25ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΣΧΟΛΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ 2013

ΧΡΥΣΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΜΑΘΗΤΕΣ ΤΗΣ ΣΑΧ!

Επτά πρώτες θέσεις και τέσσερα χάλκινα μετάλλια στην πιο εν
τυπωσιακή παρουσία σκακιστικού συλλόγου!
Καραβιτάκη Αντωνία - Βιζυράκης Αντώνης - Καντεράκη Μυρτώ - Φυντριλάκης Κυριάκος - Καραβιτάκη Ευαγγελία - Βοζινάκη Ανθή και Μαρκάκη Σοφία τα χρυσά μετάλλια!
Βιζυράκης Σταύρος, Μαθιουλάκη Ιωάννα (ΣΚΟΡ), Γεωργακόπουλος Νίκος, Παπαδόπουλος Αργύρης και Ναούμ Σπύρος τα χάλκινα μετάλλια!

Οι αθλητές της ΣΑΧ και ο προπονητής τους με τα τρόπαια των αγώνων

Τι μπορεί να γράψει κανείς μετά από μία τέτοια επιτυχία; Μια επιτυχία με τόσο μεγάλο εύρος; Μας έχουν συνηθίσει οι αθλητές του συλλόγου μας σε επιτυχίες αλλά αυτή ξεπέρασε κάθε προσδοκία κάθε αισιόδοξη πρόβλεψη! Επτά πρώτες θέσεις και 4 χάλκινα μετάλλια είναι σίγουρα η μεγαλύτερη επιτυχία που έχει επιδείξει ποτέ Σκακιστικός σύλλογος σε Πανελλήνια διοργάνωση. Στο 25ο Πανελλήνιο Μαθητικό Πρωτάθλημα συμμετείχαν 789 αθλητές από όλη την Ελλάδα ενώ μαζί με το παράλληλο τουρνουά οι συμμετοχές ξεπέρασαν τις 900 πλημμυρίζοντας κυριολεκτικά την Ερέτρια της Χαλκίδας. Σημαντική ήταν και η αποστολή από την Κρήτη μιας και παρά την απόφαση της ΕΣΣΚ να βάλει παράλληλα το πρωτάθλημα Β΄και Γ εθνικής 56 Σκακιστές δήλωσαν συμμετοχή στους αγώνες. Τη μαζικότερη αποστολή είχε η Σκακιστική Ακαδημία Χανίων μιας και οι μισοί απο του συμμετέχοντες της Κρήτης (28 αθλητές) ήταν απο το συλλογο αυτό, τρείς αθλητές ήταν του Κύδωνα και ένας απο τον ΟΑΧ. Ο ΣΚΟ Ρεθύμνου συμμετείχε με επτά αθλητές, Απο το Ηράκλειο ο ΟΦΗ έχει την μεγαλύτερη συμμετοχή με 6 παίκτες και ακολουθούν με 3 παίκτες ο ΟΑΑΗ και ο ΣΟΗ, με δύο ο ΛΕΩΝ ΚΑΝΤΙΑ και ο σύλλογος του ΛΑΤΩ Αγ. Νικολάου.

Ο Γ. Γραμματέας της ΕΣΟ κ. Γκορίτσας Χρήστος με τους νικητές των Νηπίων. Αριστερά η Καραβιτάκη Αντωνία

Αγωνιστικά τώρα οι επιτυχίες ξεκίνησαν από την μικρότερη κατηγορία των Νηπίων όπου η Καραβιτάκη Αντωνία (ΣΑΧ - 5ο Χανίων) πήρε την 1η θέση με 6 βαθμούς μία θέση που είχε κατακτήσει και η αδερφή της πριν δύο χρόνια στο ίδιο μέρος.

Στην Α΄ δημοτικού είχαμε διπλή επιτυχία! Χρυσό μετάλλιο στην πρώτη θέση της γενικής για τον Βιζυράκη Αντώνη με 8 βαθμούς (ΣΑΧ- 14ο Χανίων), Χρυσό μετάλλιο και η Καντεράκη Μυρτώ με 7 βαθμούς (ΣΑΧ - 1ο Χανίων).

Οι νικητές της Α΄ δημοτικού με τον έφορο εθνικών ομάδων της ΕΣΟ κ. Καλοσκάμπη Μιχάλη. Αριστερά η Καντεράκη Μυρτώ και στη μέση ο Βιζυράκης Αντώνης
Οι νικητές της Β΄ δημοτικού με τον επικεφαλή διαιτησίας κ. Κυθαρίδη Αργύρη. Στη μέση ο Φυντριλάκης Κυριάκος και η Καραβιτάκη Ευαγγελία
Οι νικητές της ΣΤ΄ δημοτικού. Αριστερά η Βοζινάκη Ανθή

Στη Β΄ δημοτικού είχαμε επίσης διπλή επιτυχία. Χρυσό μετάλλιο στην πρώτη θέση της γενικής με τον Φυντριλάκη Κυριάκο (ΣΑΧ-5ο Χανίων), χρυσό μετάλλιο και η Καραβιτάκη Ευαγγελία (ΣΑΧ - 5ο Χανίων) Στην ίδια κατηγορία είχαμε άλλη μια επιτυχία με τον Βιζυράκη Σταύρο (ΣΑΧ- 14ο Χανίων) να κατακτά την 3η θέση.
Δύο Χάλκινα μετάλλια είχαμε και στην Ε΄ δημοτικού με τον Γεωργακόπουλο Νίκο (ΣΑΧ- 1ο Νέας Κυδωνίας) και την Μαθιουλάκη Ιωάννα (ΣΚΟΡ-14ο Ρεθύμνου).
Στην ΣΤ΄ δημοτικού η Βοζινάκη Ανθή  (ΣΑΧ-9ο Χανίων) κατέκτησε άλλη μια πρώτη θέση σε Πανελλήνια διοργάνωση. Αυτή τη φορά όμως συνδυάστηκε και με μία εντυπωσιακή νίκη επί του Πρωταθλητή Ευρώπης Ιωαννίδη Ευγένιου, Μπράβο Ανθή!
Οι επιτυχίες συνεχίστηκαν στη Β΄ Γυμνασίου όπου ο Παπαδόπουλος Αργύρης (ΣΑΧ-2ο Χανίων) κατέκτησε την 3η θέση, για να εδραιωθούν οι επιτυχίες στη μεγαλύτερη κατηγορία των Λυκείων όπου η Μαρκάκη Σοφία (ΣΑΧ- 4ο Χανίων) και ο Σπύρος Ναούμ (ΣΑΧ-Νέα Κυδωνία) ανέβηκαν για άλλη μια φορά στο βάθρο των νικητών με τη Σοφία να κατακτά την πρώτη θέση και τον Σπύρο την 3η θέση στη γενική κατάταξη!
Πέρα όμως από τους αθλητές που κατέκτησαν τα μετάλλια πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησαν στη Γ΄ δημοτικού ο Πατρελάκης Ευάγγελος (ΣΑΧ-1ο Κουνουπιδιανών) και ο Παπαδημητράκης Γιώργος (ΣΑΧ-1ο Χανίων) που με 7 βαθμούς πήραν την 4η και 6η θέση αντίστοιχα. Ο Τζεμανάκης Νίκος (ΚΥΔΩΝ-8ο Χανίων) στην Δ΄ δημοτικού με 6,5 βαθμούς πήρε την 7η θέση. Ο Πετράκης Στέλιος (ΣΑΧ-8ο Χανίων) στη ΣΤ΄ δημοτικού που επίσης με 7 βαθμούς πήρε την 6η θέση.
Οι επιτυχίες αυτές είναι επιστέγασμα της δουλειάς που γίνεται στη Σκακιστική Ακαδημία Χανίων δείχνοντας παράλληλα το εύρος που υπάρχει σε όλες τις ηλικίες δικαιώνοντας έτσι τις μεγάλες προσπάθειες που καταβάλει τόσο το συμβούλιό της όσο και οι προπονητές του.

Οι νικητές των Λυκείων με τον έφορο εθνικών ομάδων της ΕΣΟ κ. Καλοσκάμπη Μιχάλη. Στη μέση ο Σπύρος Ναούμ και αριστερά η Μαρκάκη Σοφία
Οι νικητές της Ε΄ δημοτικού. Αριστερά ο Γεωργακόπουλος Νίκος και στη μέση η Μαθιουλάκη Ιωάννα με τα μετάλλια της 3ης θέσης
Οι νικητές της Γ΄ Γυμνασίου. Στη μέση ο Παπαδόπουλος Αργύρης και από πίσω ο προπονητής της ΣΑΧ Τσαρουχάς Κώστας

Αναλυτικά τώρα οι παίκτες που έπαιξαν απο την Κρήτη καθώς και τα αποτελέσματά τους είναι οι εξής: