ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΑ ΝΕΑΝΙΚΩΝ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΩΝ ΚΡΗΤΗΣ ΟΜΙΛΟΣ Ν. ΡΕΘΥΜΝΟΥ

ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΑ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΩΝ ΝΕΑΝΙΚΩΝ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΩΝ
Α΄ ΦΑΣΗ ΟΜΙΛΟΣ ΡΕΘΥΜΝΟΥ

Ξεκίνησαν το Σάββατο 22 Ιανουαρίου στο Ρέθυμνο οι προκριματικές φάσεις των Πανελλήνιων Νεανικών Πρωταθλημάτων. Στους αγώνες συμμετέχουν 24 αθλητές από το σύλλογο του ΣΚΟ Ρεθύμνου και ΣΚΟ Ρίθυμνα. Από τα πρωταθλήματα αυτά οι πρώτοι κάθε κατηγορίας προκρίνονται για την επόμενη φάση που είναι τα Παγκρήτια Πρωταθλήματα.

 

ΚΑΤΩ ΤΩΝ 8 ΕΤΩΝ ΑΓΟΡΙΩΝ ΚΑΙ ΚΟΡΙΤΣΙΩΝ
Round 1 on 2011/01/22
Bo. Name Pts Res. Pts Name
1 ΠΕΛΑΝΤΑΚΗΣ ΜΙΧΑΛΗΣ 0
0  -  1
0 ΚΑΜΠΑΝΑΚΗΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
2 ΚΟΥΚΟΥΡΑΚΗ ΧΡΥΣΗ 0
1  -  0
0 ΠΕΛΑΝΤΑΚΗΣ ΦΩΤΗΣ
3 ΣΑΡΙΔΑΚΗΣ ΜΑΝΟΣ 0
1  -  0
0 ΓΙΑΝΝΟΥΛΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ
4 ΚΑΠΕΤΑΝΑΚΗΣ ΜΙΧΑΗΛ 0
0  -  1
0 ΤΖΑΓΚΑΡΑΚΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
5 ΧΑΤΖΗΠΑΡΑΣΧΟΣ ΜΑΡΚΟΣ 0
½  -  ½
0 ΚΟΤΡΩΝΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
Round 2 on 2011/01/22
Bo. Name Pts
Res.
Pts Name
1 ΚΑΜΠΑΝΑΚΗΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ 1
1 - 0
1 ΣΑΡΙΔΑΚΗΣ ΜΑΝΟΣ
2 ΤΖΑΓΚΑΡΑΚΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ 1
0 - 1
1 ΚΟΥΚΟΥΡΑΚΗ ΧΡΥΣΗ
3 ΚΟΤΡΩΝΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ ½
1 - 0
0 ΚΑΠΕΤΑΝΑΚΗΣ ΜΙΧΑΗΛ
4 ΓΙΑΝΝΟΥΛΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ 0
0 - 1
½ ΧΑΤΖΗΠΑΡΑΣΧΟΣ ΜΑΡΚΟΣ
5 ΠΕΛΑΝΤΑΚΗΣ ΦΩΤΗΣ 0
0 - 1
0 ΠΕΛΑΝΤΑΚΗΣ ΜΙΧΑΛΗΣ
Round 3 on 2011/01/22
Bo. Name Pts Res. Pts Name
1 ΚΟΥΚΟΥΡΑΚΗ ΧΡΥΣΗ 2
½  -  ½
2 ΚΑΜΠΑΝΑΚΗΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
2 ΠΕΛΑΝΤΑΚΗΣ ΜΙΧΑΛΗΣ 1
0 - 1
ΚΟΤΡΩΝΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
3 ΧΑΤΖΗΠΑΡΑΣΧΟΣ ΜΑΡΚΟΣ
1 - 0
1 ΤΖΑΓΚΑΡΑΚΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
4 ΣΑΡΙΔΑΚΗΣ ΜΑΝΟΣ 1
1 - 0
0 ΠΕΛΑΝΤΑΚΗΣ ΦΩΤΗΣ
5 ΚΑΠΕΤΑΝΑΚΗΣ ΜΙΧΑΗΛ 0
1 - 0
0 ΓΙΑΝΝΟΥΛΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ
Round 4 on 2011/01/22
Bo. Name Pts
Res.
Pts Name
1 ΚΑΜΠΑΝΑΚΗΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
1  -  0
ΧΑΤΖΗΠΑΡΑΣΧΟΣ ΜΑΡΚΟΣ
2 ΚΟΤΡΩΝΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
0  -  1
ΚΟΥΚΟΥΡΑΚΗ ΧΡΥΣΗ
3 ΚΑΠΕΤΑΝΑΚΗΣ ΜΙΧΑΗΛ 1
1  -  0
2 ΣΑΡΙΔΑΚΗΣ ΜΑΝΟΣ
4 ΤΖΑΓΚΑΡΑΚΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ 1
½  -  ½
1 ΠΕΛΑΝΤΑΚΗΣ ΜΙΧΑΛΗΣ
5 ΓΙΑΝΝΟΥΛΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ 0
0  -  1
0 ΠΕΛΑΝΤΑΚΗΣ ΦΩΤΗΣ
Κλήρωση 5ου Γύρου στις 2011/02/05
Bo. Name Pts
Res.
Pts Name
1 ΚΟΤΡΩΝΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
1 - 0
ΚΑΜΠΑΝΑΚΗΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
2 ΚΟΥΚΟΥΡΑΚΗ ΧΡΥΣΗ
1 - 0
ΧΑΤΖΗΠΑΡΑΣΧΟΣ ΜΑΡΚΟΣ
3 ΣΑΡΙΔΑΚΗΣ ΜΑΝΟΣ 2
0 - 1
ΤΖΑΓΚΑΡΑΚΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
4 ΠΕΛΑΝΤΑΚΗΣ ΦΩΤΗΣ 1
0 - 1
2 ΚΑΠΕΤΑΝΑΚΗΣ ΜΙΧΑΗΛ
5 ΠΕΛΑΝΤΑΚΗΣ ΜΙΧΑΛΗΣ
1 - 0
0 ΓΙΑΝΝΟΥΛΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ
ΤΕΛΙΚΗ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
Rg.
Name Elo Σύλλογος
Πόντοι
Res.
ΚΟΥΚΟΥΡΑΚΗ ΧΡΥΣΗ 1000 ΣO ΡΙΘΥΜΝΑ
0
1ος
ΚΟΤΡΩΝΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ 0 ΣΚΟΡ
1
3
ΚΑΜΠΑΝΑΚΗΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ 1005 ΣΟ ΡΙΘΥΜΝΑ
0
4
ΚΑΠΕΤΑΝΑΚΗΣ ΜΙΧΑΗΛ 0 ΣΚΟΡ
3
0
5
ΧΑΤΖΗΠΑΡΑΣΧΟΣ ΜΑΡΚΟΣ 0 ΣΟ ΡΙΘΥΜΝΑ
0
6
ΤΖΑΓΚΑΡΑΚΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ 0 ΣΚΟΡ
0
7
ΠΕΛΑΝΤΑΚΗΣ ΜΙΧΑΛΗΣ 0 ΣΚΟΡ
0
8
ΣΑΡΙΔΑΚΗΣ ΜΑΝΟΣ 0 ΣΚΟΡ
2
0
9
ΠΕΛΑΝΤΑΚΗΣ ΦΩΤΗΣ 0 ΣΚΟΡ
1
0
10
ΓΙΑΝΝΟΥΛΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ 0 ΣΚΟΡ
0
0
Κουκουράκη Χρυσή και Κοτρώνης Νίκος προκρίθηκαν για την επόμενη φάση του Παγκρήτιου Πρωταθλήματος

 

ΚΑΤΩ ΤΩΝ 10 ΕΤΩΝ ΑΓΟΡΙΩΝ
Round 1 
SNo. Name Rtg
Res.
Name Rtg
1 ΧΑΤΖΗΠΑΡΑΣΧΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 1005
1  -  0
ΚΟΛΥΒΑΚΗΣ ΚΩΝ/ΝΟΣ 0
2 ΛΕΜΟΝΑΚΗΣ ΣΑΒΒΑΣ 0
0  -  1
ΑΚΟΥΜΙΑΝΑΚΗΣ ΓΙΑΝΝΗΣ 0
Round 2 
SNo. Name Rtg
Res.
Name Rtg
4 ΚΟΛΥΒΑΚΗΣ ΚΩΝ/ΝΟΣ 0
0 - 1
ΑΚΟΥΜΙΑΝΑΚΗΣ ΓΙΑΝΝΗΣ 0
1 ΧΑΤΖΗΠΑΡΑΣΧΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 1005
1 - 0
ΛΕΜΟΝΑΚΗΣ ΣΑΒΒΑΣ 0
Round 3 
SNo. Name Rtg
Res.
Name Rtg
2 ΛΕΜΟΝΑΚΗΣ ΣΑΒΒΑΣ 0
1 - 0
ΚΟΛΥΒΑΚΗΣ ΚΩΝ/ΝΟΣ 0
3 ΑΚΟΥΜΙΑΝΑΚΗΣ ΓΙΑΝΝΗΣ 0
1 - 0
ΧΑΤΖΗΠΑΡΑΣΧΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 1005
Round 4 
SNo. Name Rtg
Res.
Name Rtg
4 ΚΟΛΥΒΑΚΗΣ ΚΩΝ/ΝΟΣ 0
1 - 0
ΧΑΤΖΗΠΑΡΑΣΧΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 1005
3 ΑΚΟΥΜΙΑΝΑΚΗΣ ΓΙΑΝΝΗΣ 0
1 - 0
ΛΕΜΟΝΑΚΗΣ ΣΑΒΒΑΣ 0
Round 5 
SNo. Name Rtg
Res.
Name Rtg
3 ΑΚΟΥΜΙΑΝΑΚΗΣ ΓΙΑΝΝΗΣ 0
1 - 0
ΚΟΛΥΒΑΚΗΣ ΚΩΝ/ΝΟΣ 0
2 ΛΕΜΟΝΑΚΗΣ ΣΑΒΒΑΣ 0
1 - 0
ΧΑΤΖΗΠΑΡΑΣΧΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 1005
Round 6 
SNo. Name Rtg
Res.
Name Rtg
4 ΚΟΛΥΒΑΚΗΣ ΚΩΝ/ΝΟΣ 0
0 - 1
ΛΕΜΟΝΑΚΗΣ ΣΑΒΒΑΣ 0
1 ΧΑΤΖΗΠΑΡΑΣΧΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 1005
1 - 0
ΑΚΟΥΜΙΑΝΑΚΗΣ ΓΙΑΝΝΗΣ 0
ΤΕΛΙΚΗ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
Θέση
Name Rtg Σύλλογος
Βαθμοί
1ος
ΑΚΟΥΜΙΑΝΑΚΗΣ ΓΙΑΝΝΗΣ 0 ΣΚΟΡ
5
2ος
ΧΑΤΖΗΠΑΡΑΣΧΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 1005 ΣΚΟΡ
3
3ος
ΛΕΜΟΝΑΚΗΣ ΣΑΒΒΑΣ 0 ΣΚΟΡ
3
4ος
ΚΟΛΥΒΑΚΗΣ ΚΩΝ/ΝΟΣ 0 ΣΚΟΡ
1

 

ΚΑΤΩ ΤΩΝ 10 ΕΤΩΝ  ΚΟΡΙΤΣΙΩΝ
Round 1 
SNo. Name Rtg
Res.
Name Rtg
2 ΜΑΘΙΟΥΛΑΚΗ ΙΩΑΝΝΑ 1250
1 - 0
ΓΙΑΝΝΟΥΛΗ ΑΛΙΚΗ 1005
1 ΠΟΛΙΟΥΔΑΚΗ ΑΝΝΑ - ΜΑΡΙΑ 1000
Bye 0
Round 2 
SNo. Name Rtg
Res.
Name Rtg
1 ΠΟΛΙΟΥΔΑΚΗ ΑΝΝΑ - ΜΑΡΙΑ 1000
0 - 1
ΜΑΘΙΟΥΛΑΚΗ ΙΩΑΝΝΑ 1250
3 ΓΙΑΝΝΟΥΛΗ ΑΛΙΚΗ 1005
Bye 0
Round 3 
SNo. Name Rtg
Res.
Name Rtg
3 ΓΙΑΝΝΟΥΛΗ ΑΛΙΚΗ 1005
0 - 1
ΠΟΛΙΟΥΔΑΚΗ ΑΝΝΑ - ΜΑΡΙΑ 1000
2 ΜΑΘΙΟΥΛΑΚΗ ΙΩΑΝΝΑ 1250
Bye 0
Round 4 
SNo. Name Rtg
Res.
Name Rtg
3 ΓΙΑΝΝΟΥΛΗ ΑΛΙΚΗ 1005
0 - 1
ΜΑΘΙΟΥΛΑΚΗ ΙΩΑΝΝΑ 1250
1 ΠΟΛΙΟΥΔΑΚΗ ΑΝΝΑ - ΜΑΡΙΑ 1000
Bye 0
Round 5 
SNo. Name Rtg
Res.
Name Rtg
2 ΜΑΘΙΟΥΛΑΚΗ ΙΩΑΝΝΑ 1250
1 - 0
ΠΟΛΙΟΥΔΑΚΗ ΑΝΝΑ - ΜΑΡΙΑ 1000
3 ΓΙΑΝΝΟΥΛΗ ΑΛΙΚΗ 1005   Bye 0
Round 6 
SNo. Name Rtg
Res.
Name Rtg
1 ΠΟΛΙΟΥΔΑΚΗ ΑΝΝΑ - ΜΑΡΙΑ 1000
0 - 1
ΓΙΑΝΝΟΥΛΗ ΑΛΙΚΗ 1005
2 ΜΑΘΙΟΥΛΑΚΗ ΙΩΑΝΝΑ 1250
Bye 0
ΤΕΛΙΚΗ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
Rg.
Name Elo Σύλλογος
Βαθμοί
1
ΜΑΘΙΟΥΛΑΚΗ ΙΩΑΝΝΑ 1250 ΣΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ
4
2
ΠΟΛΙΟΥΔΑΚΗ ΑΝΝΑ - ΜΑΡΙΑ 1000 ΣΟ ΡΙΘΥΜΝΑ
1
3
ΓΙΑΝΝΟΥΛΗ ΑΛΙΚΗ 1005 ΣΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ
1

 

ΚΑΤΩ ΤΩΝ 12 ΕΤΩΝ ΑΓΟΡΙΩΝ ΚΑΙ ΚΟΡΙΤΣΙΩΝ
Round 1 
SNo. Name Rtg
Res.
Name Rtg
1 ΑΝΑΓΝΩΣΤΑΚΗΣ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ 1160
1  -  0
ΜΑΘΙΟΥΛΑΚΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 1005
2 ΘΕΟΔΩΡΟΥ ΝΙΚΟΛΑΣ 1595
1  -  0
ΔΡΟΥΔΑΚΗ ΑΓΓΕΛΙΚΗ 1005
Round 2 
SNo. Name Rtg
Res.
Name Rtg
4 ΜΑΘΙΟΥΛΑΚΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 1005
1  -  0
ΔΡΟΥΔΑΚΗ ΑΓΓΕΛΙΚΗ 1005
1 ΑΝΑΓΝΩΣΤΑΚΗΣ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ 1160
0  -  1
ΘΕΟΔΩΡΟΥ ΝΙΚΟΛΑΣ 1595
Round 3 
SNo. Name Rtg
Res.
Name Rtg
2 ΘΕΟΔΩΡΟΥ ΝΙΚΟΛΑΣ 1595
1  -  0
ΜΑΘΙΟΥΛΑΚΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 1005
3 ΔΡΟΥΔΑΚΗ ΑΓΓΕΛΙΚΗ 1005
0  -  1
ΑΝΑΓΝΩΣΤΑΚΗΣ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ 1160
Round 4 
SNo. Name Rtg
Res.
Name Rtg
4 ΜΑΘΙΟΥΛΑΚΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 1005
1  -  0
ΑΝΑΓΝΩΣΤΑΚΗΣ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ 1160
3 ΔΡΟΥΔΑΚΗ ΑΓΓΕΛΙΚΗ 1005
0 - 1
ΘΕΟΔΩΡΟΥ ΝΙΚΟΛΑΣ 1595
Round 5 
SNo. Name Rtg
Res.
Name Rtg
3 ΔΡΟΥΔΑΚΗ ΑΓΓΕΛΙΚΗ 1005
0 - 1
ΜΑΘΙΟΥΛΑΚΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 1005
2 ΘΕΟΔΩΡΟΥ ΝΙΚΟΛΑΣ 1595
1 - 0
ΑΝΑΓΝΩΣΤΑΚΗΣ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ 1160
Round 6 
SNo. Name Rtg
Res.
Name Rtg
4 ΜΑΘΙΟΥΛΑΚΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 1005
0 - 1
ΘΕΟΔΩΡΟΥ ΝΙΚΟΛΑΣ 1595
1 ΑΝΑΓΝΩΣΤΑΚΗΣ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ 1160
1 - 0
ΔΡΟΥΔΑΚΗ ΑΓΓΕΛΙΚΗ 1005
ΤΕΛΙΚΗ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
Rg.
Name Elo Schule
Βαθμοί
1
ΘΕΟΔΩΡΟΥ ΝΙΚΟΛΑΣ 1595 ΣΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ
5
2
ΑΝΑΓΝΩΣΤΑΚΗΣ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ 1160 ΣΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ
3
ΜΑΘΙΟΥΛΑΚΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 1005 ΣΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ
3
4
ΔΡΟΥΔΑΚΗ ΑΓΓΕΛΙΚΗ 1005 ΣΟ ΡΙΘΥΜΝΑ
0

*Στο μπαράζ που ακολούθησε ο Αναγνωστάκης Χαράλαμπος κέρδισε 2 - 0 τον Μαθιουλάκη Γεώργιο και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Παγκρήτιου Πρωταθλήματος

 

 

ΚΑΤΩ ΤΩΝ 14/16 ΕΤΩΝ ΑΓΟΡΙΩΝ ΚΑΙ ΚΟΡΙΤΣΙΩΝ
Round 1 
SNo. Name Rtg
Res.
Name Rtg SNo.
2 ΑΠΟΣΤΟΛΑΚΗΣ ΑΝΤΩΝΗΣ 1005
1  -  0
ΔΡΟΥΔΑΚΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ 1005 3
1 ΚΟΥΜΑΝΤΑΚΗ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 1010
Bye 0  
Round 2 
SNo. Name Rtg
Res.
Name Rtg SNo.
1 ΚΟΥΜΑΝΤΑΚΗ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 1010
1 - 0
ΑΠΟΣΤΟΛΑΚΗΣ ΑΝΤΩΝΗΣ 1005 2
3 ΔΡΟΥΔΑΚΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ 1005   Bye 0  
Round 3 
SNo. Name Rtg
Res.
Name Rtg SNo.
3 ΔΡΟΥΔΑΚΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ 1005
1 - 0
ΚΟΥΜΑΝΤΑΚΗ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 1010 1
2 ΑΠΟΣΤΟΛΑΚΗΣ ΑΝΤΩΝΗΣ 1005   Bye 0  
Round 4 
SNo. Name Rtg
Res.
Name Rtg SNo.
3 ΔΡΟΥΔΑΚΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ 1005
½  -  ½
ΑΠΟΣΤΟΛΑΚΗΣ ΑΝΤΩΝΗΣ 1005 2
1 ΚΟΥΜΑΝΤΑΚΗ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 1010   Bye 0  
Round 5 
SNo. Name Rtg
Res.
Name Rtg SNo.
2 ΑΠΟΣΤΟΛΑΚΗΣ ΑΝΤΩΝΗΣ 1005
1 - 0
ΚΟΥΜΑΝΤΑΚΗ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 1010 1
3 ΔΡΟΥΔΑΚΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ 1005   Bye 0  
Round 6 
SNo. Name Rtg
Res.
Name Rtg SNo.
1 ΚΟΥΜΑΝΤΑΚΗ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 1010
0 - 1
ΔΡΟΥΔΑΚΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ 1005 3
2 ΑΠΟΣΤΟΛΑΚΗΣ ΑΝΤΩΝΗΣ 1005   Bye 0  

 

ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΑΓΩΝΩΝ

ΕΝΩΣΗ  ΣΚΑΚΙΣΤΙΚΩΝ  ΣΩΜΑΤΕΙΩΝ  ΚΡΗΤΗΣ

Ταχ.Δ/νση:
Τ.Κ:
Τηλ.  Πρόεδρος:

Γραμματέας:
FAX  
Ε-mail:

Σκεπετζή 1- Ηράκλειο
71307
6972-262486

6973-409970
2810821029-2810521061
[email protected]
[email protected]  

 

Ηράκλειο.  12/1/2011

Αρ.πρωτ: 444

ΠΡΟΣ Τα σκακιστικά σωματεία Κρήτης

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΑΤΟΜΙΚΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ ΠΑΙΔΩΝ-ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ 2011

ΣΥΣΤΗΜΑ ΔΙΕΞΑΓΩΓΗΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΩΝ:

Οι αγώνες θα διεξαχθούν σε δύο φάσεις:

α. Περιφερειακά Πρωταθλήματα Ενώσεων

  1. Πρωταθλήματα ανά Νομό
  2. Τελική φάση Προκριματικών Κρήτης

β. Τελικοί (Πανελλήνιοι) Αγώνες

Α΄ ΦΑΣΗ - ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΡΗΤΗΣ

1. ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ: Η Ένωση Σκακιστικών Σωματείων Κρήτης (ΕΣΣΚ) προκηρύσσει τα Προκριματικά Κρήτης για τα Πανελλήνια Ατομικά Πρωταθλήματα Παίδων-Κορασίδων 2011.

2.ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗ ΑΓΩΝΩΝ: Τους αγώνες διοργανώνει η ΕΣΣΚ.

3.ΟΜΙΛΟΙ:
Οι αγώνες θα διεξαχθούν σε πέντε κατηγορίες ηλικιών. Οι κατηγορίες σύμφωνα με τα όρια ηλικίας (ημερομηνίες γέννησης) έχουν ως εξής:     

Α) ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ ΠΑΙΔΩΝ

Κατηγ.

Ημερομηνία γέννησης

25ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΑΙΔΩΝ (Κ16)

Κ/16

Από 1/1/1995 και μετά

10ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΑΙΔΩΝ (Κ14)

Κ/14

Από 1/1/1997 και μετά

16ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ (Κ12)

Κ/12

Από 1/1/1999 και μετά

10ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ (Κ10)

Κ/10

Από 1/1/2001 και μετά

4ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ (Κ08)

Κ/08

Από 1/1/2003 και μετά

 

 

 

Β) ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ

Κατηγ.

Ημερομηνία γέννησης

19ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ (Κ16)

Κ/16

Από 1/1/1995 και μετά

10ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ (Κ14)

Κ/14

Από 1/1/1997 και μετά

16ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ (Κ12)

Κ/12

Από 1/1/1999 και μετά

10ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ (Κ10)

Κ/10

Από 1/1/2001 και μετά

4ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ (Κ08)

Κ/08

Από 1/1/2003 και μετά

4. ΠΑΡΑΒΟΛΟ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ: Από όλους τους συμμετέχοντες, θα καταβάλλεται παράβολο 10 (δέκα) ?, για να καλυφθεί μέρος των δαπανών της Διοργάνωσης.
Το Παράβολο θα καταβάλλεται στον υπεύθυνο Διαιτητή με την έναρξη των αγώνων, ο οποίος και έχει την απόλυτη ευθύνη είσπραξης των παραβόλων.
Ολόκληρο το ποσόν των παραβόλων θα κατατίθεται στο λογαριασμό της ΕΣΣΚ, για να αντιμετωπιστούν οικονομικές εκκρεμότητες της ΕΣΣΚ προς τα Σωματεία της (Λογ.ALPHA BANK 648/002101016689) 

5. ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ: Έχουν το δικαίωμα να αγωνιστούν μόνο οι αθλητές που έχουν έγκυρο Δελτίο Αθλητικής Ταυτότητας και Υγείας της ΕΣΟ.

Στο Περιφερειακό Πρωτάθλημα της ΕΣΣΚ συμμετέχουν όλοι οι σκακιστές και σκακίστριες των Σωματείων-μελών της ΕΣΣΚ.

Ειδικά για τις παρακάτω περιπτώσεις ισχύουν τα εξής (απόφαση ΔΣ ΕΣΟ 21.10.2006):
Σκακιστές και σκακίστριες που έχουν μεταγραφεί με «υποσχετική» από Σωματεία της ΕΣΣΚ, σωματεία στα οποία θα επιστρέψουν μετά τη λήξη της «υποσχετικής», αγωνίζονται υποχρεωτικά στα προκριματικά της ΕΣΣΚ και τα αποτελέσματά τους θα προσμετρώνται στη βαθμολογία της ΕΣΣΚ.
Σκακιστές και σκακίστριες που έχουν μεταγραφεί με «υποσχετική» σε Σωματεία της ΕΣΣΚ, αγωνίζονται υποχρεωτικά στα προκριματικά της Ένωσης, στην οποία ανήκουν τα Σωματεία από τα οποία προέρχονται, και τα αποτελέσματά τους θα προσμετρώνται στη βαθμολογία της Ένωσης αυτής.
Σκακιστές και σκακίστριες που μεταγράφηκαν με «ελεύθερη» μεταγραφή σε Σωματεία της ΕΣΣΚ αγωνίζονται υποχρεωτικά στα προκριματικά της ΕΣΣΚ και τα αποτελέσματά τους θα προσμετρώνται στη βαθμολογία της ΕΣΣΚ.
Εξαίρεση στα παραπάνω αποτελεί η περίπτωση αθλητών Σωματείων της ΕΣΣΚ που μετακομίζουν μόνιμα σε άλλη περιοχή ενώ συνεχίζουν να αγωνίζονται στο σωματείο τους, της ΕΣΣΚ. Σε αυτή την περίπτωση μπορούν, μετά από έγγραφο αίτημά τους, να αγωνισθούν στα προκριματικά της Ένωσης-ΤΕ που κατοικούν όπου και θα προσμετρώνται τα αποτελέσματά τους.

6. ΕΞΑΙΡΕΣΕΙΣ: Επιτρέπεται μία εξαίρεση, η οποία θα πρέπει να κοινοποιηθεί στο Διαιτητή από το τέλος του προηγούμενου γύρου.
Αθλητής,-ήτρια που δεν παρουσιάζεται σε αγώνα αδικαιολόγητα αποβάλλεται από τη Διοργάνωση.
Θα πρέπει επίσης όσοι αθλητές αγωνίζονται να συμμετέχουν κανονικά σε όλη τη διαδικασία, μέχρι την ολοκλήρωση της Διοργάνωσης, γιατί η αποχώρηση αθλητή,-ήτριας, χωρίς σοβαρό λόγο (υγείας, που θα διαπιστωθεί από γιατρό), στα προκριματικά του Νομού του Σωματείου στο οποίο αγωνίζεται ή και κατά τη διάρκεια της τελικής φάσης των μπαράζ, θα αποτελέσει θέμα προς συζήτηση από το ΔΣ της ΕΣΣΚ, με πρόταση του Εφόρου Αγώνων της ΕΣΣΚ για ενημέρωση της ΕΣΟ με προοπτική τιμωρίας των αθλητών αυτών. 

7. ΑΝΑΒΟΛΕΣ: Δεν επιτρέπεται καμία αναβολή στο προγραμματισμένο πρόγραμμα κάθε υπευθύνου ανά Νομό.

8.ΘΕΣΕΙΣ ΠΡΟΚΡΙΣΗΣ: Οι θέσεις πρόκρισης της Ε.Σ.Σ.Κ. για το Πανελλήνια Ατομικά Νεανικά του 2011 θα ανακοινωθούν από την ΕΣΟ εντός των ημερών, οπότε και η ΕΣΣΚ θα γνωστοποιήσει την κατανομή των προκρίσεων ανά κατηγορία εντός ολίγων ημερών, με την έναρξη των Ατομικών Προκριματικών

9. ΧΡΟΝΟΣ ΣΚΕΨΗΣ:Οι αγώνες θα διεξαχθούν με ηλεκτρονικά χρονόμετρα και χρόνο σκέψης, για κάθε αντίπαλο, 90 λεπτά. Επιπλέον, από την πρώτη κίνηση και για κάθε κίνηση που ολοκληρώνει ο σκακιστής-στρια, παίρνει ακόμη μισό λεπτό (30") χρόνου σκέψης.
Η καταγραφή των κινήσεων είναι υποχρεωτική σε όλη τη διάρκεια της παρτίδας.

10. ΙΣΟΒΑΘΜΙΑ: Σε περίπτωση ισοβαθμίας ακολουθούνται κριτήρια που προβλέπονται από τον Κανονισμό Αγώνων. Συγκεκριμένα, όλες οι θέσεις καθορίζονται σύμφωνα με τα ακόλουθα κριτήρια άρσης ισοβαθμίας:  :

Για κυκλικό σύστημα (round robin)
α) Το σύστημα Σόννεμπορν-Μπέργκερ (βαθμοί αντιπάλων ανάλογα με το αποτέλεσμα).
β) Αριθμός νικών (προηγείται ο σκακιστής-τρια με τις περισσότερες νίκες).
γ) Κατάταξη βαθμών του τουρνουά μεταξύ των ισόβαθμων.
δ) Ανά 2 10λεπτες παρτίδες μέχρι την τελική επικράτηση.

Για ελβετικό σύστημα
α) Αποτέλεσμα του τουρνουά των ισοβάθμων (εάν έχουν παίξει όλοι μεταξύ τους).
β)Άθροισμα προοδευτικής βαθμολογίας (και τα κριτήρια άρσης της).
γ) Το κριτήριο Μπούχολτζ (βαθμοί αντιπάλων)
δ) Το κριτήριο Σόννεμπορν-Μπέργκερ (βαθμοί αντιπάλων ανάλογα με το αποτέλεσμα).
ε) Αριθμός νικών (προηγείται ο σκακιστής-τρια με τις περισσότερες νίκες).
στ) Ανά 2 10λεπτες παρτίδες μέχρι την τελική επικράτηση.

ΣΥΣΤΗΜΑ ΔΙΕΞΑΓΩΓΗΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΚΡΗΤΗΣ:

Οι αγώνες θα διεξαχθούν σε δύο φάσεις:

α) Περιφερειακά Πρωταθλήματα ανά Νομό
β) Τελική Φάση Κρήτης (μπαράζ Κρήτης).

Α. ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ ΑΝΑ ΝΟΜΟ

ΝΟΜΟΣ ΡΕΘΥΜΝΟΥ:

1. ΥΠΕΥΘΥΝΟΙ ΝΟΜΟΥ:
Για την ομαλή διεξαγωγή των αγώνων ορίζεται υπεύθυνη στο Νομό Ρεθύμνου η Κα Παυλίδου Σαΐα.

2.ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΩΝΩΝ:  Το Περιφερειακά Πρωταθλήματα ανά Νομό θα γίνουν ανάλογα με τον αριθμό των συμμετοχών, ανά ηλικιακή κατηγορία, ως εξής:

Αν σε μια κατηγορία (κοριτσιών) οι συμμετοχές είναι μέχρι 2 τότε η κατηγορία αυτή ενσωματώνεται στην αντίστοιχη κατηγορία (των αγοριών) της ίδιας ηλικίας. Αν αυτό δεν γίνεται τότε τα 2 κορίτσια θα αγωνιστούν μεταξύ τους σε 2 συναντήσεις. 

3-4 Συμμετοχές: Κυκλικό σύστημα (πουλ) διπλών συναντήσεων.
5-8 Συμμετοχές: Κυκλικό σύστημα (πουλ) απλών συναντήσεων.
9-15 Συμμετοχές: Ελβετικό 5 παρτίδων
?16 Συμμετοχές: Ελβετικό 7 παρτίδων

Το πρόγραμμα των Αγώνων, σε γενικές γραμμές, έχει ως εξής

Σάββατο

22 Ιανουαρίου 2011

16.30

1ος γύρος

Κυριακή

23 Ιανουαρίου 2011

16.30

2ος γύρος

Σάββατο

29 Ιανουαρίου 2011

16.30

3ος γύρος

Κυριακή

30 Ιανουαρίου 2011

16.30

4ος γύρος

Σάββατο

5 Φεβρουαρίου 2011

16.30

5ος γύρος

Κυριακή

6 Φεβρουαρίου 2011

16.30

6ος γύρος

Σάββατο

12 Φεβρουαρίου 2011

16.30

7ος γύρος

ΠΡΟΣΟΧΗ: Το Πρόγραμμα Αγώνων που προαναφέρθηκε είναι ενδεικτικό. Σε κάθε χώρο υπεύθυνος για το τελικό πρόγραμμα είναι ο επικεφαλής διαιτητής του χώρου. Απλώς παρακαλούνται οι υπεύθυνοι Διαιτητές να δώσουν σχετικό πρόγραμμα σε όλους τους συμμετέχοντες, προς αποφυγή τυχόν παρεξηγήσεων.  
Σημείωση: Αθλητής ή αθλήτρια που δεν έχει προσέλθει στο χώρο των αγώνων 30 λεπτά μετά την προγραμματισμένη έναρξη των αγώνων μηδενίζεται. (άρθρο 6.6 FIDE Laws of Chess).
Η κατάταξη των αθλητών, στο ελβετικό σύστημα, θα γίνεται πρώτα με το διεθνές και μετά με το ελληνικό έλο. Σε περίπτωση ίδιου ελληνικού έλο αλφαβητικά (με λατινικούς χαρακτήρες).

3.ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΚΟΙΝΟΥ: Για να δημοσιοποιούνται τα αποτελέσματα των Προκριματικών στην ιστοσελίδα της Ε.Σ.Σ.Κ. (www.essk.gr) θα πρέπει οι υπεύθυνοι Διαιτησίας κάθε έδρας τέλεσης των Προκριματικών να στείλουν στον έφορο της ΕΣΣΚ Χ.Στεφανάτο (e-mail: [email protected]), το πολύ μετά τη διεξαγωγή του 2ου Γύρου, τα αρχεία κληρώσεων σε ηλεκτρονική μορφή (αποκλειστικά με το πρόγραμμα swiss manager) και να ενημερώνουν τον Έφορο, μετά από κάθε Γύρο, για τα αποτελέσματα των Αγώνων τους.
Η δημοσιοποίηση της εξέλιξης των Προκριματικών Κρήτης είναι δεδομένο ότι θα προσδώσει μεγαλύτερο κύρος και αξιοπιστία στους Αγώνες αλλά και θα συμβάλλει στη μεγαλύτερη επιτυχία τους, γι' αυτό και παρακαλούνται οι Διαιτητές να τηρήσουν την οδηγία αυτή.
Αν δεν σταλούν τα ηλεκτρονικά αρχεία τα αποτελέσματα στις κατηγορίες αυτές δεν αναγνωρίζονται, για τη συμμετοχή των προκριθέντων στην τελική φάση των Προκριματικών Κρήτης.
Παρακαλείται επίσης ο υπεύθυνος Διαιτητής κάθε έδρας να ενημερώνει το πρόγραμμα με όλα τα απαραίτητα στοιχεία των σκακιστών (σωστή λατινική γραφή, ελληνικό και διεθνές ελο, ΑΜ ΕΣΟ και FIDE και χρονολογία γέννησης).

4. ΧΡΟΝΟΣ ΣΚΕΨΗΣ:Ισχύουν όσα αναφέρθηκαν ανωτέρω

5. ΙΣΟΒΑΘΜΙΑ: Ισχύουν όσα αναφέρθηκαν ανωτέρω.

6. ΧΩΡΟΙ ΑΓΩΝΩΝ ΚΑΙ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ:
Για το Ρέθυμνο: Στο εντευκτήριο του ΣΚ.Ο.Ρεθύμνου όλες οι κατηγορίες.

7. ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ:
Για το Ρέθυμνο: Λ. Λαμπούδης - Π.Πετρόπουλος

8.ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΕΝΣΤΑΣΕΩΝ: Για οτιδήποτε ζήτημα προκύψει, την αρμόδια επιτροπή ενστάσεων, για τα Προκριματικά Κρήτης, αποτελούν οι κ.κ. Τσαρουχάς Κώστας, Ζαχάριεβ Ζαχάρι και Βαρβεράκης Κώστας, με αναπληρωτές τους Γρατσέα Στέφανο και Αγναντή Δημήτρη.

9.ΠΡΟΚΡΙΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΕΛ. ΦΑΣΗ ΚΡΗΤΗΣ:  Οι Προκρίσεις, ανά κατηγορία, για την Τελική Φάση του Πρωταθλήματος Κρήτης θα ανακοινωθούν με την έναρξη των Προκριματικών.

Β. ΤΕΛΙΚΗ ΦΑΣΗ ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΩΝ ΚΡΗΤΗΣ
Θα υπάρξει αναλυτική προκήρυξη για την τελική φάση των Προκριματικών Κρήτης.

Β΄ ΦΑΣΗ ΝΕΑΝΙΚΩΝ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΩΝ - ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΙ ΑΓΩΝΕΣ
Οι ημερομηνίες διεξαγωγής του Πανελληνίου Πρωταθλήματος, σύμφωνα με το αγωνιστικό πρόγραμμα της ΕΣΟ, θα διεξαχθούν από 25 Ιουνίου-1 Ιουλίου 2011.
Οι διοργανωτές, ο χώρος, όπου θα γίνουν οι Πανελλήνιοι Αγώνες των Ατομικών Νεανικών Πρωταθλημάτων του 2011, και άλλες λεπτομέρειες για την τελική φάση, θα ανακοινωθεί αργότερα από την ΕΣΟ. Τη σχετική εγκύκλιο θα σας κοινοποιήσουμε άμεσα.

 

Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ                                               Ο ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ

 

       Στεφανάτος Χαράλαμπος                                      Βαρβεράκης Κώστας