ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΑ ΝΕΑΝΙΚΩΝ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΩΝ ΚΡΗΤΗΣ

ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΑ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΩΝ ΝΕΑΝΙΚΩΝ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΩΝ
Β΄ ΦΑΣΗ ΟΜΙΛΟΣ ΚΡΗΤΗΣ

Ολοκληρώθηκαν το Σαββατοκύριακο 23 και 24 Φεβρουαρίου οι αγώνες της τελικής φάσης των Νεανικών Πρωταθλημάτων Κρήτης.
Οι αγώνες που ολοκλήρωσαν την τελική φάση διεξήχθησαν στο ξενοδοχείο Castello του Ηρακλείου, με μεγάλη επιτυχία, με διοργανωτές τα Σωματεία ΟΦΗ και ΟΦΗ 2000 με συνδιοργανωτές την Περιφερειακή Ενότητα Κρήτης και τον ΔΟΠΑΦΜΑΗ.
Τα πρωταθλήματα στις περισσότερες κατηγορίες ήταν αρκετά συναρπαστικά με τους παίκτες να αγωνίζονται μέχρι τελευταία στιγμή για την κατάκτηση της πρόκρισης στα Πανελλήνια Νεανικά Πρωταθλήματα. Την μερίδα του λέοντος κατέκτησαν τελικά οι αθλητές της ΣΑΧ που πήραν έξι προκρίσεις, τρεις προκρίσεις πήραν οι αθλητές του Κύδωνα, δύο του ΟΦΗ και του ΟΑΑΗ και ένας απο τον ΣΚΟΡ, και τον ΟΑΧ. Υπενθυμίζουμε ότι ήδη έχουν προκριθεί στην Τελική φάση οι Πρωταθλητές Ελλάδος Θεοδώρου Νικόλας ΣΚΟΡ και ο Πατρελάκης Ευάγγελος ΣΑΧ.

Αναλυτικά οι παίκτες που προκρίνονται ανά κατηγορία στα Πανελλήνια Πρωταθλήματα είναι οι εξής:

 
Κάτω των 8 ετών
 
ΚΑΡΑΒΙΤΑΚΗ ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ ΣΚΑΚΙΣΤΙΚΗ ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΧΑΝΙΩΝ  
1ος ΓΑΛΑΝΑΚΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΑΟ "ΚΥΔΩΝ" ΧΑΝΙΩΝ  
2ος ΠΑΠΙΔΑΚΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ Ο.Α.Α. ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ  
 
Κάτω των 10 ετών
 
  ΠΑΤΡΕΛΑΚΗΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ ΣΚΑΚΙΣΤΙΚΗ ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΧΑΝΙΩΝ  
1η
ΚΟΥΚΟΥΡΑΚΗ ΧΡΥΣΗ
ΣΚΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ
 
1ος
ΤΖΕΜΑΝΑΚΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
ΑΟ "ΚΥΔΩΝ" ΧΑΝΙΩΝ  
2ος
ΠΑΠΑΔΗΜΗΤΡΑΚΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ
ΣΚΑΚΙΣΤΙΚΗ ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΧΑΝΙΩΝ  
 
Κάτω των 12 ετών
 
ΔΑΣΚΑΛΑΚΗ ΣΟΦΙΑ Ο.Α.ΧΑΝΙΩΝ  
1ος
ΣΕΡΠΕΤΣΙΔΑΚΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
ΟΦΗ  
2ος
ΠΕΤΡΑΚΗΣ ΣΤΥΛΙΑΝΟΣ
ΣΚΑΚΙΣΤΙΚΗ ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΧΑΝΙΩΝ  
 
Κάτω των 14 ετών
 
  ΘΕΟΔΩΡΟΥ ΝΙΚΟΛΑΣ ΣΚΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ  
ΣΤΡΑΤΗΓΗ ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ Ο.Α.Α. ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ  
1ος ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΑΡΓΥΡΙΟΣ ΣΚΑΚΙΣΤΙΚΗ ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΧΑΝΙΩΝ  
2ος ΚΑΔΙΑΝΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΟΦΗ  
 
Κάτω των 16 ετών
 
ΜΑΡΚΑΚΗ ΣΟΦΙΑ ΣΚΑΚΙΣΤΙΚΗ ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΧΑΝΙΩΝ  
1ος ΚΑΛΟΓΕΡΗΣ ΓΙΑΝΝΗΣ ΑΟ "ΚΥΔΩΝ" ΧΑΝΙΩΝ  
2ος ΝΑΟΥΜ ΣΠΥΡΟΣ ΣΚΑΚΙΣΤΙΚΗ ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΧΑΝΙΩΝ  

 

Αναλυτικά οι πίνακες αποτελεσμάτων ανά κατηγορία είναι τα εξής:

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΚΑΤΩ ΤΩΝ 8 ΕΤΩΝ
  ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ ΣΥΛΛ  
1
2
3
4
5
6
βαθμοί
θέση
1 ΠΑΠΙΔΑΚΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΟΑΑΗ  
......
0
1
1
1
1
4
2ος
2 ΓΑΛΑΝΑΚΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΚΥΔΩΝ  
1
......
1
1
1
1
5
1ος
3 ΚΑΚΟΛΥΡΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ ΛΑΤΩ  
0
0
......
0
0
1
1
5ος
4 ΚΑΒΟΥΝΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΣΚΟΡ  
0
0
1
......
0
1
2
4ος
5 ΦΥΝΤΡΙΛΑΚΗΣ ΚΥΡΙΑΚΟΣ ΟΤΕ Χ.  
0
0
1
1
......
1
3
3ος
6 ΕΜΠΙΡΙΔΗΣ ΠΛΑΤΩΝΑΣ ΣΑΧΕΡ.  
0
0
0
0
0
......
0
6ος

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΚΑΤΩ ΤΩΝ 8 ΕΤΩΝ
  ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ ΣΥΛΛ ΕΛΟ
1
..2..
..3..
..4..
βαθμοί
θέση
1 ΦΟΙΝΙΚΙΑΚΑΚΗ ΣΤΕΛΛΑ ΟΑΑΗ  
......
0
1
1
2
2 ΚΑΡΑΒΙΤΑΚΗ ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ ΣΑΧ
1257
1
1
1
3
3 ΔΡΟΣΟΥΛΑΚΗ ΑΝΝΑ ΣΚΟΡ  
0
0
0
0
4 ΔΑΒΡΑΔΟΥ ΕΜΜΑΝΟΥΕΛΑ ΛΑΤΩ  
0
0
1
1
Ο Πρόεδρος της ΣΑΧ κ. Παπαδημητράκης Ιωάννης απένειμε τα έπαθλα στις νικήτριες κάτω των 8 ετών.
Η Καραβιτάκη Ευαγγελία με το κύπελλο της 1ης θέσης με την Φοινικιακάκη Στέλλα που πήρε τη 2η θέση.
Πίσω ο έφορος σκακιού του ΟΦΗ κ. Κώστας Βαρβεράκης και ο επικεφαλής διαιτησίας κ. Λυράκης Σταύρος

 

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΚΑΤΩ ΤΩΝ 10 ΕΤΩΝ
  ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ ΣΥΛΛ ΕΛΟ
1
2
3
4
5
6
βαθμοί
θέση
1
ΛΙΑΝΕΡΗΣ ΑΝΔΡΕΑΣ
ΟΦΗ
 
......
0
1
1
0
1
3
3ος
2
ΠΑΠΑΔΗΜΗΤΡΑΚΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
ΣΑΧ  
1
......
1
1
0
1
4
2ος
3
ΚΟΖΥΡΗΣ ΗΛΙΑΣ
ΛΑΤΩ  
0
0
......
0
0
0
0
4 ΤΣΟΛΚΑΣ ΚΩΝ/ΝΟΣ ΣΚΟΡ  
0
0
1
......
0
1/2
1 1/2
5 ΤΖΕΜΑΝΑΚΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΚΥΔΩΝ
1254
1
1
1
1
......
1/2
4 1/2
1ος
6 ΜΠΡΟΚΑΛΑΚΗΣ ΓΟΥΝΑΡΗΣ ΧΡ. ΟΦΗ  
0
0
1
1/2
1/2
......
2
Ο κ. Σερπετσιδάκης Γιώργος εκ μέρους της ΕΣΣΚ με τους νικητές κάτω των 10 ετών απο αριστερά Τζεμανάκης Νίκος, Παπαδημητράκης Γιώργος και Λιανέρης Ανδρέας

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΚΑΤΩ ΤΩΝ 10 ΕΤΩΝ ΚΟΡΙΤΣΙΩΝ
  ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ ΣΥΛΛΟΓΟΣ  
1
2
3
4
βαθμοί
θέση
1 ΔΑΓΚΩΝΑΚΗ ΑΣΠΑ ΛΕΩΝ ΚΑΝΤΙΑ  
......
0
0
1
1
2 ΠΑΠΑΔΗΜΗΤΡΑΚΗ ΣΤΕΒΗ ΚΑΙΣΣΑ ΧΑΝΙΩΝ  
1
......
0
1
2
3 ΚΟΥΚΟΥΡΑΚΗ ΧΡΥΣΗ ΣΚΟΡ  
1
1
......
1
3
4 ΚΟΚΚΙΝΗ ΜΑΡΙΑΝΝΑ ΛΑΤΩ  
0
0
0
......
0
Ο έφορος Αγώνων της ΣΑΧ και της ΕΣΣΚ κ. Ναούμ Γεώργιος και ο έφορος σκακιού του ΟΦΗ κ. Βαρβεράκης Γιώργος με τις νικήτριες στην κατηγορία κάτω των 10 ετών. Απο αριστερά Κουκουράκη Χρυσή Παπαδημητράκη Στέβη και Δαγκωνάκη Άσπα

 

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΚΑΤΩ ΤΩΝ 12 ΕΤΩΝ
  ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ ΣΥΛΛ ΕΛΟ
1
2
3
4
5
6
βαθμοί
θέση
1
ΣΕΡΠΕΤΣΙΔΑΚΗΣ ΝΙΚΟΣ
ΟΦΗ
1583
......
1
1
1/2
1/2
1
4
1ος
2
ΠΙΣΣΑΔΑΚΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
ΚΥΔΩΝ
1468
0
1
1
1/2
1/2
3
3ος
3
ΜΑΓΟΥΛΙΑΝΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
ΛΑΤΩ
1413
0
0
0
0
0
0
4 ΜΥΛΩΝΑΣ ΛΕΥΤΕΡΗΣ ΣΚΟΡ
1/2
0
1
0
0
1 1/2
5 ΠΕΤΡΑΚΗΣ ΣΤΥΛΙΑΝΟΣ ΣΑΧ
1553
1/2
1/2
1
1
1
4
2ος
6 ΚΥΡΙΑΚΑΚΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ ΟΑΑΗ  
0
1/2
1
1
0
2 1/2
Οι αθλητές που πήραν την πρόκριση στην κατηγορία κάτω των 12 ετών απο αριστερά Σερπετσιδάκης Νίκος και Πετράκης Στέλιος

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΚΑΤΩ ΤΩΝ 12 ΕΤΩΝ ΚΟΡΙΤΣΙΩΝ
  ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ ΣΥΛΛΟΓΟΣ
ΕΛΟ
1
2
3
4
βαθμοί
θέση
1 ΒΙΤΣΑΞΑΚΗ ΙΡΙΣ ΟΦΗ  
......
0
0
1
1
2 ΔΑΣΚΑΛΑΚΗ ΣΟΦΙΑ ΟΑΧ
1204
1
......
1
1
3
3 ΠΟΛΙΟΥΔΑΚΗ ΑΝΝΑ ΜΑΡΙΑ ΣΚΟΡ  
1
0
......
1
2
4 ΤΖΑΝΑΚΗ ΙΩΑΝΝΑ ΛΑΤΩ  
0
0
0
......
0
Ο Πρόεδρος της ΕΣΣΚ κ. Καλογερής Ιωάννης και ο έφορος Σκακιού του ΟΦΗ κ. Βαρβεράκης Κώστας με τις νικήτριες στην κατηγορία κάτω των 12 ετών.
Απο αριστερά Δασκαλάκη Σοφία και Βιτσαξάκη Ίρις


ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΚΑΤΩ ΤΩΝ 14 ΕΤΩΝ
  ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ ΣΥΛΛ ΕΛΟ
1
2
3
4
5
6
βαθμοί
θέση
1 ΚΑΔΙΑΝΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΟΦΗ
1630
......
1/2
1
1
1/2
1
4
2ος
2 ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΑΡΓΥΡΙΟΣ ΣΑΧ
1884
1/2
......
1
1
1
1
4 1/2
1ος
3 ΤΣΙΧΛΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΛΑΤΩ
1586
0
0
......
1/2
0
1/2
1
4 ΑΝΑΓΝΩΣΤΑΚΙΣ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ ΣΚΟΡ
1508
0
0
1/2
......
1/2
0
1
5 ΟΝΤΑΜΠΑΣΙΔΗΣ ΑΡΙΣΤΕΙΔΗΣ ΚΥΔΩΝ
1590
1/2
0
1
1/2
......
1
3
3ος
6 ΒΑΓΙΩΝΑΚΗΣ ΜΑΡΚΟΣ ΛΕΩΝ ΚΑΝΤΙΑ
1585
0
0
1/2
1
0
......
1 1/2
Οι νικητές στην κατηγορία κάτω των 14 ετών απο αριστερά Παπαδόπουλος Αργύρης και Καδιάνης Γιώργος

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΚΑΤΩ ΤΩΝ 14 ΕΤΩΝ ΚΟΡΙΤΣΙΩΝ
  ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΕΛΟ
1
2
3
4
βαθμοί
θέση
1 ΣΤΡΑΤΗΓΗ ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ ΟΑΑΗ  
......
1
1
2
2 ΦΙΛΟΞΕΝΗ ΔΑΝΑΗ ΚΥΔΩΝ
1448
0
......
0
0
3 ΒΑΣΙΛΕΙΟΥ ΑΙΜΙΛΙΑ ΛΑΤΩ  
0
1
......
1
4      
......
 
Ο κ. Σερπετσιδάκης Γιώργος μέλος της ΕΣΣΚ και ο έφορος του ΟΦΗ κ. Βαρβεράκης Κώστας με τις νικήτριες κάτω των 14 ετών. Απο αριστερά Στρατήγη Ευαγγελία Βασιλείου Αιμιλία και Φιλοξένη Δανάη


ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΚΑΤΩ ΤΩΝ 16 ΕΤΩΝ
  ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ ΣΥΛΛ ΕΛΟ
1
2
3
4
5
βαθμοί
θέση
1 ΑΠΟΣΤΟΛΑΚΗΣ ΑΝΤΩΝΙΟΣ ΣΚΟΡ
......
0
0
0
0
0
2 ΝΑΟΥΜ ΣΠΥΡΟΣ ΣΑΧ
2233
1
......
1
1
0
3
2ος
3 ΜΑΡΓΑΡΙΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΟΦΗ
1504
1
0
......
1/2
0
1 1/2
3-4ος
4 ΠΑΠΑΔΑΚΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ Δ. ΟΦΗ
1570
1
0
1/2
......
0
1 1/2
3-4ος
5 ΚΑΛΟΓΕΡΗΣ ΓΙΑΝΝΗΣ ΚΥΔΩΝ
1984
1
1
1
1
......
4
1ος
6    
......
   
Ο προπονητής του ΟΦΗ κ. Γρατσέας Στέφανος με τους νικητές στην κατηγορία κάτω των 16 ετών απο αριστερά Καλογερής Ιωάννης Ναούμ Σπύρος Παπαδάκης Γιώργος και Μαργαρίτης Γιώργος

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΚΑΤΩ ΤΩΝ 16 ΕΤΩΝ ΚΟΡΙΤΣΙΩΝ
  ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ ΣΥΛΛΟΓΟΣ
ΕΛΟ
1
2
3
βαθμοί θέση
1 ΣΕΡΠΕΤΣΙΔΑΚΗ ΕΥΑ ΟΦΗ
1415
......
0
0
0
2 ΜΑΡΚΑΚΗ ΣΟΦΙΑ ΣΑΧ
1667
1
......
1
2
3 ΜΑΝΙΩΤΗ ΕΛΕΝΗ ΟΑΑΗ
1360
1
0
......
1
4      
......
   
Ο εκπρόσωπος του ΛΑΤΩ κ. Μαγουλιανός με τις νικήτριες κάτω των 16 ετών. Απο αριστερά Μαρκάκη Σοφία Μανιώτη Ελένη και Σερπετσιδάκη Εύα


 


ΕΝΩΣΗ  ΣΚΑΚΙΣΤΙΚΩΝ  ΣΩΜΑΤΕΙΩΝ  ΚΡΗΤΗΣ

Ταχ.Δ/νση:
Τ.Κ:
Τηλ.  Πρόεδρος:

Γραμματέας:
FAX  
Ε-mail:

Καυσίμων 1- Σούδα
732 00 - Χανιά
6934-424111

6932-744696
2821099803
[email protected]
[email protected]

 

    Ηράκλειο  3/2/2013

       

                                                                                        

ΤΕΛΙΚΗ ΦΑΣΗ ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΩΝ ΑΤΟΜ. ΝΕΑΝΙΚΩΝ ΚΡΗΤΗΣ

1.ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗ: Διοργανωτές της τελικής φάσης των Προκριματικών των Ατομικών Νεανικών Κρήτης είναι η Ε.Σ.Σ.Κ. και τα Σωματεία «Ο.Φ.Η.» και «Ο.Φ.Η. 2000», στη 2η φάση των τελικών Κρήτης (4ο - 6ο γύρο).

2.ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΕΣ ΑΓΩΝΩΝ: Οι αγώνες θα διεξαχθούν από τις 16 Φεβρουαρίου έως και τις 24 Φεβρουαρίου 2013.

3. ΣΥΣΤΗΜΑ ΑΓΩΝΩΝ:  Πουλ 5 γύρων, στα Αγόρια, το οποίο, για πρακτικούς και οικονομικούς λόγους, θα διεξαχθεί σε 6 γύρους. Στα Κορίτσια η τελική φάση θα διεξαχθεί με σύστημα πουλ 3 γύρων.

4.ΤΟΠΟΣ ΑΓΩΝΩΝ: Στους 3 πρώτους γύρους οι αγώνες θα γίνουν σε χώρο Σωματείων όπου διεξήχθησαν Προκριματικά των Νομών και ανακοινώνονται στο πρόγραμμα παρακάτω.
Στους επόμενους 3 γύρους οι αγώνες θα διεξαχθούν σε αίθουσα του ξενοδοχείου CASTELLO  (http://castellohotels.com/castello-city-hotel).
Το Ξενοδοχείο «Castello» είναι στο Ηράκλειο, στην περιοχή Χανιόπορτας, απέναντι από τον αντίστοιχο σταθμό υπεραστικών λεωφορείων και επίσης απέναντι από το Εθνικό στάδιο του Ηρακλείου, στην πλατεία Κόρακα. Βρίσκεται ακριβώς στο σταυροδρόμι των οδών Θερίσου και 62 Μαρτύρων.
Για τυχόν συμπληρωματική βοήθεια το τηλέφωνο του ξενοδοχείου είναι 2810-251212.

5.ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΤΗΝ ΤΕΛΙΚΗ ΦΑΣΗ: Οι αθλητές που έχουν προκριθεί οφείλουν, μέσω του Σωματείου τους,  να ενημερώσουν με email τον Έφορο Αγώνων της ΕΣΣΚ Μπάμπη Στεφανάτο για την πρόθεση συμμετοχής τους στην τελική φάση μέχρι την Τετάρτη 13 Φεβρουαρίου 2013.
Οι προκριθέντες αθλητές και αθλήτριες που θα συμμετέχουν στην τελική φάση οφείλουν να αγωνιστούν σε όλους τους αγώνες, προς αποφυγή δημιουργίας οποιουδήποτε προβλήματος με πιθανή εύνοια κάποιου αθλητή.
Αθλητής ο οποίος συμμετέχει στους πρώτους γύρους είναι υποχρεωμένος (εκτός σοβαρού θέματος υγείας) να συμμετέχει σε όλους τους αγώνες. Αν παρατηρηθεί αδικαιολόγητη αποχή κάποιων αθλητών θα υπάρξει η ανάλογη εισήγηση του Εφόρου Αγώνων προς αυστηρή τιμωρία τους από την ΕΣΣΚ ή και την ΕΣΟ. 
Αθλητής ο οποίος δεν παρουσιάζεται στους πρώτους γύρους αδικαιολόγητα αποβάλλεται αυτομάτως από τους υπόλοιπους γύρους και η θέση αυτή χάνεται από τον Νομό, χωρίς δικαίωμα αναπλήρωσης.

6. ΔΙΑΜΟΝΗ ΑΘΛΗΤΩΝ ΕΣΣΚ: Η διαμονή των προκριθέντων αθλητών και αθλητριών της ΕΣΣΚ (και των συνοδών τους αν επιθυμούν) για τους 4ο-6ο γύρο της τελικής φάσης θα γίνει στο ξενοδοχείο Castello. H οικονομική δαπάνη για τους αθλητές θα βαρύνει την ΕΣΣΚ και περιλαμβάνει τα εξής:
Οι αθλητές και αθλήτριες των Χανίων θα έρθουν στο ξενοδοχείο το Σάββατο το απόγευμα και θα δικαιούνται φαγητό το Σάββατο το βράδυ στο ξενοδοχείο, πρωινό το πρωί της Κυριακής και φαγητό την Κυριακή το μεσημέρι στο ξενοδοχείο των αγώνων. Θα δώσουν 3 αγώνες: Σάββατο απόγευμα (17.00), Κυριακή πρωί (09.30) και Κυριακή απόγευμα (16.00).
Οι αθλητές και αθλήτριες Λασιθίου και Ρεθύμνου θα φτάσουν στο ξενοδοχείο το απόγευμα του Σαββάτου και θα δικαιούνται φαγητό το Σάββατο βράδυ και πρωινό το πρωί της Κυριακής. Θα δώσουν 2 αγώνες, το Σάββατο απόγευμα (17.00) και την Κυριακή το πρωί (09.30). Μετά τον πρωινό αγώνα της Κυριακής είναι ελεύθεροι να φύγουν

7. ΔΙΑΜΟΝΗ-ΔΑΠΑΝΗ ΣΥΝΟΔΩΝ ΑΘΛΗΤΩΝ ΕΣΣΚ:  Η διαμονή των συνοδών των προκριθέντων  αθλητών και αθλητριών της ΕΣΣΚ στο ξενοδοχείο των αγώνων (Castello Hotel) δεν είναι υποχρεωτική.
Αν επιθυμούν όμως να διαμείνουν μπορούν να το κάνουν με δαπάνη 25 ευρώ κατ' άτομο, για διανυκτέρευση το Σάββατο σε δίκλινο ή τρίκλινο δωμάτιο, με πρωινό την Κυριακή. Αν επιθυμούν φαγητό και το Σάββατο βράδυ θα πληρώσουν συνολικά 33 ευρώ ενώ αν θέλουν φαγητό και Κυριακή μεσημέρι θα καταβάλλουν συνολικά 40 ευρώ.
Η δήλωση επιθυμίας για διαμονή συνοδού στο ξενοδοχείου θα πρέπει να γίνει, με γραπτή ενημέρωση μέσω του Σωματείου του, στον υπεύθυνο του Ο.Φ.Η. Σερπετσιδάκη Γιώργο, μέχρι την Τετάρτη 13 Φεβρουαρίου 2013, με την ταυτόχρονη καταβολή του αναλογούντος ποσού σε ένα από τους παρακάτω λογαριασμούς:

ΕΘΝΙΚΗ ΤΡΑΠΕΖΑ:  205/699239-05  (Δικαιούχος: ΒΑΡΒΕΡΑΚΗΣ ΚΩΝ/ΝΟΣ)
ΙΒΑΝ:  GR3201102050000020569923905

EUROBANK:  0026-0020-14-0103561248  (Δικαιούχος: ΣΕΡΠΕΤΣΙΔΑΚΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ)
ΙΒΑΝ:  GR5002600200000140103561248

ALPHA BANK:  667-002101-009410  (Δικαιούχος: ΣΕΡΠΕΤΣΙΔΑΚΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ)
ΙΒΑΝ:  GR05 0140 6670 6670 0210 1009 410

Για οποιαδήποτε διευκρίνιση σε σχέση με τη διαμονή στο ξενοδοχείο υπεύθυνος είναι ο Γιώργος Σερπετσιδάκης (τηλ.6944802541).

8. ΜΕΜΟΝΩΜΕΝΟ ΓΕΥΜΑ:  Οι Διοργανωτές έχουν εξασφαλίσει ειδική τιμή για όσους δεν διαμένουν στο ξενοδοχείο και επιθυμούν να γευματίσουν το Σάββατο βράδυ ή την Κυριακή το μεσημέρι. Η τιμή του γεύματος, από μπουφέ, είναι 8 (οχτώ) ευρώ, θα πρέπει όμως να το δηλώσουν από την παραμονή για να προβεί το ξενοδοχείο στην αγορά των απαραίτητων προμηθειών.

9. ΥΠΕΥΘΥΝΟΙ ΑΓΩΝΩΝ: Για την ομαλή διεξαγωγή των αγώνων, στο 1ο μέρος της τελικής φάσης (1ος-3ος γύρος) ορίζονται υπεύθυνοι οι:

Καλογερής Μιχάλης και Ναούμ Γεώργιος (Χανιά),
Στεφανάτος Χαράλαμπος (Ηράκλειο),
Γραμμέλης Θανάσης (Άγιος Νικόλαος) και
Ζουρμπάκη Μαρία (Ρέθυμνο).
Για την ομαλή διεξαγωγή των αγώνων, στο 2ο μέρος της τελικής φάσης (4ος-6ος γύρος) ορίζεται υπεύθυνος ο Κώστας Βαρβεράκης.

10. ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΩΝΩΝ: Συμμετέχουν σε κάθε όμιλο οι 2 πρώτοι από Χανιά και Ηράκλειο και ο 1ος από Ρέθυμνο και Λασίθι και αγωνίζονται (αυτή τη χρονιά) ως εξής:

  1. 1ος Ηράκλειο
  2. 1ος Χανιά
  3. 1ος Λασίθι
  4. 1ος Ρέθυμνο
  5. 2ος Χανιά
  6. 2ος Ηράκλειο

 

Το αναλυτικό πρόγραμμα των αγώνων αφορά όλες τις κατηγορίες Αγοριών, στην αριστερή στήλη, και όλες τις κατηγορίες Κοριτσιών, στη δεξιά στήλη (με αναφορά και στους χώρους διεξαγωγής των συναντήσεων) και έχει ως εξής:

 

ΟΜΙΛΟΣ ΑΓΟΡΙΩΝ

Χώρος

ΟΜΙΛΟΣ ΚΟΡΙΤΣΙΩΝ

Χώρος

1ος Γύρος

 

ΗΡΑΚΛΕΙΟ 1ος - ΗΡΑΚΛΕΙΟ 2ος  
ΧΑΝΙΑ 1ος  - ΧΑΝΙΑ 2ος
ΛΑΣΙΘΙ - ΡΕΘΥΜΝΟ
(Σάββατο 16/2 στις 16.30)

 

ΓΑΖΙΟΥΣ.Α.Χ.ΓΑΖΙΟΥ

ΗΡΑΚΛΕΙΟ 1η - ΛΑΣΙΘΙ 1η
ΧΑΝΙΑ 1η - ΡΕΘΥΜΝΟ 1η
(Σάββατο 16/2 στις 16.30)

 

ΓΑΖΙΟΥ

Σ.Α.Χ.

2ος Γύρος

 

ΛΑΣΙΘΙ - ΗΡΑΚΛΕΙΟ 2ος 
ΡΕΘΥΜΝΟ - ΧΑΝΙΑ 2ος
 (Κυριακή 17/2 στις 10.30)

 

ΛΑΤΩ
ΣΚ.Ο.Ρ.

 

ΔΕΝ ΔΙΕΞΑΓΟΝΤΑΙ
ΑΓΩΝΕΣ ΚΟΡΙΤΣΙΩΝ ΣΕ
ΚΑΜΙΑ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

 

3ος Γύρος

 

ΛΑΣΙΘΙ - ΗΡΑΚΛΕΙΟ 1ος  
ΡΕΘΥΜΝΟ - ΧΑΝΙΑ 1ος
 (Κυριακή 17/2 στις 17.00)

 

ΛΑΤΩ
ΣΚ.Ο.Ρ.

 

ΔΕΝ ΔΙΕΞΑΓΟΝΤΑΙ
ΑΓΩΝΕΣ ΚΟΡΙΤΣΙΩΝ ΣΕ
ΚΑΜΙΑ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

 

4ος Γύρος

 

ΧΑΝΙΑ 2ος - ΛΑΣΙΘΙ
ΗΡΑΚΛΕΙΟ 2ος  - ΡΕΘΥΜΝΟ
ΗΡΑΚΛΕΙΟ 1ος - ΧΑΝΙΑ 1ος
(Σάββατο 23/2 στις 17.00)

 

ΞΕΝΟΔΟΧ

 CASTELLO

 

ΡΕΘΥΜΝΟ 1η - ΗΡΑΚΛΕΙΟ 1η   ΧΑΝΙΑ 1η - ΛΑΣΙΘΙ 1η
 (Σάββατο 23/2 στις 17.00)

 

ΞΕΝΟΔΟΧ

 ASTELLO

 

5ος Γύρος

 

ΗΡΑΚΛΕΙΟ 2ος - ΧΑΝΙΑ 2ος
ΗΡΑΚΛΕΙΟ 1ος - ΡΕΘΥΜΝΟ
ΧΑΝΙΑ 1ος  - ΛΑΣΙΘΙ 
(Κυριακή 24/2 στις 09.30)

 

ΞΕΝΟΔΟΧ

 CASTELLO

 

ΗΡΑΚΛΕΙΟ 1η  - ΧΑΝΙΑ 1η
ΛΑΣΙΘΙ 1η - ΡΕΘΥΜΝΟ 1η
(Κυριακή 24/2 στις 09.30)

 

ΞΕΝΟΔΟΧ

 ASTELLO

 

6ος Γύρος

 

ΧΑΝΙΑ 1ος - ΗΡΑΚΛΕΙΟ 2ος 
ΧΑΝΙΑ 2ος - ΗΡΑΚΛΕΙΟ 1ος  
(Κυριακή 24/2 στις 16.00)

 

ΞΕΝΟΔΟΧ

 CASTELLO

 

ΔΕΝ ΔΙΕΞΑΓΟΝΤΑΙ
ΑΓΩΝΕΣ ΚΟΡΙΤΣΙΩΝ ΣΕ
ΚΑΜΙΑ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

 

11. ΧΡΟΝΟΣ ΣΚΕΨΗΣ:Οι αγώνες θα διεξαχθούν με ηλεκτρονικά χρονόμετρα και χρόνο σκέψης, για κάθε αντίπαλο, 90 λεπτά. Επιπλέον, από την πρώτη κίνηση και για κάθε κίνηση που ολοκληρώνει ο σκακιστής-στρια, παίρνει ακόμη μισό λεπτό (30") χρόνου σκέψης.
Η καταγραφή των κινήσεων είναι υποχρεωτική σε όλη τη διάρκεια της παρτίδας.

12. ΙΣΟΒΑΘΜΙΑ: Σε περίπτωση ισοβαθμίας ακολουθούνται κριτήρια που προβλέπονται από τον Κανονισμό Αγώνων. Συγκεκριμένα, όλες οι θέσεις πρόκρισης της Τελικής Φάσης Κρήτης καθορίζονται σύμφωνα με τα εξής κριτήρια άρσης ισοβαθμίας για κυκλικό σύστημα (round robin):            :

α) Το σύστημα Σόννεμπορν-Μπέργκερ (βαθμοί αντιπάλων ανάλογα με το αποτέλεσμα).
β) Αριθμός νικών (προηγείται ο σκακιστής-τρια με τις περισσότερες νίκες).
γ) Κατάταξη βαθμών του τουρνουά μεταξύ των ισόβαθμων.
δ) Ανά 2 10λεπτες παρτίδες μέχρι την τελική επικράτηση.
ΠΡΟΣΟΧΗ: Στο κριτήριο Σόνεμποργκ θα ισχύσει το «virtualapponent»
13. ΧΩΡΟΙ ΑΓΩΝΩΝ ΚΑΙ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ:
Για τα Χανιά (μόνο ο 1ος γύρος):
Στο εντευκτήριο της Σ.Α.Χανίων Κατηγορίες <8, <10, <12, <14 και  <16 ΑΓΟΡΙΏΝ, 1ος με 2ο προκριθέντα από τα Χανιά.
Επίσης θα αναμετρηθούν η 1η Χανιώτισσα με την 1η Ρεθυμνιώτισσα, σε όλες τις κατηγορίες.
Συνολικά στο εντευκτήριο της Σ.Α.Χ. θα έχουμε 5 ζευγάρια αθλητών και 5 ζευγάρια αθλητριών, δηλαδή 20 προκριθέντες. 

Για το Ηράκλειο (μόνο ο 1ος γύρος):
Στο εντευκτήριο της Σ.Α.Γαζίου
Ο χώρος αυτός είναι η αίθουσα πολλαπλών χρήσεων του 2ου Δημοτικού Σχολείου Βουτών (700 μέτρα νότια του ΠΕ.ΠΑ.Γ.Ν.Η.)
Εδώ θα έχουμε τις εξής κατηγορίες: (Κατηγορίες <8, <10, <12, <14 και  <16 ΑΓΟΡΙΏΝ, 1ος με 2ο προκριθέντα από το Ηράκλειο.
Επίσης θα αναμετρηθούν ο 1ος προκριθείς από κάθε κατηγορία Αγοριών του Ρεθύμνου με τον 1ο προκριθέντα από κάθε κατηγορία Αγοριών του Λασιθίου.
Τέλος θα αναμετρηθούν η 1η Ηρακλειώτισσα με την 1η Λασιθιώτισσα σε όλες τις κατηγορίες.
Συνολικά στο εντευκτήριο της Σ.Α.ΓΑΖΙΟΥ θα έχουμε 10 ζευγάρια αθλητών και 5 ζευγάρια αθλητριών, δηλαδή 30 προκριθέντες. 

Για να φτάσετε στο 2ο Δημοτικό Σχολείο Βουτών πηγαίνετε προς το νοσοκομείο ΠΕ.ΠΑ.Γ.ΝΗ. Φτάνοντας έξω από την κεντρική πόρτα του Νοσοκομείου συνεχίζετε για 200 μέτρα ακόμα και μπαίνοντας στον κυκλικό κόμβο που θα δείτε πηγαίνετε αριστερά προς Σταυράκια. Προχωράτε για 500 περίπου μέτρα και στη δεξιά πλευρά του δρόμου θα συναντήσετε το 2ο Δημοτικό Σχολείο Βουτών.
Για την εξυπηρέτηση των αγωνιζόμενων και των συνοδών τους το κυλικείο του Σχολείου θα παραμείνει ανοιχτό, καθ' όλη την διάρκεια των αγώνων, με ιδιαίτερα οικονομικές τιμές.

Για το Ρέθυμνο (2ος και 3ος γύρος):
Στο εντευκτήριο του ΣΚ.Ο.Ρ.(Κυριακή 17 Φεβρουαρίου 2013):

  • Στις 10.30 π.μ. οι 1οι του Ρεθύμνου σε όλες τις κατηγορίεςΑγοριώνμε τους 2ουςπροκριθέντες των Χανίων στις αντίστοιχες κατηγορίες Αγοριών.
  • Στις 17.00 π.μ. οι 1οι του Ρεθύμνου σε όλες τις κατηγορίεςΑγοριώνμε τους 1ουςπροκριθέντες των Χανίων στις αντίστοιχες κατηγορίες Αγοριών.

Συνολικά στο εντευκτήριο του ΣΚ.Ο.Ρ. θα έχουμε 5 ζευγάρια αθλητών το πρωί και 5 ζευγάρια αθλητών το απόγευμα. 

Για το Λασίθι (2ος και 3ος γύρος):
Στο εντευκτήριο του Α.Ο.ΛΑΤΩ (Κυριακή 17 Φεβρουαρίου 2013):

  • Στις 10.30 π.μ. οι 1οι του Λασιθίου σε όλες τις κατηγορίεςΑγοριώνμε τους 2ουςπροκριθέντες του Ηρακλείου στις αντίστοιχες κατηγορίες Αγοριών.
  • Στις 17.00 π.μ. οι 1οι του Λασιθίου σε όλες τις κατηγορίεςΑγοριώνμε τους 1ουςπροκριθέντες του Ηρακλείου στις αντίστοιχες κατηγορίες Αγοριών.

Συνολικά στο εντευκτήριο του Α.Ο.ΛΑΤΩ θα έχουμε 5 ζευγάρια αθλητών το πρωί και 5 ζευγάρια αθλητών το απόγευμα. 

14. ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ (1ος - 3ος γύρος):
Για τα Χανιά:  Κώστας Τσαρουχάς

Για το Ηράκλειο: Στεφανάτος Χαράλαμπος

Για το Ρέθυμνο:  Παύλος Πετρόπουλος

Για το Λασίθι:  Γιώργος Μαγουλιανός

9. ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ (4ος - 6ος γύρος):

Για το Ηράκλειο: Επικεφαλής διαιτησίας ο Λυράκης Σταύρος και διαιτητές οι Κριτσωταλάκης Στέλιος και Καδιάνης Ιάκωβος.

15.ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΕΝΣΤΑΣΕΩΝ: Για οτιδήποτε ζήτημα προκύψει, την αρμόδια επιτροπή ενστάσεων, για τα Προκριματικά Κρήτης, αποτελούν οι κ.κ. Τσαρουχάς Κώστας, Ζαχάριεβ Ζαχάρι και Στεφανάτος Μπάμπης, με αναπληρωτές τους Γρατσέα Στέφανο και Αγναντή Δημήτρη.

16 ΠΡΟΚΡΙΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ: Οι θέσεις πρόκρισης της Ε.Σ.Σ.Κ. για το Πανελλήνια Ατομικά Νεανικά του 2013 είναι 15 και αυτές μοιράζονται ανά κατηγορία ως εξής:

  • Οι 2 πρώτοι νικητές από όλες τις κατηγορίες των Αγοριών, δηλ. Αγοριών <8, Αγοριών <10, .Αγοριών <12Αγοριών <14 και Αγοριών <16 (θέσεις 10).
  • Οι πρώτες νικήτριες από τις κατηγορίες Κοριτσιών <8, Κοριτσιών <10, Κοριτσιών <12,  Κοριτσιών <14 και  Κοριτσιών <16 (θέσεις 5).