ΠΑΝΕΥΡΩΠΑΙΚΑ ΝΕΑΝΙΚΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ - BUDVA 2013

ΠΑΝΕΥΡΩΠΑΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΣΚΑΚΙΟΥ

Εξαιρετικές εμφανίσεις από Σπύρο Ναούμ και Καραβιτάκη Ευαγγελία!

ΣΑΧ
Γενική εικόνα απο την κεντρική αίθουσα των αγώνων

Με εξαιρετικές εμφανίσεις επέστρεψαν από το Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Σκακιού οι αθλητές της ΣΑΧ Σπύρος Ναούμ και Ευαγγελία Καραβιτάκη. Και οι δύο αθλητές είχαν μία καταπληκτική πορεία σε όλη τη διάρκεια των αγώνων και με 6 βαθμούς σε 9 αγώνες κατέκτησαν  αντίστοιχα τη 13η και 10η θέση! Οι θέσεις αυτές αντικατοπτρίζουν άριστα τη συνεχή άνοδο που έχει το άθλημα αυτό στο Νομό μας.

Ο Σπύρος Ναούμ παρά τον περιορισμένο χρόνο προετοιμασίας μιας και οι μαθητικές υποχρεώσεις της Β΄ Λυκείου είναι αυξημένες τα κατάφερε καλύτερα από κάθε άλλη φορά! Αγωνίστηκε στην κατηγορία κάτω των 16 ετών όπου το επίπεδο ήταν πολύ υψηλό με αρκετούς παίκτες να έχουν τον τίτλο του ΙΜ και FM. Η εκπληκτική του εμφάνισή χαρακτηρίζεται και από το γεγονός ότι ενώ ήταν το Νο 26 της αρχικής κατάταξης ισοβάθμησε στην 8η θέση! Με την εμφάνισή του αυτή ο Σπύρος συνεχίζει να διαγράφει μία εξαιρετική πορεία στο σκάκι κάνοντας κάθε χρόνο και μία υπέρβαση ανεβάζοντας τον πήχη στην πόλη μας ακόμη πιο ψηλά!

Καραβιτάκη

Η Ευαγγελία Καραβιτάκη μας έδειξε τα πρώτα δείγματα του ταλέντου της στην περσινή παρουσία της στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα. Δουλεύοντας όλο το χρόνο σταθερά και μεθοδικά κατάφερε να φτάσει πάρα πολύ ψηλά όχι μόνο σε Ελληνικά επίπεδα όπου έχει κατακτήσει τον τίτλο της Πρωταθλήτριας αλλά και στην Ευρώπη μιας και από την αρχή συγκαταλέγονταν στις παίκτριες που θα πρωταγωνιστήσουν!  Μόλις 8 ετών είχε μια λαμπρή πορεία σε όλη τη διάρκεια του πρωταθλήματος κερδίζοντας μάλιστα αντιπάλους που θεωρούταν από τα φαβορί για τον τίτλο. Η ισοβαθμία της στην 6η θέση (με τα κριτήρια 10η) είναι κάτι παραπάνω από τιμητική αλλά πάνω απ' όλα η ποιότητα των παρτίδων της ήταν τέτοια που δείχνει ότι με τη μεθοδική δουλειά της έχει όλα τα φόντα να πρωταγωνιστήσει συνεχίζοντας τη λαμπρή πορεία που έχει το σκάκι στην πόλη μας!
Σίγουρα η αποκόμιση εμπειριών σε τέτοιες διοργανώσεις είναι τεράστια και η διάθεση για δουλειά ανεβαίνει.
Ο Θεοδώρου Νικόλας είχε ίσως την καλύτερη παρουσία της Ελληνικής αποστολής. Αν και μόλις 13 ετών έπαιξε στη μεγαλύτερη κατηγορία κάτω των 18 ετών και τα κατάφερε περίφημα! Η τελική του θέση, η απόδοσή του, η συγκομιδή ΕΛΟ αποδεικνύουν όλα τα παραπάνω! Από το νο 44 που ήταν στην αρχική κατάταξη πήρε τη 17η θέση με 5,5 βαθμούς έχοντας απόδοση 2424 ΕΛΟ και χάνοντας σε λεπτομέρειες τη νόρμα ΙΜ! Συγχαρητήρια Νικόλα!
Ο Ιωαννίδης Ευγένιος συνεχίζει να διαγράφει μία εντυπωσιακή πορεία! Για άλλη μια χρονιά διεκδίκησε μέχρι το τέλος μία θέση στο βάθρο, μπήκε στον τελευταίο γύρο ισοβαθμώντας στη 2η θέση και πάλεψε μέχρι το τέλος για τη νίκη δυστυχώς όμως λάθη στην πίεση χρόνου του στέρησαν ένα θετικό αποτέλεσμα κατακτώντας τελικά την 6η θέση.
Εδώ αξίζει να αναφέρουμε και την εκπληκτική πορεία του Ανδρέα Κελίρη απο την Κύπρο. Έχοντας μία εντυπωσιακή πορεία όλη τη χρονιά στις διοργανώσεις που συμμετείχε με αποκορύφωμα ίσως τα Ίσθμια και επίσης μία πολύ καλή πορεία στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα έδειχνε ότι απέκτησε τόσο την εμπειρία όσο και τις γνώσεις για να πετύχει κάτι καλό. Ο Ανδρέας έκανε ένα καταπληκτικό τουρνουά φτάνοντας στον τελευταίο γύρο να ισοβαθμεί στην 1η θέση! Η μεγάλη ψυχολογική πίεση όμως που εξασκείτε σ' αυτές τις περιπτώσεις το άγχος που δημιουργείται δεν τον άφησε να παίξει το γνώριμό του σκάκι χάνοντας γρήγορα και του στερώντας ένα μετάλλιο. Αυτό όμως δεν μειώνει σε τίποτα την άριστη εμφάνισή του και πιστεύουμε ότι πολύ σύντομα θα κατακτήσει αυτό που δεν κατάφερε στην Budva.
Στον πίνακα παρακάτω μπορείτε να δείτε την απόδοση όλων των παικτών της Ελληνικής και Κυπριακής αποστολής καθώς επίσης στους ειδικούς πίνακες τους αντιπάλους και τα αποτελέσματα των παικτών μας.

Η Ελληνική αποστολή στους αγώνες ενισχύθηκε και με την συμμετοχή του Προπονητή της Σκακιστικής Ακαδημίας Χανίων Τσαρουχά Κώστα ο οποίος μαζί με τον Χρήστο Μπανίκα ήταν και οι προπονητές της Εθνικής μας ομάδος. Αρχηγός της αποστολής ήταν ο Μιχάλης Καλοσκάμπης.

Το Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα διεξήχθη στο νοτιότερο φιόρδ της Ευρώπης, την όμορφη παραθαλάσσια πόλη Budva του Μαυροβουνίου η οποία αποδείχθηκε αρκετά φιλόξενη μιας και συμμετείχαν 1042 αθλητές από όλες τις χώρες της Ευρώπης. Οι συνθήκες διαμονής ήταν άψογες και το επίπεδο σε όλες της κατηγορίες ήταν πάρα πολύ υψηλό.
Παράπονα υπήρχαν στο σκακιστικό κομμάτι όπου οι διοργανωτές κάνανε τα άκρως απαραίτητα (και εκεί με ελλείψεις) χωρίς να δείχνουν και κάποιο ενδιαφέρον για οποιαδήποτε βελτίωση στα προβλήματα που υπήρχαν.