ΠΑΓΚΡΗΤΙΑ ΝΕΑΝΙΚΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ

ΠΑΓΚΡΗΤΙΑ ΝΕΑΝΙΚΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ ΣΚΑΚΙΟΥ


Ολοκληρώθηκαν την Κυριακή 1η Μαΐου οι τελικές φάσεις των Νεανικών Πρωταθλημάτων Κρήτης. Στους αγώνες αυτούς συμμετείχαν οι προκριθέντες από τα πρωταθλήματα Νομών που είχαν διεξαχθεί τον Ιανουάριο και οι παίκτες διεκδικήσαν την πρόκρισή τους στα Πανελλήνια Νεανικά Πρωταθλήματα που θα διεξαχθούν από τις 25 έως την 1η Ιουλίου στην Ερέτρια της Χαλκίδας.
Είναι γεγονός ότι το ελβετικό σύστημα αποδεδειγμένα βγάζει δίκαια τον πρώτο νικητή αλλά στις υπόλοιπες θέσεις υπάρχουν προβλήματα Το είδαμε και στην πράξη στην κατηγορία κάτω των 10 ετών όταν βλέπαμε παίκτη που διεκδικεί πρόκριση στον τελευταίο γύρο να αγωνίζεται με τον πρωτοπόρο και παίκτη να παίρνει νίκη άνευ αγώνος με BYE και να διεκδικεί έτσι την πρόκριση. Κάτι τέτοιο ήταν αναμενόμενο και δεν συμβαίνει πρώτη φορά, θεωρούμε όμως σε όλες τις περιπτώσεις ότι τα κριτήρια πρόκρισης πρέπει να είναι αγωνιστικά και ο καλύτερος (και όχι πιο τυχερός) να ανταμείβεται. Πρέπει να χρησιμοποιούμε τις εμπειρίες που έχουμε από ανάλογες περιστάσεις για να αποφεύγονται τέτοια λάθη. Σε όλες τις περιπτώσεις οι προσπάθεια των αθλητών που κάνουν όλο το χρόνο πρέπει να διασφαλίζεται αγωνιστικά.
Για τους παραπάνω λόγους πρότειναν στο συμβούλιο της ΕΣΣΚ οι εκπρόσωποι της ΣΑΧ και ΣΚΟΡ κ. Ναούμ και κ. Ζουρμπάκη το σύστημα των αγώνων σε όλες τις κατηγορίες να είναι πουλ.

Οι Χανιώτες αθλητές για άλλη μια φορά απέδειξαν το υψηλό αγωνιστικό τους επίπεδο και μονοπώλησαν τις προκρίσεις στις περισσότερες κατηγορίες. Πολυνίκης αναδείχτηκε ο σύλλογος της Σκακιστικής Ακαδημίας Χανίων μιας και 12 αθλητές του πήραν την πρόκριση για την τελική φάση των Πανελλήνιων Πρωταθλημάτων ενώ  ακολούθησαν οι αθλητές του Κύδωνα με 5 προκρίσεις. Σταθερά σε ψηλό επίπεδο ο ΣΚΟ Ρεθύμνου με τρεις αθλητές του να παίρνουν την πρόκριση.
Αξίζει να αναφερθεί ότι τρεις αθλητές με τον τίτλο του Πρωταθλητή Ελλάδος που κατέκτησαν από το Πανελλήνιο Μαθητικό Πρωτάθλημα κέρδισαν απευθείας το δικαίωμα συμμετοχής στην τελική φάση, αυτοί είναι ο Θεοδώρου Νικόλας και η Μαθιουλάκη Ιωάννα από τον ΣΚΟΡ και η Βοζινάκη Ανθή από τη ΣΑΧ.

Μαθιουλάκη Ιωάννα
Πρωταθλήτρια Ελλάδος και απευθείας πρόκριση στην κατηγορία κάτω των 10 ετών
Θεοδώρου Νικόλας
Πρωταθλητής Ελλάδος και απευθείας πρόκριση στην κατηγορία κάτω των 12 ετών
Βοζινάκη Ανθή
Πρωταθλήτρια Ελλάδος και απευθείας πρόκριση στην κατηγορία κάτω των 10 ετών

Αναλυτικά οι προκριθέντες ανά κατηγορία έχουν ως εξής:

Κατηγορία κάτω των 8 ετών αγοριών
Κατηγορία κάτω των 8 ετών κοριτσιών
1ος Πατρελάκης Βαγγέλης ΣΑΧ Παλιεράκη Λυδία ΣΑΧ
2ος Λιοδάκης Φίλιππας ΣΑΧ Κουκουράκη Χρυσή ΣΚΟΡ
   
Κατηγορία κάτω των 10 ετών αγοριών
Κατηγορία κάτω των 10 ετών κοριτσιών
1ος Πισσαδάκης Μανούσσος ΚΥΔΩΝ   Βοζινάκη Ανθή ΣΑΧ
2ος Πετράκης Στέλιος ΣΑΧ   Μαθιουλάκη Ιωάννα ΣΚΟΡ
3ος
Γεωργακόπουλος Νίκος
ΣΑΧ Στρατήγη Ιωάννα ΟΑΑΗ
      Δασκαλάκη Σοφία Ν. Ηροδότου
Κατηγορία κάτω των 12 ετών αγοριών
Κατηγορία κάτω των 12 ετών κοριτσιών
Θεοδώρου Νικόλας ΣΚΟΡ      
1ος Παπαδόπουλος Αργύρης ΣΑΧ Πετράκη Ευαγγελία ΟΤΕ
2ος Ονταμπασίδης Άρης ΚΥΔΩΝ Βασιλείου Αιμιλία ΛΑΤΩ
3ος Καδιάνης Γιώργος ΟΦΗ      
Κατηγορία κάτω των 14 ετών αγοριών
Κατηγορία κάτω των 14 ετών κοριτσιών
1ος Ναούμ Σπύρος ΣΑΧ Σερπετσιδάκη Εύα ΟΦΗ
2ος Καλογερής Γιάννης ΚΥΔΩΝ Μαρκάκη Σοφία ΟΤΕ
Κατηγορία κάτω των 16 ετών αγοριών
Κατηγορία κάτω των 16 ετών κοριτσιών
1ος Καζάκος Μάνος ΚΥΔΩΝ Χναρά Μαρία Δανάη ΚΥΔΩΝ
2ος Λιοδάκης Κων/νος ΣΑΧ Αγναντή Δανάη ΣΑΧ

 

  ΣΑΧ
ΟΤΕ
ΚΥΔΩΝ
ΣΚΟΡ
ΟΦΗ
ΛΑΤΩ
ΟΑΑΗ
Νέοι
Ηροδότου
Προκρίσεις
10
2
5
3
2
2
1
1


ΑΓΟΡΙΑ ΚΑΤΩ ΤΩΝ 8 ΕΤΩΝ

Α/Α ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ...1... ...2... ...3... ...4... ...5... ...6... ΒΑΘΜΟΙ ΘΕΣΗ
1
ΛΙΑΝΕΡΗΣ ΑΝΔΡΕΑΣ ΟΑΑΗ
0
1
1
1
0
3
3ος
2
ΛΙΟΔΑΚΗΣ ΦΙΛΙΠΠΑΣ ΣΑΧ
1
1
1
0
1
4
2ος
3
ΚΟΤΡΩΝΗΣ ΝΙΚΟΣ ΣΚΟΡ
0
0
0*
0
0
0
5ος
4
ΤΟΥΤΟΥΔΑΚΗΣ ΜΙΧΑΛΗΣ ΛΑΤΩ
0
0
0*
0
0*
0
6ος
5
ΠΑΤΡΕΛΑΚΗΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ ΣΑΧ
0
1
1
1
1
4
1ος
6
ΜΠΕΛΕΝΙΩΤΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ ΛΕΩΝ
1
0
1
1*
0
3
4ος

Πατρελάκης Ευάγγελος
Λιοδάκης Φίλιππος


ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΤΩ ΤΩΝ 8 ΕΤΩΝ

Α/Α ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ...1... ...2... ...3... ...4... ...5... ...6... ΒΑΘΜΟΙ ΘΕΣΗ
1
ΛΑΝΤΖΟΥΡΑΚΗ ΟΛΓΑ ΟΑΑΗ
1
1/2
1*
0
1*
3 1/2
2
ΠΕΤΡΑΚΗ ΦΡΑΤΖΕΣΚΑ ΟΤΕ
0
0
1*
1
1*
3
3
ΚΟΥΚΟΥΡΑΚΗ ΧΡΥΣΗ ΣΚΟΡ
1/2
1
1*
0
1*
3 1/2
4
ΚΟΚΚΙΝΗ ΜΑΡΙΑΝΝΑ ΛΑΤΩ
0*
0*
0*
0*
0*
0
.
5
ΠΑΛΙΕΡΑΚΗ ΛΥΔΙΑ ΣΑΧ
1
0
1
1*
1*
4
6
ΤΟΧΤΑΜΗ ΑΘΑΝΑΣΙΑ ΛΕΩΝ
0*
0*
0*
0*
0*
0
.

Παλιεράκη Λυδία
Κουκουράκη Χρυσή


ΑΓΟΡΙΑ ΚΑΤΩ ΤΩΝ 10 ΕΤΩΝ

Α/Α ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ ΣΥΛΛΟΓΟΣ
ELOin
ΕΛΟ
...1... ...2... ...3... ...4... ...5... ΒΑΘΜΟΙ ΘΕΣΗ
1
ΠΙΣΣΑΔΑΚΗΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΚΥΔΩΝ
1453
1125
1
11/2
2 1/2
31/2
41/2
41/2
1ος
2
ΠΕΤΡΑΚΗΣ ΣΤΕΛΙΟΣ ΣΑΧ
1617
1260
1
2
3
3
4
4
2ος
3
ΓΕΩΡΓΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΣ ΣΑΧ
.
1005
0
1
2
3
3
3
3ος
4
ΜΑΓΟΥΛΙΑΝΟΣ ΝΙΚΟΣ ΛΑΤΩ  
1015
1
1
1
2
3*
3
.
5
ΣΕΡΠΕΤΣΙΔΑΚΗΣ ΝΙΚΟΣ ΟΦΗ
1348
1225
1
2
2
2
3
3
.
6
ΜΑΡΓΑΡΙΤΗΣ ΜΙΝΩΣ ΟΦΗ
.
1005
1*
11/2
11/2
21/2
21/2
21/2
.
7
ΧΑΤΖΗΠΑΡΑΣΧΟΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΣΚΟΡ
.
1005
0
1*
2
2
2
2
.
8
ΦΑΚΙΔΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΕΓΟΗ
.
1010
0
0
0
1*
2
2
.
9
ΠΑΠΑΔΑΚΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΛΑΤΩ
.
1015
0
0
1*
1
1
1
.
Πισσαδάκης Δημήτρης
Πετράκης Στέλιος
Γεωργακόπουλος Νίκος

 

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΤΩ ΤΩΝ 10 ΕΤΩΝ

Α/Α ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ...1... ...2... ...3... ...4... ...5... ...6... ΒΑΘΜΟΙ ΘΕΣΗ
1
ΣΤΡΑΤΗΓΗ ΙΩΑΝΝΑ ΟΑΑΗ
1
1
1
1/2
1*
4 1/2
2
ΑΓΓΕΛΑΚΗ ΦΙΛΙΠΠΑ ΚΥΔΩΝ
0
1
1
0
1
3
3
ΓΙΑΝΝΟΥΛΗ ΑΛΙΚΗ ΣΚΟΡ
0
0
0
0
0
0
4
ΤΖΑΝΑΚΗ ΙΩΑΝΝΑ ΛΑΤΩ
0
0
1
1
0
2
5
ΔΑΣΚΑΛΑΚΗ ΣΟΦΙΑ ΟΑΧ
1/2
1
1
0
1
31/2
6
ΒΙΤΣΑΞΑΚΗ ΙΡΙΣ ΟΦΗ
0*
0
1
1
0
2

Στρατήγη Ιωάννα
Δασκαλάκη Σοφία


ΑΓΟΡΙΑ ΚΑΤΩ ΤΩΝ 12 ΕΤΩΝ

Α/Α ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ ΣΥΛΛΟΓΟΣ
ELOin
ΕΛΟ
...1... ...2... ...3... ...4... ...5... ΒΑΘΜΟΙ ΘΕΣΗ
1
ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΑΡΓΥΡΗΣ ΣΑΧ
1735
1580
1
2
3
31/2
4
4
1ος
2
ΑΝΑΓΝΩΣΤΑΚΙΣ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ ΣΚΟΡ
1577
1160
1
11/2
11/2
2
3
3
.
3
ΟΝΤΑΜΠΑΣΙΔΗΣ ΑΡΗΣ ΚΥΔΩΝ
1508
1130
1
11/2
21/2
3
31/2
31/2
2ος
4
ΤΣΙΧΛΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ ΠΑΝ. ΛΑΤΩ
.
1160
1
1
2
2
3
3
.
5
ΚΑΔΙΑΝΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΟΦΗ
.
1085
1
2
2
3
31/2
31/2
3ος
6
ΘΩΜΑΚΗΣ ΝΙΚΟΣ ΟΑΧ
.
1060
0
0
1
2
2
2
.
7
ΠΙΤΑΡΟΚΟΙΛΗΣ ΔΙΑΣ ΛΑΤΩ
.
1010
0
0
0
0
0
0
.
8
ΒΙΤΣΑΞΑΚΗΣ ΝΙΚΟΣ ΟΦΗ 2000
.
1010
0
1
2
21/2
3
3
.
9
ΟΙΚΟΝΟΜΑΚΗΣ ΜΙΧΑΗΛ ΟΑΑΗ .
1005
0
0
0
1
2
2
.
10
ΜΑΘΙΟΥΛΑΚΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΣΚΟΡ
.
1005
0*
1
1
1
1
1
.

Παπαδόπουλος Αργύρης
Ονταμπασίδης Άρης
Καδιάνης Γιώργος


ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΤΩ ΤΩΝ 12 ΕΤΩΝ

Α/Α ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ...1... ...2... ...3... ...4... ...5... ...6... ΒΑΘΜΟΙ ΘΕΣΗ
1
ΣΤΡΑΤΗΓΗ ΕΒΙΤΑ ΟΑΑΗ
0
0
1
0
1*
2
2
ΠΕΤΡΑΚΗ ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ ΟΤΕ
1
1
0
1
1
4
3
ΔΡΟΥΔΑΚΗ ΑΓΓΕΛΙΚΗ ΣΚΟΡ
1
0
0
0
0
1
4
ΒΑΣΙΛΕΙΟΥ ΑΙΜΙΛΙΑ ΛΑΤΩ
0
1
1
1
0
3
5
ΚΩΤΣΟΓΛΟΥ ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ ΟΦΣΧ
1
0
1
0
0
2
6
ΧΑΡΑΛΑΜΠΑΚΗ ΑΘΗΝΑ Ν.ΗΡΟΔ.
0*
0
1
1
1
3

 
Πετράκη Ευαγγελία


ΑΓΟΡΙΑ ΚΑΤΩ ΤΩΝ 14 ΕΤΩΝ

Α/Α ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ...1... ...2... ...3... ...4... ...5... ...6... ΒΑΘΜΟΙ ΘΕΣΗ
1
ΜΑΡΓΑΡΙΤΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΟΦΗ
0
1
1/2
1/2
0
2
4ος
2
ΝΑΟΥΜ ΣΠΥΡΟΣ ΣΑΧ
1
1
1
1
1
5
1ος
3
ΑΠΟΣΤΟΛΑΚΗΣ ΑΝΤΩΝΗΣ ΣΚΟΡΙ
0
0
1/2
0
0
1/2
6ος
4
ΜΑΝΙΩΤΗΣ ΠΑΣΧΑΛΗΣ ΣΑ ΗΡΑΚΛ.
1/2
0
1/2
0
0
1
5ος
5
ΚΑΛΟΓΕΡΗΣ ΓΙΑΝΝΗΣ ΚΥΔΩΝ
1/2
0
1
1
1
31/2
2ος
6
ΠΑΠΑΔΑΚΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΟΦΗ
1
0
1
1
0
3
3ος

Σπύρος Ναούμ
Γιάννης Καλογερής


ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΤΩ ΤΩΝ 14 ΕΤΩΝ

Α/Α ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ...1... ...2... ...3... ...4... ...5... ...6... ΒΑΘΜΟΙ ΘΕΣΗ
1
ΣΕΡΠΕΤΣΙΔΑΚΗ ΕΥΑ ΟΦΗ
1*
1*
1
1*
1
5
2
ΜΑΡΚΑΚΗ ΣΟΦΙΑ ΟΤΕ
0*
1*
1
1
1
4
3
ΚΟΥΜΑΝΤΑΚΗ ΕΥΑ ΣΚΟΡ
0*
0*
0*
0*
0*
0
.
4
ΜΑΝΙΩΤΗ ΕΛΕΝΗ ΓΑΖΙ
0
0
1
1*
1
3
5
ΒΟΥΛΓΑΡΑΚΗ ΔΕΣΠΟΙΝΑ ΟΤΕ
0*
0
0*
0*
0*
0
.
6
ΧΑΤΖΑΚΗ ΘΑΛΕΙΑ-ΜΙΧ. ΟΦΗ 2000
0
0
1*
0
1*
2

Σερπετσιδάκη Εύα
Μαρκάκη Σοφία


ΑΓΟΡΙΑ ΚΑΤΩ ΤΩΝ 16 ΕΤΩΝ

Α/Α ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ...1... ...2... ...3... ...4... ...5... ...6... ΒΑΘΜΟΙ ΘΕΣΗ
1
ΧΑΛΚΙΑΔΑΚΗΣ ΜΑΡΙΟΣ ΟΑΑΗ
0
1
0
1/2
1
2 1/2
3ος
2
ΛΙΟΔΑΚΗΣ ΚΩΝ/ΝΟΣ ΣΑΧ
1
1
1
0
1
4
2ος
3
ΔΡΟΥΔΑΚΗΣ ΚΩΝ/ΝΟΣ ΣΚΟΡΙ
0
0
0
0
0*
0
6ος
4
ΤΣΙΧΛΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ ΛΑΤΩ
1
0
1
0
1/2
2 1/2
4ος
5
ΚΑΖΑΚΟΣ ΜΑΝΟΣ ΚΥΔΩΝ
1/2
1
1
1
1
4 1/2
1ος
6
ΜΑΡΚΟΜΙΧΕΛΑΚΗΣ ΔΗΜ. ΛΕΩΝ
0
0
1*
1/2
0
1 1/2
5ος

Καζάκος Μάνος
Λιοδάκης Κων/νος


ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΤΩ ΤΩΝ 16 ΕΤΩΝ

Α/Α ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ...1... ...2... ...3... ΒΑΘΜΟΙ ΘΕΣΗ
1
ΓΡΑΤΣΕΑ ΚΑΤΕΡΙΝΑ ΟΦΗ
1/2
1/2
1 1/2
2
ΑΓΝΑΝΤΗ ΔΑΝΑΗ ΣΑΧ
1/2
1/2
1 1/2
3
ΧΝΑΡΑ ΔΑΝΑΗ ΚΥΔΩΝ
1/2
1/2
1 1/2
Η τελική κατάταξη είναι μετά τους αγώνες μπαράζ

Χναρά Μαρία Δανάη
Αγναντή Δανάη