40η Ολυμπιάδα Σκακιού

6η ΘΕΣΗ ΓΙΑ  ΤΗΝ ΕΘΝΙΚΗ ΜΑΣ ΟΜΑΔΑ ΝΕΩΝ ΣΤΟ ΣΚΑΚΙ!

Οι αθλητές μας εκπροσώπησαν επάξια τη χώρα μας!

Η ομάδα μας με τον προπονητή της απο αριστερά: Τσαρουχάς Βασίλης Λαδόπουλος Δημήτρης, Καλογριδάκης Γιώργος, Τσορμπατζόγλου Θόδωρος, Ασημακόπουλος Αλέξανδρος, Θεοδώρου Νικόλας και Ναούμ Σπύρος.

Μεγάλη  επιτυχία για την Εθνική μας Ομάδα ήταν η 6η θέση που κατέκτησε στην κατηγορία Παίδων στα πλαίσια της 40ης Ολυμπιάδας Σκακιού, που διεξήχθη στην Κωνσταντινούπολη από τις 28/8 έως 6/9/2012.
Στην 1η σκακιέρα της Εθνικής μας ομάδας αγωνιζόταν ο Σκακιστής της Σκακιστικής Ακαδημίας Χανίων Σπύρος Ναούμ  και στη 2η ο Ρεθυμνιώτης αθλητής του ΣΚΟΡ Νικόλας Θεοδώρου που μαζί με τους Παπασημακόπουλο Αλέξανδρο (ΑΣ Παπάγου), Λαδόπουλο Δημήτρη (ΣΟΗ) και Καλογριδάκη Γιώργο (Νέα Φιλαδέλφεια) αποτελούσαν τη σύνθεση της ομάδας μας. Προπονητής ήταν ο Β.Τσαρουχάς.
Η θέση αυτή αποτελεί αδιαμφισβήτητα πολύ μεγάλη επιτυχία, αφού στην Ολυμπιάδα συμμετείχαν όλα τα σκακιστικά μεγαθήρια με πολύ δυνατές συνθέσεις. Η Εθνική μας, παρά το ότι στην αρχική κατάταξη ήταν το Νο 14, ξεπέρασε κάθε προσδοκία με εντυπωσιακές εμφανίσεις και ισοβάθμησε στην 4η θέση στην τελική κατάταξη με την Γεωργία (4η) και το Αζερμπαϊτζάν (5ο)! Πρωταθλήτρια κόσμου αναδείχτηκε η Ρωσία, που ήταν και το Νο 1 στην αρχική κατάταξη των αγώνων, την 2η θέση κατέκτησε το Ιράν και την 3η η Ινδία.
Η επιτυχία των νεαρών σκακιστών μας αποτελεί συνέχεια της μεγάλης επιτυχίας της 2ης θέσης (σε ισοβαθμία με το 1ο  Ιράν) που κατέλαβε η Εθνική Ελλάδας Παίδων στις 19-24/4/2012, στην Διεθνή συνάντηση 6 εθνικών ομάδων στο Ικόνιο της Τουρκίας, υπό τον Ομοσπονδιακό προπονητή της ΕΣΣΚ Κώστα Τσαρουχά και την συμμετοχή των αθλητών μας Σ. Ναούμ και Ν. Θεοδώρου στην 5μελή ομάδα.