ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΝΕΑΝΙΚΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ - ΕΡΕΤΡΙΑ 2011

Ναούμ Σπύρος Θεοδώρου Νικόλας και Βοζινάκη Ανθή Πρωταθλητές Ελλάδος!
Γρατσέα Κατερίνα Μαρκάκη Σοφία Πετράκης Στέλιος, Κουκουράκη Χρυσή
χάλκινα μετάλλια!!

Οι αθλητές της ΣΑΧ και ΣΚΟΡ έξω απο το χώρο αγώνων

Με μία από τις πλουσιότερες συγκομιδές μεταλλίων επέστρεψε η αποστολή της Κρήτης από τα Πανελλήνια Νεανικά Πρωταθλήματα! Επτά μετάλλια από τα οποία τα τρία χρυσά δείχνουν το μέγεθος της επιτυχίας. Ακόμη πιο περήφανοι αισθάνονται οι άνθρωποι της ΣΑΧ και του ΣΚΟΡ που δικαιώνονται για τις προσπάθειές τους. Η συνεργασία τους σε όλους τους τομείς η μεθοδική δουλειά που γίνεται και το κοινό πρόγραμμα προετοιμασίας που υπήρχε αντικατοπτρίζεται στα αποτελέσματα των αθλητών τους. Βέβαια τα δείγματα

της φετινής χρονιάς τα είδαμε από νωρίς, οι δέκα πρώτες θέσεις που πήραν οι αθλητές της ΣΑΧ από τις αντίστοιχες κατηγορίες των Νεανικών Πρωταθλημάτων Χανίων οι εμφανίσεις των αθλητών τους στα Πανελλήνια Σχολικά Πρωταθλήματα όπου επίσης κυριάρχησαν προμήνυαν και μία ανάλογη εμφάνιση. Την αρχή έκανε ο Σπύρος Ναούμ (ΣΑΧ) σε μία από τις δυσκολότερες κατηγορίες (κάτω των 14 ετών), έχοντας να αντιμετωπίσει πολλούς καλούς και έμπειρους συναθλητές και τα κατάφερε! Έπαιξε πολύ καλό σκάκι και το σημαντικότερο έχοντας διάρκεια σε όλο το πρωτάθλημα πήρε την πρώτη θέση με 8 βαθμούς. Η απόδοσή του (2215 ΕΛΟ) ξεπέρασε κατά 230 μονάδες το ΕΛΟ του δείχνοντας μέρος της δυσκολίας του τουρνουά που έκανε. Η επιτυχία αυτή ήταν κάτι που άξιζε στο Σπύρο, έχοντας σταθερή πορεία προς τα πάνω όλα τα χρόνια που αγωνίζεται έχει βρεθεί πολλές φορές στο βάθρο των νικητών και επιβραβεύεται για την πολλή σκληρή δουλειά που κάνει κατά τη διάρκεια όλης της χρονιάς.

Η συνέχεια ήρθε από τον Θεοδώρου Νικόλα (ΣΚΟΡ - κάτω των 12 ετών) θα λέγαμε όπως πριν δύο χρόνια  που ξαναπήρε την 1η θέση τότε στην κατηγορία κάτω των 10 ετών αλλά σίγουρα δεν είναι έτσι! Τη φετινή χρονιά το πρωτάθλημα αποδείχτηκε πολύ πιο σκληρό με αρκετούς παίκτες  σε ψηλό επίπεδο για την ηλικία τους και έμπειρους πλέον αγωνιστικά λόγω των πολλών διοργανώσεων που συμμετέχουν όλη τη χρονιά. (Η διοργάνωση πολλών ισχυρών διεθνών τουρνουά στην Ελλάδα βοηθάει σ' αυτή τη κατεύθυνση). Αυτό αποδείχτηκε και στην πράξη όπου είχαμε απρόβλεπτες εξελίξεις και αρκετές εναλλαγές στην 1η θέση. Ο Νικόλας σταθερός στο παιχνίδι του ξεπέρασε νικηφόρα δύο πολύ σημαντικά ντέρμπυ και έφτασε δίκαια στην κορυφή. Η επιτυχία του αυτή παίρνει μεγαλύτερες διαστάσεις αν αναλογιστεί κανείς ότι ήταν ένα χρόνο μικρότερος από τους σημαντικότερους συναθλητές του!

Η τρίτη μεγάλη επιτυχία ήρθε από την Ανθή Βοζινάκη (ΣΑΧ - κάτω των 10 ετών)! Η Ανθή ήταν φαβορί από την αρχή των αγώνων για την πρώτη θέση κάτι όμως που λειτουργεί συνήθως αρνητικά προσθέτοντάς άγχος στο παιχνίδι. Με απανωτές νίκες η Ανθή απόκτησε από την αρχή προβάδισμα στο πρωτάθλημα και εκεί που φάνηκε πως τελειώνει «φρόντισε» με μία αναπάντεχη ήττα να δώσει νέο ενδιαφέρον και αγωνία στην εξέλιξη. Η τελική της επικράτηση ήταν δίκαιη κερδίζοντας έτσι το δεύτερο Πανελλήνιο τίτλο της μέσα σε δύο μήνες. (Πριν από δύο μήνες είχε βγει πρώτη και στο Πανελλήνιο Σχολικό Πρωτάθλημα).
Οι επιτυχίες όμως δεν σταμάτησαν εκεί στην κατηγορία κάτω των 16 ετών η Γρατσέα Κατερίνα (ΟΦΗ) παρά τη μικρή της εμπειρία σε Πανελλήνιους αγώνες κατέκτησε την 3η θέση κερδίζοντας παράλληλα και την πριμοδότηση που προσφέρει το υπουργείο για την εισαγωγή αθλητών στα Α.Ε.Ι.!
Στην κατηγορία κάτω των 14 ετών η Μαρκάκη Σοφία (ΟΤΕ) βρέθηκε για άλλη μια χρονιά στο βάθρο των νικητών κατακτώντας την 3η θέση. Αλήθεια πόσα μετάλλια από Πανελλήνια πρωταθλήματα έχει κερδίσει η Μαρκάκη;
Στην κατηγορία κάτω των 10 ετών ο Πετράκης Στέλιος (ΣΑΧ) παρά το κακό ξεκίνημα κατάφερε τελικά να ανακάμψει και να ισοβαθμήσει τελικά στην 1η θέση παίρνοντας με τα κριτήρια ισοβαθμίας το χάλκινο μετάλλιο.
Τέλος στην κατηγορία κάτω των 8 ετών η Κουκουράκη Χρυσή (ΣΚΟΡ) πήρε το χάλκινο μετάλλιο. Η Χρυσή παρά τη μικρή της ηλικία έχει το δυναμισμό που χρειάζεται στο σκάκι και εντείνοντας την προσπάθειά της μπορεί να πάει πολύ ψηλότερα.
Το εντυπωσιακό είναι ότι ενώ η πόλη του Ρεθύμνου μέχρι πριν λίγα χρόνια δεν είχε δει κανένα αθλητή της σε βάθρο Πανελλήνιων Πρωταθλημάτων τα τελευταία χρόνια τέσσερις αθλητές της έχουν διακριθεί από τους οποίους μάλιστα οι τρεις έχουν πάρει 1η Πανελλήνια θέση  δείχνοντας έτσι την άνοδο του Ρεθυμνιώτικου σκακιού!

Μαρκάκη Σοφία
Πετράκης Στέλιος
Κουκουράκη Χρυσή

Μπορεί οι προαναφερόμενοι αθλητές να ανέβηκαν στο βάθρο αλλά θα ήταν παράληψη να μην αναφέρουμε την πολύ καλή πορεία που είχαν και αρκετοί φτάνοντας πολύ κοντά στην κορυφή. Ξεκινάμε με τον Λιοδάκη Κων/νο (ΣΑΧ κάτω των 16 ετών) και τον Κελίρη Ανδρέα (ΟΑΑΗ κάτω των 12 ετών) οι οποίοι πήραν την 4η θέση. Ο Νίκος Τζεμανάκης (ΟΦΣΧ κάτω των 8 ετών) πήρε την 5η θέση και ο Σερπετσιδάκης Νίκος (ΟΦΗ κάτω των 10 ετών) την 6η θέση.  Αναλυτικά παρακάτω μπορείτε να δείτε όλους τους αθλητές που συμμετείχαν από την Κρήτη και τις θέσεις που κατέκτησαν.