασίου το 2004
12. Χριστοδουλάκη Τόνια Πρωταθλήτρια ΣΤ΄ Δημοτικού 2005, Πρωταθλήτρια Γ΄ Γυμνασίου το 2008
13. Μαρκάκη Σοφία Πρωταθλήτρια Β΄ Δημοτικού 2005, Πρωταθλήτρια Λυκείων στην Ερέτρια το 2013.
14. Παπαδόπουλος Αργύρης 1ο αγόρι στην Α΄ Δημοτικού το 2006. Πρωταθλητής Ελλάδος στην Β΄ δημοτικού το 2007, Πρωταθλητής Ελλάδος στη Δ΄ δημοτικού το 2009. Πρωταθλητής Ελλάδος στην Α΄ Γυμνασίου το 2012. Πρωταθλητής Ελλάδος στην Γ΄΄ Γυμνασίου στην Ερέτρια το 2014
15. Μαθιουλάκη Ιωάννα 1η στην κατηγορία Νηπίων το 2008 και στην Γ Δημοτικού στην Ερέτρια το 2011.
16. Θεοδώρου Νικόλας Πρωταθλητής Γ΄ Δημοτικού στο Πόρτο Καρά το 2009 Πρωταθλητής Ε΄ δημοτικού στην Ερέτρια το 2011.
17. Βοζινάκη Ανθή Πρωταθλήτρια Δ΄ Δημοτικού στην Ερέτρια το 2011, Πρωταθλήτρια ΣΤ΄δημοτικού στην Ερέτρια το 2013. Πρωταθλήτρια Α΄ Γυμνασίου στην Ερέτρια το 2014. Πρωταθλήτρια Β΄ Γυμνασίου στην Ερέτρια το 2015
18. Καραβιτάκη Ευαγγελία Πρωταθλήτρια Νηπίων στην Ερέτρια το 2011, Πρωταθλήτρια Β΄δημοτικού στην Ερέτρια το 2013. Πρωταθλήτρια Γ΄ δημοτικού (και στη γενική) στην Ερέτρια το 2014. Πρωταθλήτρια Δ΄ Δημοτικού στην Ερέτρια το 2015, Πρωταθλήτρια στην Ε' δημοτικού το 2016.
19. Καραβιτάκη Αντωνία Πρωταθλήτρια Νηπίων στην Ερέτρια το 2013, Πρωταθλήτρια Γ' δημοτικού το 2016.
20. Καντεράκη Μυρτώ Πρωταθλήτρια Α΄ δημοτικού στην Ερέτρια το 2013, Πρωταθλήτρια Β΄ δημοτικού στην Ερέτρια το 2014, Πρωταθλήτρια στην Δ' δημοτικού το 2016.
21. Βυζιράκης Αντώνης Πρωταθλητής Α΄δημοτικού στην Ερέτρια το 2013
22. Φυντριλάκης Κυριάκος Πρωταθλητής Β΄ δημοτικού στην Ερέτρια το 2013
23. Καλογερής Ιωάννης Πρωταθλητής Β΄ δημοτικού στην Ερέτρια το 2014
24. Χασουράκη Χρυσή Πρωταθλήτρια Νηπίων στην Ερέτρια το 2015
25. Αντωνιουδάκης Γιώργος Πρωταθλητής Α΄ δημοτικού στην Ερέτρια το 2015
26. Τζαγκαράκης Παναγιώτης Πρωταθλητής Δ΄ δημοτικού στην Ερέτρια το 2015

ΟΜΑΔΙΚΕΣ ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ

Το χαρακτηριστικό και στις ομαδικές διακρίσεις είναι ότι όλοι οι παίκτες που συμμετείχαν στις ομάδες είναι μαθητές του.

ΑΟ ΚΥΔΩΝ Πρωταθλήτρια Ελλάδος Γυναικών 1998 (Κουβάτσου Μαρία - Αδοντάκη Χριστίνα - Παπαμάρκου Δήμητρα)
ΟΦΣΧ τρεις φορές Πανελλήνια Πρωταθλήτρια ομάδα παμπαίδων 1996 - 1997 - 1998 (Αδοντάκη Χριστίνα - Ναξάκης Θοδωρής - Πατσουράκης ¶γγελος - Διαπέτης Αλέξανδρος - Σταυριανάκης Γιάννης)
Το 2003 η ΣΑΧ ανέβηκε στην Α΄ Εθνική Κατηγορία με τους Τσαρουχά Κώστα, Δαρμαράκη Μιχάλη, Καλαίτζόγλου Παναγιώτη, Κατζουράκη Παύλο, Φραγκάκη Στράτο, Βερυκάκη Μανόλη, Βερυκάκη Γιάννη, Μαθιουλάκη Φάνη, Τσαρουχά Μενεξένια, Τσαρουχά Μαριάνθη, Πατσουράκη ¶γγελο.
Από το 2001 έως και το 2005 η ομάδα της ΣΑΧ κατακτά μόνιμα το διασυλλογικό εφηβικό πρωτάθλημα Κρήτης και αγωνίζεται στην τελική φάση του Πανελληνίου Πρωταθλήματος.
Η ομάδα της ΣΑΧ πήρε τη 2η θέση στο Πανελλήνιο διασυλλογικό πρωτάθλημα Παίδων - Κορασίδων το 2011, την 3η θέση το 2012, την 2η θέση το 2013 και το 2014.
Η ομάδα της ΣΑΧ πήρε τη 2η θέση στην ομαδική βαθμολογία του Παγκόσμιου Μαθητικού Πρωταθλήματος 2005.
Η ομάδα της ΣΑΧ πήρε την 3η θέση στο διασυλλογικό Πρωτάθλημα Α΄ εθνικής το 2010.
Η ομάδα της ΣΑΧ συμμετείχε στο Πανευρωπαϊκό διασυλλογικό Πρωτάθλημα που διεξήχθη στη Φιλιππούπολη το 2010.
Η ομάδα της ΣΑΧ συμμετείχε στην Ολυμπιάδα Σκακιού κάτω των 16 ετών που διεξήχθη στο Burdur της Τουρκίας το 2011.
Η ομάδα της ΣΑΧ κατακτά 1η Πανελλήνια νίκη στο Διασυλλογικό Πρωτάθλημα Παίδων Κορασίδων που διεξήχθη στο Βραχάτι Κορινθίας το 2015. Συμμετείχαν με την ομάδα οι: Θεοδώρου Νικόλας, Παπαδόπουλος Αργύρης, Γεωργακόπουλος Νίκος, Πατρελάκης Ευάγγελος, Φυντριλάκης Κυριάκος, Βοζινάκη Ανθή και Καραβιτάκη Ευαγγελία.
Η ομάδα της ΣΑΧ κατακτά την 1η θέση στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Παίδων Κορασίδων στο Φιλίππειο Θεσσαλονίκης το 2016. Με την ομάδα της ΣΑΧ αγωνίστηκαν οι: Θεοδώρου Νικόλας, Γεωργακόπουλος Νίκος, Πατρελάκης Ευάγγελος, Καραβιτάκη Αντωνία, Βοζινάκη Ανθή και Καραβιτάκη Ευαγγελία.

ΒΡΑΒΕΥΣΕΙΣ - ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ

Αναγνωρίζοντας τις επιτυχίες και τη μεγάλη ανάπτυξη του σκακιού στην πόλη μας, ο Δήμος Χανίων η Νομαρχία Χανίων και στη συνέχεια η Περιφερειακή Ενότητα Χανίων τον έχουν βραβεύσει επανελειμμένα για τη προσφορά του στη διάδοση του σκακιού. Επίσης για την προσφορά  ο Δήμος Ρεθύμνου τον βραβεύει ανελειπώς από το 2005  έως και το 2015.


 

Μπεγνής Νίκος και Τσαρουχάς Κώστας 1983
Ξενίδης Βασίλης, Τσαρουχάς Κώστας και Παυλίδης Δημήτρης με τα αναμνηστικά έπαθλα από αγώνες σκακιού
Πορεία Ειρήνης, Λαγκαδάς - Θεσσαλονίκη