02-07 ΜΑIOY 2016

Ο ΣΤΕΛΙΟΣ ΠΕΤΡΑΚΗΣ ΝΙΚΗΤΗΣ ΤΩΝ ΑΓΩΝΩΝ!

Η ΧΡΥΣΗ ΧΑΣΟΥΡΑΚΗ ΝΙΚΗΤΡΙΑ ΣΤΟΝ Β' ΟΜΙΛΟ!

Στέλιος Πετράκης   Χασουράκη Χρυσή

Την δεύτερη βδομάδα του Πάσχα διεξήχθη το Πασχαλιάτικο τουρνουά που διοργανώνει η Σκακιστική Ακαδημία Χανίων για 5η συνεχόμενη χρονιά. Το πρωτάθλημα αυτό εκτός από την αγωνιστική βελτίωση των παιδιών εν’ όψιν των Πανελλήνιων πρωταθλημάτων στο Ριο έχει να κάνει και με τα έπαθλα που είναι προσαρμοσμένα για τον ίδιο λόγο. 1.000 Ευρώ τα χρηματικά έπαθλα τα οποία μοιράζονται στους αθλητές όλων των νεανικών κατηγοριών δίνοντας κίνητρο και διευκολύνοντας μ’ αυτό τον τρόπο την συμμετοχή τους στους αγώνες.

Στο αγωνιστικό κομμάτι ο Στέλιος Πετράκης ήταν ο μεγάλος νικητής των αγώνων!  Ο Στέλιος τέλειωσε το πρωτάθλημα με το απόλυτο σκορ 8 στα ο κατακτώντας καθαρά την 1η θέση. Μία νίκη δίκαια θα λέγαμε μιας και η ποιότητα του παιχνιδιού του ξεχώρισε έναντι των αντιπάλων του. Το απόλυτο σκορ που έκανε με 8 στα 8 ήταν και η επιβεβαίωση των προσπαθειών του. Την δεύτερη και τρίτη θέση κατέκτησαν ο Βαγγέλης Πατρελάκης και ο Κώστας Χομπιτάκης βλέποντας μ’ αυτόν τον τρόπο μία τελική κατάταξη σύμφωνα και με την αρχική τους θέση. Οι τρεις αυτοί παίκτες είναι και οι νικητές στην κατηγορία κάτω των 16, 12 και 14 ετών αντίστοιχα. Στην 3η θέση ισοβάθμησε και ο Μπορμπαντωνάκης Γιάννης δείχνοντας μια συνεχή βελτίωση στο παιχνίδι του. Στην κατηγορία κάτω των 10 ετών την 1η θέση κατέκτησε η Καραβιτάκη Αντωνία και στην κατηγορία κάτω των 8 ετών ο Αντωνιουδάκης Γιώργος, στην κατηγορία αυτή ισοβάθμησε στην ίδια θέση ο Βιολάκης Αναστάσης μοιράζοντας σύμφωνα με την προκήρυξη την χρηματική επιδότηση για το Ρίο.

Φίλιππος Παρασκάκης

Πάντως αν χρειάζεται μία ιδιαίτερη αναφορά σύμφωνα με τις αναλύσεις των παρτίδων θα σταθούμε ιδιαίτερα σε δύο παίκτες. Την Καραβιτάκη Αντωνία που το παιχνίδι της ανεβαίνει συνεχώς και ήταν το μόνο κορίτσι που πήρε την 1η θέση στις ειδικές κατηγορίες, και του Φίλιππα Παρασκάκη ο οποίος είχε μία εξαιρετική βελτίωση στο παιχνίδι του. Ο Φίλιππος ξεχώρισε για την ηλικία του παίζοντας πάρα πολύ καλές παρτίδες, υπήρχε αποφασιστικότητα στο παιχνίδι του και κέρδισε τις περισσότερες μονάδες ΕΛΟ στο πρωτάθλημα (72). Είναι ξεκάθαρο ότι με την συνέχεια της δουλειάς που κάνει και επιπλέον αγωνιστικές ευκαιρίες έχει όλες τις δυνατότητες να διαπρέψει στο Χανιώτικο σκάκι!

Γιάννης Κυριακογιαννάκης

Στον δεύτερο όμιλο αγωνίστηκαν παιδιά μικρότερης ηλικίας όπου το κύριο χαρακτηριστικό ήταν η απόκτηση αγωνιστικής εμπειρίας και βελτίωση του παιχνιδιού τους. Στον όμιλο αυτό η Χρυσή Χασουράκη αποδείχτηκε και στην πράξη Χρυσή! Κατέκτησε με άνεση την 1η θέση. Ο Κυριακογιαννάκης Γιάννης είχε ένα πολύ καλό ξεκίνημα αλλά στην πορεία έκανε ένα «μεγάλο ροκέ» χάνοντας την απόσταση από την Χρυσή. Γενικώς εδώ μπορούμε να πούμε ότι όλα τα παιδιά παρουσίασαν πολύ καλή αγωνιστική συμπεριφορά δείχνοντας ότι με συνέχιση της δουλειάς που κάνουν έχουν όλα τα προσόντα να πρωταγωνιστήσουν.