ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΝΕΑΝΙΔΩΝ - ΕΦΗΒΩΝ (-18)


ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΑΚΗ ΤΟΝΙΑ - ΤΣΑΡΟΥΧΑ ΜΑΡΙΑΝΘΗ

2η - 3η θέση στα ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΝΕΑΝΙΚΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ!

Από αριστερά ο Πρόεδρος του Περιστερίου  Μπέλος Αντώνης με τις τρεις νικήτριες, Τσαρουχά Μαριάνθη Παπαθανασίου Ελισάβετ Χριστοδουλάκη Τόνια και δεξιά ο έφορος εθνικών ομάδων κ. Καλοσκάμπης Μιχάλης

 

Με απόλυτη επιτυχία στέφθηκε για άλλη μια φορά η παρουσία των Χανιωτών αθλητών στα Πανελλήνια Νεανικά Πρωταθλήματα κάτω των 18 ετών. Στους αγώνες που διεξήχθησαν στο Περιστέρι της Αθήνας συμμετείχαν 103 αθλητές και ανάμεσά τους 8 αθλητές από την Κρήτη από τους οποίους οι 4 αγωνίζονται στο Σύλλογο της Σκακιστικής Ακαδημίας Χανίων  1 αθλήτρια του Φυσιολάτρη Νίκαιας μία από τον ΟΑΧ ένας από το ΓΑΖΙ Ηρακλείου και ένας από τον ΣΚΟ Ρεθύμνου.
Οι επιτυχίες φαίνεται ότι είναι συνυφασμένες με την ομάδα της Σκακιστικής Ακαδημίας Χανίων ένα σύλλογο που τιμάει την πόλη μας σε κάθε αγωνιστική της δραστηριότητα! Οι αθλητές της για άλλη μια χρονιά είχαν εξαιρετικές εμφανίσεις δείχνοντας τη διάρκεια και σταθερότητα του συλλόγου στην αξιοποίηση των ταλέντων της πόλης μας.
Συγκεκριμένα στην Κατηγορία κάτω των 18 ετών είχαμε  διπλή επιτυχία με την Χριστοδουλάκη Τόνια (πρώην αθλήτρια της ΣΑΧ και από φέτος στην ομάδα της Νίκαιας) και Τσαρουχά Μαριάνθη (ΣΑΧ) να ανεβαίνουν στο βάθρο των νικητών παίρνοντας αντίστοιχα τη 2η και 3η θέση!  Διπλή χαρά όμως για τα δύο κορίτσια που με την επιτυχία τους αυτή κέρδισαν και την πριμοδότηση για την εισαγωγή της στα Α.Ε.Ι.
Η Τσαρουχά Μαριάνθη, έχοντας συνδυάσει την αγωνιστική της πορεία με μεγάλες επιτυχίες κατακτώντας επτά φορές τίτλο Πρώτης Πανελλήνιας θέσης, διεκδίκησε και εδώ μέχρι τον τελευταίο γύρο την πρωτιά την οποία όμως τελικά κατέκτησε με την πολύ καλή της παρουσία η Παπαθανασίου Ελισάβετ από τον «Γαλαξία» Θεσσαλονίκης. Στην ίδια κατηγορία η Σκαράκη Αντιγόνη (ΟΑΧ) με 5 βαθμούς πήρε την 12η θέση.
Στην αντίστοιχη κατηγορία αγοριών  συμμετείχαν πέντε αθλητές από τους οποίους οι δύο (Παπαδόπουλος Αργύρης και Θεοδώρου Νικόλας) αρκετά μικρότεροι ηλικιακά βάζοντας διαφορετικούς στόχους ο καθένας. Την καλύτερη εμφάνιση πραγματοποίησε ο Λιοδάκης Κων/νος ο οποίος διεκδίκησε μια θέση στο βάθρο των μεταλλίων ισοβαθμώντας τελικά με 6,5 βαθμούς στην 3η θέση (με τα κριτήρια 4ος ). Ο Σπύρος Ναούμ με 5,5 βαθμούς πήρε την 15η θέση, ο Σανδαλάκης Νίκος με 4,5 βαθμούς πήρε την 25η θέση, ο Θεοδώρου Νικόλας με τους ίδιους βαθμούς την 29η θέση, ενώ ο Παπαδόπουλος Αργύρης με 3,5 βαθμούς την 40η θέση.


Οι νικητές όλων των κατηγοριών με τον πρόεδρο του Περιστερίου κ. Αντώνη Μπέλο και δεξιά την Αντιδήμαρχο Περιστερίου κ. Τσιώτα Μαίρη

 

ΤΕΛΙΚΗ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΚΑΤΩ ΤΩΝ 18 ΕΤΩΝ ΚΟΡΙΤΣΙΩΝ
ΘΕΣΗ
ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ
NRtg
IRtg
Pts BH. SB Fide
1
ΠΑΠΑΘΑΝΑΣΙΟΥ ΕΛΙΣΑΒΕΤ
1765
1793
50½ 41,00 40
2
ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΑΚΗ ΑΝΤΩΝΙΑ
1595
1904
7 48 36,00 31
3
ΤΣΑΡΟΥΧΑ ΜΑΡΙΑΝΘΗ
1555
1762
49 32,75 34
4
ΣΠΥΡΟΥ ΜΑΡΙΝΑ - ΒΕΡΟΝΙΚΗ
1645
1872
6 49½ 31,25 30
5
ΦΡΑΓΚΟΥ ΕΛΕΝΗ
1715
1915
51 29,25 28½
6
ΤΕΡΖΙΔΑΚΗ ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ
1665
1957
50½ 26,50 27
7
ΒΑΤΚΑΛΗ ΔΗΜΗΤΡΑ
1790
1969
44 24,50 27
8
ΠΑΠΑΘΑΝΑΣΙΟΥ ΑΓΓΕΛΙΚΗ
1785
1848
5 48½ 23,50 30½
9
ΔΡΑΚΑΚΗ ΑΝΝΑ - ΜΑΡΙΑ
1495
1718
5 46 21,00 27½
10
ΜΗΤΡΟΥ ΒΑΣΙΛΙΚΗ
1515
1680
5 42½ 18,75 26½
11
ΣΕΡΕΦΙΔΟΥ ΔΕΣΠΟΙΝΑ
1560
1663
5 41 19,25 25½
12
ΣΚΑΡΑΚΗ ΑΝΤΙΓΟΝΗ
1425
1792
5 40½ 21,75 24
13
ΦΡΑΓΚΟΥ ΜΑΡΙΑ
1085
1467
5 36½ 13,50 23½
14
ΣΑΛΑΧΙΔΗ ΡΕΒΕΚΑ
1380
1566
5 33 12,50 20
15
ΣΩΤΗΡΙΑΔΟΥ ΙΩΑΝΝΑ
1440
1607
4 46 17,50 22½
16
ΚΥΠΡΑΚΗ ΝΙΚΟΛΕΤΑ
1390
1647
4 39½ 12,50 19
17
ΑΣΒΕΣΤΟΠΟΥΛΟΥ ΕΥΔΟΚΙΑ
1175
1589
4 36 8,50 18
18
ΠΑΧΑΚΗ ΧΡΙΣΤΙΝΑ - ΔΕΣΠΟΙΝΑ
1470
1678
4 35½ 11,00 22
19
ΤΣΑΜΑΝΤΑΝΗ ΕΛΕΝΗ - ΜΑΡΙΝΑ
1010
1433
4 28½ 6,00 15
20
ΚΟΚΚΟΤΑ ΕΛΕΝΗ
1050
1538
32 5,50 18½
21
ΚΟΚΚΟΤΑ ΦΩΤΕΙΝΗ
1015
1236
3 31½ 3,00 14
22
ΠΟΥΡΝΑΡΑ ΣΤΑΥΡΟΥΛΑ
1010
0
1 31½ 1,00 7
23
ΠΟΥΡΝΑΡΑ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ
1010
0
1 31½ 1,00 5
24
ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ ΜΑΡΙΝΑ ΙΩΑΝΝΑ
1005
0
1 29½ 1,00 4

 

ΤΕΛΙΚΗ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΚΑΤΩ ΤΩΝ 18 ΑΓΟΡΙΩΝ

ΘΕΣΗ
ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ
NRtg
IRtg
Pts
BH. SB Fide
1
ΧΡΥΣΟΜΑΛΛΗΣ ΘΕΟΔΩΡΟΣ
1940
2079
7
52 38,75 39½
2
ΠΑΠΑΔΗΜΗΤΡΙΟΥ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ
1980
2178
7
51 38,25 39½
3
ΜΕΓΑΛΙΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
1765
1980
47½ 33,00 33½
4
ΛΙΟΔΑΚΗΣ ΣΠΥΡΟΣ - ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
1810
2037
47 33,75 30½
5
ΚΑΖΑΝΤΖΙΔΗΣ ΗΛΙΑΣ
1975
2078
47 32,00 30½
6
ΠΟΥΛΟΠΟΥΛΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
1495
1783
47 31,75 27½
7
ΤΣΟΚΟΠΟΥΛΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ - ΔΑΙΔΑΛΟΣ
1720
1978
6
48½ 28,50 31
8
ΣΚΟΥΛΑΚΗΣ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ
2015
2046
6
47½ 30,00 30
9
ΜΙΧΕΛΑΚΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
1835
2133
6
46½ 28,75 32
10
ΠΑΠΠΕΛΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
1885
2031
6
37 25,50 24½
11
ΓΟΥΛΙΑΡΟΣ - ΑΝΤΩΝΙΑΔΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
1740
1903
51 27,25 31½
12
ΦΡΑΓΚΟΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ
1810
2014
47½ 28,00 30
13
ΑΝΑΓΝΩΣΤΟΠΟΥΛΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
1650
1913
44 22,75 26½
14
ΖΕΠΠΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
1770
1961
40½ 24,25 27½
15
ΝΑΟΥΜ ΣΠΥΡΙΔΩΝ
1780
1993
38½ 22,75 28
16
ΜΙΧΟΠΟΥΛΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
1795
1968
5
47 21,50 32
17
ΤΣΑΚΙΡΗΣ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ
1725
1946
5
45½ 21,50 25½
18
ΓΑΛΟΠΟΥΛΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
1950
2113
5
45 22,50 28
19
ΚΑΝΕΛΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
1580
1973
5
43½ 22,00 25
20
ΒΑΣΙΛΕΙΑΔΗΣ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ
1525
1882
5
43½ 21,25 25½
21
ΣΟΥΡΓΚΟΥΝΗΣ ΑΓΓΕΛΟΣ
1725
1843
5
43½ 20,00 27
22
ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
1720
1961
5
41½ 22,00 25½
23
ΑΓΟΡΑΣΤΟΥΔΗΣ - ΒΛΑΧΟΣ ΙΩΑΚΕΙΜ
1345
1683
5
39½ 18,50 24
24
ΚΟΥΡΑΚΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ-ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
1260
1686
5
34½ 15,00 21
25
ΣΑΝΔΑΛΑΚΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
1750
1927
49 22,75 26½
26
ΣΑΚΑΡΙΔΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ
1295
1787
47 22,00 23½
27
ΜΠΕΛΛΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
1725
1942
45 18,00 25½
28
ΣΤΑΜΟΣ ΦΙΛΙΠΠΟΣ
1565
1859
41½ 17,75 23½
29
ΘΕΟΔΩΡΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
1350
1833
41 16,25 23½
30
ΠΑΠΑΣΗΜΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
1340
1898
39 17,50 22
31
ΜΠΑΛΛΑΣ ΚΛΕΩΝ - ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ
1825
1959
4
45½ 17,75 24
32
ΤΣΟΥΝΗΣ ΣΕΡΑΦΕΙΜ
1530
1752
4
43½ 16,00 19
33
ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
1525
1686
4
40 17,25 21½
34
ΡΗΓΑΤΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
1595
1790
4
40 13,00 18
35
ΚΑΛΟΦΩΝΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
1395
1703
4
38½ 13,50 20
36
ΑΘΑΝΑΣΟΠΟΥΛΟΣ ΣΤΑΥΡΟΣ
1480
1790
4
38 13,50 23
37
ΜΠΑΚΟΓΙΑΝΝΗΣ ΘΕΟΔΩΡΟΣ
1235
1595
4
35½ 11,00 17
38
ΚΩΝΣΤΑΝΤΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
1250
1551
4
29½ 10,00 12½
39
ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΚΥΡΙΑΚΟΣ
1080
1618
4
28 8,50 12
40
ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΑΡΓΥΡΙΟΣ
1420
1743
40½ 13,50 19½
41
ΤΣΙΡΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
1265
1632
38½ 14,75 15½
42
ΣΤΑΜΟΥΛΗΣ ΗΛΙΑΣ
1545
1768
38 12,75 18
43
ΤΣΙΡΩΝΗΣ ΠΑΝΤΕΛΕΗΜΩΝ
1230
1556
37 12,75 17
44
ΑΝΘΟΠΟΥΛΟΣ ΧΡΗΣΤΟΣ
1425
1580
36 13,00 17½
45
ΦΑΚΟΥΔΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ
1140
1592
35 12,25 15
46
ΜΠΑΛΛΑΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ - ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
1640
1706
35 10,50 17½
47
ΔΟΥΛΙΔΗΣ ΠΑΥΛΟΣ - ΓΕΩΡΓΙΟΣ
1355
1635
30 8,25 14½
48
ΛΕΜΟΝΗΣ ΚΥΡΙΑΚΟΣ
1185
1517
29½ 7,50 13½
49
ΤΣΙΡΩΝΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
1245
1746
3
39½ 12,50 16½
50
ΤΣΙΡΟΣ ΦΡΑΓΚΙΣΚΟΣ ΒΛΑΣΙΟΣ
1490
1761
3
38½ 10,25 15
51
ΠΑΥΛΙΔΗΣ ΠΑΥΛΟΣ
1090
1387
30½ 5,00
52
ΑΔΑΜΗΣ ΠΕΤΡΟΣ
1165
1401
27 4,50
53
ΛΙΤΣΑΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
1385
1663
2
37 6,50 14½
54
ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
1040
0
2
31 5,50 12
55
ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
1015
0
1
29½ 1,50 9

 

Επίσημη ιστοσελίδα των αγώνων