ΝΕΑΝΙΚΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ ΧΑΝΙΩΝ


ΟΜΑΔΑ ΕΠΙΛΕΚΤΩΝ ΣΚΑΚΙΣΤΩΝ ΑΠΟ ΤΗ ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ ΣΤΑ ΧΑΝΙΑ!



   

Οι γιορτές των Χριστουγέννων ήταν γεμάτες από σκακιστική δραστηριότητα για τους μικρούς αθλητές της Σκακιστικής Ακαδημίας Χανίων - ANEK LINES , μιας και ο σύλλογός τους φιλοξένησε για το διάστημα 22-29 Δεκεμβρίου μια δεκαμελή ομάδα σκακιστών από τη Βουλγαρία, με σκοπό να διεξαχθεί μεταξύ τους φιλική συνάντηση.
Σίγουρα όταν οι υπεύθυνοι της Σκακιστικής Ακαδημίας Χανίων έκαναν την πρόσκληση προς την Βουλγάρικη αποστολή δεν περίμεναν ούτε και οι ίδιοι το μέγεθος των θετικών εντυπώσεων και εμπειριών που θα αποκόμιζαν οι παίκτες τους. Θετικά στοιχεία τα οποία δεν ήταν μόνο στον αγωνιστικό τομέα αλλά και στο πλήθος των συναισθημάτων που τους προκάλεσαν οι κοινές παράλληλες εκδηλώσεις τις οποίες είχαν προετοιμάσει οι υπεύθυνοι της ΣΑΧ - ANEK LINES .
Το πρόγραμμα των παράλληλων εκδηλώσεων περιλάμβανε περιήγηση στην πόλη των Χανίων, επισκέψεις σε μουσεία, στο σπίτι και στους τάφους των Βενιζέλων, εκδρομή στη λίμνη του Κουρνά. Επίσης τα μέλη της Βουλγάρικης ομάδας είχαν την ευκαιρία να νιώσουν την Κρητική φιλοξενία, μιας και ήταν καλεσμένοι την ημέρα των Χριστουγέννων στα σπίτια των Χανιωτών παικτών, αλλά και να πάρουν μέρος στις κοινές εκδηλώσεις αναψυχής όπως ποδόσφαιρο - μπόουλινγκ κλπ.
Μπορεί στον αγώνα οι παίκτες των δύο ομάδων επί μία εβδομάδα να έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό με μονομαχίες που ξεπερνούσαν πολλές φορές το τετράωρο, παρόλα αυτά όμως, αυτό δεν εμπόδισε να αναπτυχθεί μια δυνατή φιλία μεταξύ των παιδιών αλλά και των υπευθύνων των δύο συλλόγων για να αποδειχτεί για άλλη μια φορά ότι ο αθλητισμός έχει τη δύναμη να ενώνει και να συμβάλει στη σύσφιξη των σχέσεων μεταξύ των λαών.
Αγωνιστικά τώρα τα μέλη της Βουλγάρικης αποστολής αποτελούνταν από 10 επίλεκτα παιδιά με πολλές διεθνές διακρίσεις που κυριολεκτικά εκπροσωπούσαν όλη την Βουλγαρία (Ρούσε, Βελίκο Τύρνοβο, Μπλαγκόεβγραντ, Σόφια, Σούμεν, Ντούπνιτσα κλπ.) και επίσης τα παιδιά που είχαν κερδίσει πριν από λίγο καιρό το Ομαδικό Νεανικό Σκακιστικό Πρωτάθλημα Βουλγαρίας τόσο στα αγόρια όσο και στα κορίτσια στην κατηγορία κάτω των 14 ετών. Συνοδός της αποστολής ήταν το μέλος του Δ.Σ. της Βουλγάρικης σκακιστικής Ομοσπονδίας ο κ. Γκαλούνοβ Τεοντόρ.
Με τη Χανιώτικη ομάδα αγωνίστηκαν οι: Καζάκος Μάνος, Χριστοδουλάκη Τόνια, Λιοδάκης Κων/νος, Τσαρουχά Μαριάνθη, Σκαράκη Αντιγόνη, Λεμοντζόγλου Γιάννης, Παπαδογιάννης Σεβαστιανός, Ναούμ Σπύρος, Μαρκάκη Σοφία, Παπαδόπουλος Αργύρης και Βουλγαράκη Δέσποινα.
Οι παίκτες της ΣΑΧ ξεκίνησαν λίγο «κρύα» τους αγώνες χάνοντας τους τρεις πρώτους γύρους με μεγάλα σκορ (7-3, 7-3, 8-2) αλλά στη συνέχεια «ανέβηκαν» κάνοντας ισοπαλία στον 4 ο γύρο 5-5 και κερδίζοντας οριακά τον 6 ο και 7 ο γύρο με 5,5 - 4,5 ενώ ο τελευταίος γύρος έληξε με 6,5 - 3,5 υπέρ της Βουλγάρικης ομάδας.
Οι αγώνες διεξήχθησαν στον άνετο χώρο του ξενοδοχείου «ΝΕΦΕΛΗ» και ολοκληρώθηκαν την Παρασκευή 29 Δεκεμβρίου. Στο τέλος των αγώνων προσφέρθηκαν αναμνηστικές πλακέτες και αναμνηστικά δώρα στα μέλη της Βουλγάρικης αποστολής .
Φεύγοντας, οι παίκτες και οι συνοδοί της Βουλγάρικης ομάδας εκφράστηκαν με τα καλύτερα λόγια για την παραμονή τους στα Χανιά μιλώντας για τα καλύτερά τους Χριστούγεννα και βέβαια ανέφεραν ότι θα περιμένουν με ανυπομονησία την επίσκεψη της Χανιώτικης ομάδας στην Βουλγαρία για ανταπόδοση της φιλοξενίας.

Μπορείτε να μεγαλώσετε το μέγεθος της φωτογραφίας κάνοντας κλικ πάνω
σ' αυτήν

ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ ΕΛΟ
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
1
Καζάκος Μάνος 1978
1
1/2
1/2
1/2
0
.
1/2
1
1
.
.
5
2
Χριστοδουλάκη Τόνια 1826
0
0
1
0
1
1/2
1
.
.
1
.
4 ½
3
Λιοδάκης Κων/νος 1813
1/2
0
1/2
1/2
1/2
.
1
.
1
.
.
4
4
Τσαρουχά Μαριάνθη .
1
0
0
0
0
0
.
1
1/2
.
.
2 ½
5
Σκαράκη Αντιγόνη .
0
.
0
1/2
0
0
.
1
0
1
.
21/2
6
Λεμοντζόγλου Γιάννης .
.
0
.
.
.
1
0
.
.
1
.
2
7
Ναούμ Σπύρος .
0
0
.
0
1/2
1
0
.
1
1
.
3 ½
8
Μαρκάκη Σοφία .
0
.
0
0
.
0
0
0
1
1
.
2
9
Παπαδόπουλος Αργύρης .
.
0
0
0
0
.
0
0
1/2
1
.
1 ½
10
Βουλγαράκη Δέσποινα .
0
.
0
.
0
0
.
0
0
0
.
0
11
Παπαδογιάννης Σεβαστιανός .
.
1/2
.
.
1
.
1
1
.
1
.
4 ½
, ,
,
,
,
,
,
,
,
,
,
,
,
32
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
1
Angelov Bogian 1913
0
1
1/2
0
1
.
1
1
.
1
.
5 ½
2

Galunova Tsveta

1721
1/2
1
1
1
.
1
1
.
1
.
1/2
7
3
Shirkova Darena 1702
1/2
0
1/2
1
1
.
.
1
1
1
.
6
4
Galunov Georgi .
1/2
1
1/2
1
1/2
.
1
1
1
.
.
6 ½
5
Yiovov Viktor .
1
0
1/2
1
1
.
.
.
1
1
0
5 ½
6
Iordanova Ioanna .
.
1/2
1
1
1
0
0
1
.
1
.
5 ½
7
Desislava Gradevska .
1/2
0
0
.
.
1
1
1
1
.
0
4 ½
8
Georgieva Marina .
0
.
.
0
0
.
1/2
1
1
1
0
3 ½
9
Miteva Silvena ..
0
..
0
1/2
1
..
0
0
1/2
1
.
3
10
Shirkov Delin ..
.
0
.
.
0
0
0
0
0
1
0
1
.. .. . . . . . . . . . . .  
48

 

Αποτελέσματα 1ου Γύρου

 

1

Καζάκος Μάνος

Angelov Bogian

1-0

2

Galunova Tsveta

Χριστοδουλάκη Τόνια

1-0

3

Λιοδάκης Κων/νος

Shirkova Darena

½

4

Galunov Georgi

Τσαρουχά Μαριάνθη

1-0

5

Σκαράκη Αντιγόνη

Yiovov Viktor

0-1

6

Iordanova Ioanna

Λεμοντζόγλου Γιάννης

0-1

7

Ναούμ Σπύρος

Desislava Gradevska

0-1

8

Georgieva Marina

Μαρκάκη Σοφία

1-0

9

Παπαδόπουλος Αργύρης

Miteva Silvena

½

10

Shirkov Delin

Βουλγαράκη Δέσποινα

1-0

 

Αποτελέσματα 2ου Γύρου

 

1

Yiovov Viktor

Καζάκος Μάνος

1-0

2

Galunova Tsveta

Λεμοντζόγλου Γιάννης

1-0

3

Χριστοδουλάκη Τόνια

Galunov Georgi

0-1

4

Gradevska Desislava

Παπαδόπουλος Αργύρης

1-0

5

Τσαρουχά Μαριάνθη

Georgieva Marina

1-0

6

Μαρκάκη Σοφία

Shirkov Delin

1-0

7

Shirkova Darena

Σκαράκη Αντιγόνη

1-0

8

Angelov Bogian

Ναούμ Σπύρος

1-0

9

Miteva Silvena

Βουλγαράκη Δέσποινα

1-0

10

Iordanova Ioanna

Λιοδάκης Κων/νος

-

 

Αποτελέσματα 3ου Γύρου

 

1

Καζάκος Μάνος

Galunova Tsveta

½

2

Galunov Georgi

Μαρκάκη Σοφία

1-0

3

Τσαρουχά Μαριάνθη

Yiovov Viktor

0-1

4

Λεμοντζόγλου Γιάννης

Gradevska Desislava

0-1

5

Παπαδόπουλος Αργύρης

Shirkova Darena

0-1

6

Miteva Silvena

Λιοδάκης Κων/νος

0-1

7

Σκαράκη Αντιγόνη

Angelov Bogian

0-1

8

Χριστοδουλάκη Τόνια

Iordanova Ioanna

½

9

Shirkov Delin

Ναούμ Σπύρος

0-1

10

Βουλγαράκη Δέσποινα

Georgieva Marina

0-1

 

Αποτελέσματα 4ος Γύρος

 

1

Λιοδάκης Κων/νος

Galunov Georgi

1/2

2

Yiovov Viktor

Παπαδογιάννης Σεβαστιανός

0-1

3

Gradevska Desislava

Καζάκος Μάνος

1/2

4

Ναούμ Σπύρος

Galunova Tsveta

0-1

5

Shirkova Darena

Τσαρουχά Μαριάνθη

1-0

6

Angelov Bogian

Χριστοδουλάκη Τόνια

1-0

7

Georgieva Marina

Σκαράκη Αντιγόνη

0-1

8

Μαρκάκη Σοφία

Miteva Silvena

1-0

9

Παπαδόπουλος Αργύρης

Shirkov Delin

1-0

10

Βουλγαράκη Δέσποινα

Iordanova Ioanna

0-1

 

Αποτελέσματα 5ος Γύρος

 

1

Galunova Tsveta

Λιοδάκης Κων/νος

1-0

2

Καζάκος Μάνος

Shirkova Darena

½

3

Galunov Georgi

Παπαδόπουλος Αργύρης

1-0

4

Μαρκάκη Σοφία

Gradevska Desislava

0-1

5

Τσαρουχά Μαριάνθη

Angelov Bogian

1-0

6

Παπαδογιάννης Σεβαστιανός

Georgieva Marina

1-0

7

Iordanova Ioanna

Σκαράκη Αντιγόνη

1-0

8

Miteva Silvena

Ναούμ Σπύρος

0-1

9

Shirkov Delin

Χριστοδουλάκη Τόνια

0-1

10

Βουλγαράκη Δέσποινα

Yiovov Viktor

0-1

 

Αποτελέσματα 6ος Γύρος

 

1

Καζάκος Μάνος

Galunov Georgi

1/2

2

Παπαδογιάννης Σεβαστιανός

Galunova Tsveta

1/2

3

Gradevska Desislava

Λιοδάκης Κων/νος

0-1

4

Shirkova Darena

Μαρκάκη Σοφία

1-0

5

Yiovov Viktor

Χριστοδουλάκη Τόνια

0-1

6

Miteva Silvena

Τσαρουχά Μαριάνθη

1/2

7

Ναούμ Σπύρος

Iordanova Ioanna

1-0

8

Georgieva Marina

Παπαδόπουλος Αργύρης

1-0

9

Σκαράκη Αντιγόνη

Shirkov Delin

1-0

10

Angelov Bogian

Βουλγαράκη Δέσποινα

1-0

 

Αποτελέσματα 7ος Γύρος

 

1

Galunova Tsveta

Τσαρουχά Μαριάνθη

1-0

2

Λιοδάκης Κων/νος

Angelov Bogian

1/2

3

Miteva Silvena

Καζάκος Μάνος

0-1

4

Χριστοδουλάκη Τόνια

Shirkova Darena

1-0

5

Galunov Georgi

Σκαράκη Αντιγόνη

1/2

6

Iordanova Ioanna

Μαρκάκη Σοφία

1-0

7

Παπαδόπουλος Αργύρης

Yiovov Viktor

0-1

8

Ναούμ Σπύρος

Georgieva Marina

½

9

Gradevska Desislava

Παπαδογιάννης Σεβαστιανός

0-1

10

Λεμοντζόγλου Γιάννης

Shirkov Delin

1-0

 

Αποτελέσματα 8ου Γύρου

 

1

Παπαδόπουλος Αργύρης

Galunova Tsveta

0-1

2

Galunov Georgi

Ναούμ Σπύρος

1-0

3

Καζάκος Μάνος

Georgieva Marina

1-0

4

Yiovov Viktor

Λιοδάκης Κων/νος

½

5

Χριστοδουλάκη Τόνια

Gradevska Desislava

1-0

6

Iordanova Ioanna

Τσαρουχά Μαριάνθη

1-0

7

Σκαράκη Αντιγόνη

Miteva Silvena

0-1

8

Angelov Bogian

Μαρκάκη Σοφία

1-0

9

Shirkova Darena

Βουλγαράκη Δέσποινα

1-0

10

Shirkov Delin

Παπαδογιάννης Σεβαστιανός

0-1