ΠΑΓΚΡΗΤΙΟ ΣΧΟΛΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΣΚΑΚΙΟΥ 2015

12o ΜΑΘΗΤΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΣΚΑΚΙΟΥ ΚΡΗΤΗΣ

CRETA PARADISE - ΧΑΝΙΑ 2015

Ολοκληρώθηκε το Σαββατοκύριακο 14-15 Μαρτίου το 12ο Σχολικό Πρωτάθλημα. 302 Μαθητές απ’ όλη την Κρήτη συμμετείχαν σε μία διοργάνωση που αποτελεί από τις πιο μαζικές σε επίπεδο Κρήτης. Οι αγώνες αυτοί πέρα από τη διάκριση που διεκδικούν οι μαθητές αποτελούν και την προκριματική φάση των Πανελληνίων πρωταθλημάτων όπου οι οκτώ πρώτοι από κάθε κατηγορία με απαραίτητη τη συμμετοχή μίνιμουμ τριών κοριτσιών παίρνουν το εισιτήριο για τη συμμετοχή τους στα Πανελλήνια που θα διεξαχθούν από τις 4 έως τις 6 Απριλίου στην Ερέτρια της Χαλκίδας.

Το επίπεδο υψηλό όπως κάθε χρονιά μιας και στα πρωταθλήματα αυτά συμμετέχουν αθλητές με Πανελλήνιες διακρίσεις. Είναι ενδεικτικό ότι παρά το γεγονός ότι αρκετοί αθλητές δικαιούνται να συμμετάσχουν κατευθείαν στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα παρόλα αυτά προτιμούν να συμμετάσχουν κανονικά στην προκριματική φάση διακινδυνεύοντας ίσως την πρόκρισή τους!

Δυστυχώς όμως μία διοργάνωση που θα έπρεπε να αποτελεί γιορτή των μαθητών επισκιάστηκε πάλι από τον υπέρμετρο ζήλο και αυστηρότητα των διοργανωτών. Αναφορά θα γίνει μόνο σε δύο συγκεκριμένες περιπτώσεις παιδιών που ήθελαν να αγωνιστούν.
Μαθητής της Α΄ δημοτικού ο οποίος ήταν ο πρωταθλητής Κρήτης της προηγούμενης διοργάνωσης, έχοντας ένα σοβαρό πρόβλημα υγείας το οποίο μάλιστα τον υποχρέωσε να αποχωρήσει και από τα Νεανικά Χανίων (έχοντας μέχρι τότε μία πολύ καλή παρουσία) δεν του επέτρεψε να συμμετάσχει στην προκριματική φάση. Ζήτησε μία εξαίρεση και να του επιτραπεί να παίξει κάτι το οποίο αν πάρουμε όλες τις προκηρύξεις που βγάζει η ΕΣΟ θεωρείται αυτονόητο… Οι πρωταθλητές αν μη τι άλλο να έχουν δικαίωμα πρόκρισης στην επόμενη φάση…. Δυστυχώς και ενώ γίνανε άπειρα τηλέφωνα στα οποία ο ένας περέπεμπε στον άλλο τελικά η απόφαση των διοργανωτών ήταν ΟΧΙ!
Περίπτωση 2η είχαμε μιλήσει για την προηγούμενη φάση και τον υπερβολικό ζήλο να τελειώνουν οι περισσότερες παρτίδες με μηδενισμούς από αντικανονικές… Σταθήκαμε όμως σε ένα κοριτσάκι το οποίο διεκδικούσε πρώτη θέση και το μηδένισαν οι διαιτητές στους δύο τελευταίους γύρους!!! Το βασικότερο όμως είναι ότι με την απόφασή τους αυτή οι ίδιοι οι διαιτητές παραβίαζαν τους κανόνες μιας και δεν υπήρχε χρονόμετρο με αποτέλεσμα να μην ισχύει κανόνας αντικανονικών κινήσεων! Το θέμα είναι ότι με τους μηδενισμούς αυτούς όχι μόνο δεν μπήκε στα μετάλλια αλλά έχασε και την πρόκριση. Ζητήσαμε τη μερική αποκατάσταση δίνοντάς της το δικαίωμα απλά να συμμετάσχει μιας και ήταν καθαρά παραβίαση των κανόνων από τον διαιτητή! Το κορίτσι και σ’ αυτή την περίπτωση ήταν μόλις στην Α΄ Δημοτικού. Η απόφαση των διοργανωτών "μεγαλόψυχη" βέβαια και γνωστή.... ΟΧΙ! Δυστυχώς είναι εύκολο να τιμωρείς έτσι παιδιά και μάλιστα τόσο μικρής ηλικίας που ανέκαθεν θεωρούσαμε ότι το σχολικό πρωτάθλημα είναι ένα πρωτάθλημα στο οποίο φέρνεις τα παιδιά στο σκάκι….

Το πιο λυπηρό όμως και βάζοντας έναν επίλογο στα άσχημα της διοργάνωσης είναι ότι κάνοντας έναν έλεγχο στις συμμετοχές διαπιστώσαμε πληθώρα παραβιάσεων από τους διοργανωτές, με παίκτες που αγωνίστηκαν χωρίς να έχουν κανένα δικαίωμα συμμετοχής και μάλιστα σε όλες τις κατηγορίες των Δημοτικών! Ένα απαράδεκτο και πρωτοφανές περιστατικό για το οποίο έχουν ενημερωθεί οι παράγοντες της ΕΣΣΚ και των διοργανωτών και περιμένουμε τις απαντήσεις!

Για να μπούμε τώρα στο αγωνιστικό κομμάτι όπου για μια ακόμη χρονιά τα Χανιά ξεχώρισαν και οι αθλητές της πήραν τη μερίδα του λέοντος στις διακρίσεις! Συγκεκριμένα 42 μαθητές των Χανίων ανέβηκαν στο βάθρο με 15 χρυσά μετάλλια 13 αργυρά και 14 χάλκινα.
Το Ηράκλειο ήταν ελαφρώς πεσμένο σε σχέση με την περσινή χρονιά κατακτώντας 18 μετάλλια με 5 χρυσά 6 αργυρά και 7 χάλκινα.  Τρεις μαθητές από το Ρέθυμνο ανέβηκαν στο βάθρο με 1 χρυσό και 2 αργυρά μετάλλια. Τέλος τρεις μαθητές του Αγ. Νικολάου ήταν στο βάθρο με 1 χρυσό 1 αργυρό και ένα χάλκινο μετάλλιο.