ΦΦρ
ΔΙΑΣΥΛΛΟΓΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ Γ΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ - ΟΜΙΛΟΣ ΚΡΗΤΗΣ

 


ΔΙΑΣΥΛΛΟΓΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΡΗΤΗΣ
Γ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ


Η ΛΑΤΩ Αγ. Νικολάου στην Β΄ Εθνική!

Ολοκληρώθηκε την Κυριακή 26 Μαρτίου το διασυλλογικό πρωτάθλημα Γ΄ εθνικής στην Κρήτη.
Μετά από μία σύντομη παραμονή στην Γ΄ εθνική η ομάδα του ΛΑΤΩ Αγ. Νικολάου επέστρεψε στην Β΄ εθνική. Η επάνοδός της ήταν και θριαμβευτική θα λέγαμε μιας και κέρδισε όλους τους αντιπάλους της με μεγάλη διαφορά. Το γεγονός ότι σε 60 αγώνες έκανε 53 πόντους αντικατοπτρίζει και τη διαφορά που είχε έναντι των αντιπάλων της. Στους αγώνες συμμετείχαν 7 ομάδες ανάμεσα στις οποίες ήταν και το νεοσύστατο τμήμα του ΡΙΘΥΜΝΑ που στην «παρθενική» του εμφάνιση είχε μία πολύ ικανοποιητική πορεία. Αναλυτικά η τελική βαθμολογία του πρωταθλήματος έχει ως εξής:


Τελική Βαθμολογία
Θέση
Σύλλογοι
1
2
3
4
5
6
7
πόντοι
Βαθμοί
1
ΛΑΤΩ ΑΓ. ΝΙΚΟΛΑΟΥ
*
8
9
10
10
53
12
2
ΟΦΗ 2000
*
6
8
39
10
3
ΛΙΒΥΚΟΣ ΙΕΡΑΠΕΤΡΑΣ
2
4
*
4
8
7
31,5
6
4
Ο.Φ.Σ.ΧΑΝΙΩΝ
1
2
*
10
29,5
6
5
ΣΚ.Ο.ΡΙΘΥΜΝΑ
½
6
*
7
7
27,5
6
6
ΣΚ.ΑΚΑΔ.ΧΕΡΣΟΝΗΣΟΥ
0
½
2
2
*
7
15
2
7
Ε.Γ.Ο.ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ
0
3
0
3
3
*
12,5
0


Αποτελέσματα ανά αγωνιστική

1ος Γύρος 2009/03/22 11.00
No.
Team
Res.
Team
1
ΟΦΗ 2000
9½ - ½
ΣΚ.ΑΚΑΔ.ΧΕΡΣΟΝΗΣΟΥ
2
Ε.Γ.Ο.ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ
-
 
3
Ο.Φ.Σ.ΧΑΝΙΩΝ
6½ - 3½
ΣΚ.Ο.ΡΙΘΥΜΝΑ
4
ΛΑΤΩ ΑΓ. ΝΙΚΟΛΑΟΥ
8 - 2
ΛΙΒΥΚΟΣ ΙΕΡΑΠΕΤΡΑΣ
2ος Γύρος 2009/03/29 11.00
No.
Team
Res.
Team
1
ΣΚ.ΑΚΑΔ.ΧΕΡΣΟΝΗΣΟΥ
2 - 8
ΛΙΒΥΚΟΣ ΙΕΡΑΠΕΤΡΑΣ
2
ΣΚ.Ο.ΡΙΘΥΜΝΑ
½ - 9½
ΛΑΤΩ ΑΓ. ΝΙΚΟΛΑΟΥ
3
 
-
Ο.Φ.Σ.ΧΑΝΙΩΝ
4
ΟΦΗ 2000
6½ - 3½
Ε.Γ.Ο.ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ
3ος Γύρος 2009/04/24 17.30
No.
Team
Res.
Team
1
Ε.Γ.Ο.ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ
3 - 7
ΣΚ.ΑΚΑΔ.ΧΕΡΣΟΝΗΣΟΥ
2
Ο.Φ.Σ.ΧΑΝΙΩΝ
2 - 8
ΟΦΗ 2000
3
ΛΑΤΩ ΑΓ. ΝΙΚΟΛΑΟΥ
-
 
4
ΛΙΒΥΚΟΣ ΙΕΡΑΠΕΤΡΑΣ
4 - 6
ΣΚ.Ο.ΡΙΘΥΜΝΑ
4ος Γύρος 2009/04/25 10.00
No.
Team
Res.
Team
1
ΣΚ.ΑΚΑΔ.ΧΕΡΣΟΝΗΣΟΥ
2 - 7
ΣΚ.Ο.ΡΙΘΥΜΝΑ
2
 
-
ΛΙΒΥΚΟΣ ΙΕΡΑΠΕΤΡΑΣ
3
ΟΦΗ 2000
3½ - 6½
ΛΑΤΩ ΑΓ. ΝΙΚΟΛΑΟΥ
4
Ε.Γ.Ο.ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ
0 - 10
Ο.Φ.Σ.ΧΑΝΙΩΝ
5ος Γύρος 2009/04/25 17.30
No.
Team
Res.
Team
1
Ο.Φ.Σ.ΧΑΝΙΩΝ
6½ - 3½
ΣΚ.ΑΚΑΔ.ΧΕΡΣΟΝΗΣΟΥ
2
ΛΑΤΩ ΑΓ. ΝΙΚΟΛΑΟΥ
10 - 0
Ε.Γ.Ο.ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ
3
ΛΙΒΥΚΟΣ ΙΕΡΑΠΕΤΡΑΣ
4 - 6
ΟΦΗ 2000
4
ΣΚ.Ο.ΡΙΘΥΜΝΑ
-
 
6ος Γύρος 2009/04/26 10.00
No.
Team
Res.
Team
1
ΣΚ.ΑΚΑΔ.ΧΕΡΣΟΝΗΣΟΥ
-
 
2
ΟΦΗ 2000
5½ - 3½
ΣΚ.Ο.ΡΙΘΥΜΝΑ
3
Ε.Γ.Ο.ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ
3 - 7
ΛΙΒΥΚΟΣ ΙΕΡΑΠΕΤΡΑΣ
4
Ο.Φ.Σ.ΧΑΝΙΩΝ
1 - 9
ΛΑΤΩ ΑΓ. ΝΙΚΟΛΑΟΥ
7ος Γύρος 2009/04/26 16.00
No.
Team
Res.
Team
1
ΛΑΤΩ ΑΓ. ΝΙΚΟΛΑΟΥ
10 - 0
ΣΚ.ΑΚΑΔ.ΧΕΡΣΟΝΗΣΟΥ
2
ΛΙΒΥΚΟΣ ΙΕΡΑΠΕΤΡΑΣ
6½ - 3½
Ο.Φ.Σ.ΧΑΝΙΩΝ
3
ΣΚ.Ο.ΡΙΘΥΜΝΑ
7 - 3
Ε.Γ.Ο.ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ
4
 
-
ΟΦΗ 2000

 

 

Δείτε το αντίστοιχο πρωτάθλημα του 2008
Δείτε το αντίστοιχο πρωτάθλημα του 2007

 

ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΑΓΩΝΩΝ

ΟΜΑΔΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ Γ΄ ΕΘΝΙΚΗΣ 2009, ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΣ ΚΡΗΤΗΣ

1. ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ: Η Ένωση Σκακιστικών Σωματείων Κρήτης (ΕΣΣΚ) προκηρύσσει το Ομαδικό Πρωτάθλημα Γ΄ Εθνικής 2009, Περιφέρειας Κρήτης.

2.ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗ ΑΓΩΝΩΝ: Τους αγώνες διοργανώνει η ΕΣΣΚ.

3. ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ: Έχουν το δικαίωμα να αγωνιστούν, μέσω των ομάδων τους, μόνο οι αθλητές που έχουν έγκυρο Δελτίο Αθλητικής Ταυτότητας και Υγείας της ΕΣΟ.

4.ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ:
Το πρωτάθλημα της Γ΄ Εθνικής θα διεξαχθεί με τη συμμετοχή των ομάδων Α.Ο.ΛΑΤΩ ΑΓ.ΝΙΚΟΛΑΟΥ, ΟΦΗ 2000, Ε.Γ.Ο.Η., Ο.Φ.Σ.ΧΑΝΙΩΝ, Γ.Σ.ΛΙΒΥΚΟΣ ΙΕΡΑΠΕΤΡΑΣ, ΣΚ.ΑΚ.ΧΕΡΣΟΝΗΣΟΥ και ΣΚ.Ο.ΡΙΘΥΜΝΑ.
Απαραίτητη προϋπόθεση για τη συμμετοχή των Σωματείων στο Πρωτάθλημα είναι τα προαναφερθέντα Σωματεία να έχουν εξοφλήσει τις συνδρομές τους στην ΕΣΣΚ, για τα έτη 2008 και 2009. (Σύμφωνα με απόφαση του ΔΣ,. για να βοηθηθεί η ΕΣΣΚ να αντιμετωπίσει τα μεγάλα έξοδα των Διοργανώσεων της).
Οι συνδρομές θα καταβληθούν στον τραπεζικό λογαριασμό της ΕΣΣΚ, μέχρι τις 22 Απριλίου 2009, λίγο πριν την έναρξη των Αγώνων του 3ου Γύρου. (Θα σας σταλεί συμπληρωματικά άλλο έγγραφο, που θα σας ενημερώνει για τις οφειλόμενες συνδρομές των Σωματείων της ΕΣΣΚ). Σωματείο που δεν έχει εξοφλήσει τις συνδρομές του δεν μπορεί να αγωνιστεί στο Πρωτάθλημα.

4. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΕΣ-ΧΩΡΟΣ ΑΓΩΝΩΝ: Το Διασυλλογικό Πρωτάθλημα Γ΄ Εθνικής θα γίνει τις Κυριακές 22 και 29 Μαρτίου, οι 2 πρώτοι γύροι, και από Παρασκευή 24 Απριλίου μέχρι και Κυριακή 26 Απριλίου 2009, οι 5 επόμενοι γύροι. Ο χώρος των αγώνων της 2ης Φάσης θα σας κοινοποιηθεί με συμπληρωματική προκήρυξη.

5. ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΩΝΩΝ:
Το πρόγραμμα των αγώνων, ανά γύρο, έχει ως εξής:

Κυριακή 22 Μαρτίου 2009

11.00 π.μ.

1ος γύρος

Κυριακή 29 Μαρτίου 2009

11.00 π.μ.

2ος γύρος

Παρασκευή 24 Απριλίου 2009

17.30.

2ος γύρος

Σάββατο 25 Απριλίου 2009

10.00 π.μ. .

4ος γύρος

Σάββατο 25 Απριλίου 2009

17.30

5ος γύρος

Κυριακή 26 Απριλίου 2009

10.00 π.μ. .

6ος γύρος

Κυριακή 26 Απριλίου 2009

16.00

7ος γύρος

Μετά από ορισμό, για την καλύτερη οικονομική διαχείριση, οι ομάδες της Γ΄ Εθνικής έχουν τους ακόλουθους αριθμούς, οι οποίοι καθορίζουν και το αναλυτικό πρόγραμμα των αγώνων, σύμφωνα με τον πίνακα Μπέργκερ. Έχουμε και λέμε:

  1. Ο.Φ.Η. 2000
  2. ΕΓΟΗ
  3. Ο.Φ.Σ.Χανίων
  4. Α.Ο.ΛΑΤΩ Αγ.Νικολάου
  5. Γ.Σ.Λιβυκός Ιεράπετρας
  6. ΣΚ.Ο.Ρίθυμνα
  7. ------------------
  8. Σκ.Ακ.Χερσονήσου

Άρα το αναλυτικό πρόγραμμα έχει ως εξής: 

1ος Γύρος, Κυριακή 22 Μαρτίου 2009, 11.00 π.μ

Ο.Φ.Η. 2000

Σκ.Ακ.Χερσονήσου

Ο.Φ.Σ.Χανίων

ΣΚ.Ο.Ρίθυμνα

Α.Ο.ΛΑΤΩ Αγ.Νικολάου

Γ.Σ.Λιβυκός Ιεράπετρας

Ε.Γ.Ο.Ηρακλείου

(ρεπό)

2ος Γύρος, Κυριακή 29 Μαρτίου 2009, 11.00 π.μ.

Σκ.Ακ.Χερσονήσου

Γ.Σ.Λιβυκός Ιεράπετρας

ΣΚ.Ο.Ρίθυμνα

Α.Ο.ΛΑΤΩ Αγ.Νικολάου

Ο.Φ.Η. 2000

Ε.Γ.Ο.Ηρακλείου

Ο.Φ.Σ.Χανίων

(ρεπό)

3ος Γύρος, Παρασκευή 24 Απριλίου 2009, 17.30

Ε.Γ.Ο.Ηρακλείου

Σκ.Ακ.Χερσονήσου

Ο.Φ.Σ.Χανίων

Ο.Φ.Η. 2000

Γ.Σ.Λιβυκός Ιεράπετρας

ΣΚ.Ο.Ρίθυμνα

Α.Ο.ΛΑΤΩ Αγ.Νικολάου

(ρεπό)

 

4ος Γύρος, Σάββατο 25 Απριλίου 2009, 10.00

Σκ.Ακ.Χερσονήσου

ΣΚ.Ο.Ρίθυμνα

Ο.Φ.Η. 2000

Α.Ο.ΛΑΤΩ Αγ.Νικολάου

Ε.Γ.Ο.Ηρακλείου

Ο.Φ.Σ.Χανίων

Γ.Σ.Λιβυκός Ιεράπετρας

(ρεπό)

5ος Γύρος, Σάββατο 25 Απριλίου 2009, 17.30

Ο.Φ.Σ.Χανίων

Σκ.Ακ.Χερσονήσου

Α.Ο.ΛΑΤΩ Αγ.Νικολάου

Ε.Γ.Ο.Ηρακλείου

Γ.Σ.Λιβυκός Ιεράπετρας

Ο.Φ.Η. 2000

ΣΚ.Ο.Ρίθυμνα

(ρεπό)

6ος Γύρος, Κυριακή 26 Απριλίου 2009, 10.00

Ο.Φ.Η. 2000

ΣΚ.Ο.Ρίθυμνα

Ε.Γ.Ο.Ηρακλείου

Γ.Σ.Λιβυκός Ιεράπετρας

Ο.Φ.Σ.Χανίων

Α.Ο.ΛΑΤΩ Αγ.Νικολάου

Σκ.Ακ.Χερσονήσου

(ρεπό)

7ος Γύρος, Κυριακή 26 Απριλίου 2009, 16.00

Α.Ο.ΛΑΤΩ Αγ.Νικολάου

Σκ.Ακ.Χερσονήσου

Γ.Σ.Λιβυκός Ιεράπετρας

Ο.Φ.Σ.Χανίων

ΣΚ.Ο.Ρίθυμνα

Ε.Γ.Ο.Ηρακλείου

Ο.Φ.Η. 2000

(ρεπό)

6. ΔΙΑΜΟΝΗ-ΤΙΜΕΣ: Οι διοργανωτές και η ΕΣΣΚ καλύπτουν στους 2 πρώτους γύρους τα αναλογούντα οδοιπορικά στα Σωματεία και στους υπόλοιπους 5 καλύπτουν εξ ολοκλήρου τα έξοδα διαμονής και πλήρους διατροφής για όλες τις ομάδες, εκτός του Νομού στον οποίο θα γίνει η Διοργάνωση, για 10 άτομα.
Λεπτομέρειες για τις τιμές διαμονής και διατροφής, στη δεύτερη φάση του Πρωταθλήματος, για αθλητές και συνοδούς, θα σας γνωστοποιηθούν με συμπληρωματική προκήρυξη.

7. ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ: Οι Διαιτητές των Αγώνων θα οριστούν από την ΤΕΔ Κρήτης, από τον πίνακα ενεργών διαιτητών της ΕΣΣΚ, για το 2009.

8. ΧΡΟΝΟΣ ΣΚΕΨΗΣ:Οι αγώνες θα διεξαχθούν με ηλεκτρονικά χρονόμετρα και ο χρόνος σκέψης είναι, για κάθε παίκτη, 90 λεπτά. Επιπλέον, από την πρώτη κίνηση και για κάθε κίνηση που ολοκληρώνει ο παίκτης, παίρνει ακόμη μισό λεπτό (30") χρόνου σκέψης».
Η καταγραφή των κινήσεων είναι υποχρεωτική σε όλη τη διάρκεια της παρτίδας.

9. ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ ΤΩΝ ΟΜΑΔΩΝ
Η σύνθεση των ομάδων της Γ' Εθνικής κατηγορίας, για το 2009, θα είναι 10μελής, και έχει ως εξής::

  1. 1η - 5η σκακιέρα, γενικές σκακιέρες
  2. 6η σκακιέρα, μια (1) από την κατηγορία γυναικών
  3. 7η σκακιέρα, μια (1) από την κατηγορία νεανίδων (κάτω των 18 ετών ),
  4. 8η σκακιέρα, ένας (1) από την κατηγορία νέων-νεανίδων (κάτω των 18 ετών
  5. 9η σκακιέρα, ένας (1) από την κατηγορία παίδων-κορασίδων (κάτω των 16 ετών ),
  6. 10η σκακιέρα, ένας (1) από την κατηγορία παμπαίδων-παγκορασίδων (κάτω των 12 ετών)

 

Η κατάταξη των αθλητών στις γενικές σκακιέρες 1-5, της Γ΄ Εθνικής, θα είναι με σειρά τα κριτήρια, κατά φθίνουσα σειρά:
α) δείκτης εθνικής αξιολόγησης (ΕΛΟ), από τον πιο πρόσφατο πίνακα αξιολόγησης της ΕΣΟ(Α΄ εξαμ.2009),
β) αριθμός αξιολογημένων παρτίδων, από τον ανωτέρω πίνακα αξιολόγησης και
γ) αριθμός Μητρώου Αθλητή στα μητρώα της ΕΣΟ (προηγείται ο μικρότερος αριθμός μητρώου). 
Οι κοινοτικοί σκακιστές θα εντάσσονται στις σκακιέρες με το δείκτη διεθνούς αξιολόγησης, από τον πιο πρόσφατο πίνακα αξιολόγησης της FIDE (Απρ.2009).

Τα μέλη των ομάδων πρέπει να έχουν Δελτίο Αθλητικής Ταυτότητας και Υγείας θεωρημένο το οποίο θα προσκομίζεται στο διαιτητή της συνάντησης πριν την έναρξη του αγώνα. Ο διαιτητής ελέγχει σχολαστικά την εγκυρότητα και πληρότητα του Δ.Α.Τ. και Υγείας κάθε αθλητή.
Απαγορεύεται η συμμετοχή αθλητών που δεν θα προσκομίσουν έγκυρο Δ.Α.Τ. και Υγείας πριν την έναρξη των αγώνων.

Όλα τα σωματεία, ανεξάρτητα από την κατηγορία στην οποία ανήκουν, μπορούν να χρησιμοποιήσουν ένα κοινοτικό σκακιστή.

Υπενθυμίζεται ότι η δήλωση των κοινοτικών είναι δεσμευτική για όλη τη διάρκεια της τρέχουσας αγωνιστικής περιόδου και ισχύει για όλες τις διασυλλογικές διοργανώσεις της ΕΣΣΚ και της ΕΣΟ.

Σωματεία που έχουν ήδη χρησιμοποιήσει κοινοτικούς σκακιστές, αυτή την αγωνιστική περίοδο, δεν μπορούν να τους αλλάξουν.
Ισχύει η δήλωση των Κοινοτικών για τα Σωματεία που έχουν ήδη δηλώσει στην ΕΣΣΚ (πριν το Ομαδικό Κύπελλο).

Αλλοδαπός παίχτης δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί για τις ομάδες της Γ΄ Εθνικής.

10. ΑΡΧΗΓΟΣ ΟΜΑΔΑΣ: Σε κάθε συνάντηση η ομάδα ορίζει έναν «Αρχηγό Ομάδας», που μπορεί να είναι και ένας από τους αγωνιζόμενους παίκτες της, ο οποίος 15 λεπτά πριν από την έναρξη του αγώνα παραδίνει γραπτά τη σύνθεση της ομάδας του στον διαιτητή της συνάντησης. Η σύνθεση που έχει ήδη παραδοθεί δεν μπορεί να τροποποιηθεί. Αν δεν παραδοθεί η σύνθεση στον προβλεπόμενο χρόνο η ομάδα θα αγωνίζεται με τη σύνθεση του προηγούμενου γύρου.
Για λόγους ηθικής και δεοντολογίας δεν μπορεί κάποιος να είναι αρχηγός ταυτόχρονα σε 2 διαφορετικές ομάδες του Πρωταθλήματος.

11. ΕΝΣΤΑΣΕΙΣ: Ενάντια σε απόφαση του διαιτητή ασκείται ένσταση σύμφωνα με την προκήρυξη των αγώνων και τα άρθρα 1.26 μέχρι 1.28 του Κανονισμού Αγώνων της ΕΣΟ. Το ύψος του παράβολου ορίζεται στα 90 Euro. Η ένσταση θα εκδικάζεται από την Επιτροπή Ενστάσεων της Ε.Σ.Σ.Κ, για μεν τους 2 πρώτους γύρους μέχρι 48 ώρες από τη λήξη του γύρου, για δε τους υπόλοιπους 5 εντός 1 ώρας από τη λήξη του κάθε γύρου. .
Η ένσταση ενάντια σε απόφαση του διαιτητή ασκείται από το ενδιαφερόμενο Σωματείο αμέσως μετά τη λήξη της υπόψη συνάντησης και μέσα σε 30 λεπτά. Αν η ένσταση γίνει σε μέρα με δύο αγωνιστικές τότε ή ένσταση ασκείται μέσα σε 15 λεπτά από τη λήξη της υπόψη συνάντησης. .

12. ΧΡΩΜΑΤΑ: Η ομάδα που παίζει "εντός έδρας" έχει τα λευκά στην 1η, 3η , 5η , 7η, και 9η σκακιέρα και η ομάδα "εκτός έδρας" έχει τα λευκά στις υπόλοιπες σκακιέρες.

13. ΜΕΤΑΚΙΝΗΣΕΙΣ: Οι μετακινήσεις των αθλητών και συνοδών από τα Χανιά και Ιεράπετρα-Άγιο Νικόλαο θα γίνουν για μεν τους 2 πρώτους γύρους με μεταφορικά μέσα των Σωματείων, για δε τους υπόλοιπους 5 γύρους με λεωφορεία που θα μισθώσει η ΕΣΣΚ. Η ακριβής ώρα αναχώρησης από τα ανωτέρω μέρη θα καθοριστεί αργότερα.

14. ΙΣΟΒΑΘΜΙΑ:  
Σε περίπτωση ισοβαθμίας, στο πρωτάθλημα της Γ΄ Εθνικής, ακολουθούνται κριτήρια που προβλέπονται από τον Κανονισμό Αγώνων της ΕΣΟ. Συγκεκριμένα, όλες οι θέσεις καθορίζονται σύμφωνα με τα ακόλουθα κριτήρια άρσης ισοβαθμίας:                       

α) Βαθμοί
β) Κατάταξη βαθμών του τουρνουά μεταξύ των ισόβαθμων ομάδων.
γ) Άθροισμα πόντων επί συνόλου των αγώνων που έχουν δώσει οι ομάδες.
δ) Κατά σειρά, οι συνολικοί πόντοι σε όλους τους αγώνες της 1ης σκακιέρας, της 2ης σκακιέρας, της 3ης σκακιέρας, κ.ο.κ.
ε) 1. Αν  μετά την εφαρμογή των παραπάνω κριτηρίων έχουμε ξανά ισοβαθμία δύο ομάδων τότε θα γίνει αγώνας «ξαφνικού θανάτου» (sudden death game) οι κανόνες του οποίου ορίζονται ως εξής:
Αγώνας με χρόνο σκέψης 5 λεπτά ανά σκακιστή (τα χρώματα καθορίζονται με κλήρωση). Σε περίπτωση ισόπαλου αποτελέσματος νικήτρια θεωρείται η ομάδα που συγκεντρώνει τις περισσότερες μονάδες με το κριτήριο Βερολίνου: Η νίκη στην 1η σκακιέρα δίνει 12 μονάδες, νίκη στην 2η σκακιέρα δίνει 11 μονάδες, νίκη στην 3η σκακιέρα δίνει 10 κ.ο.κ. Οι ισόπαλες σκακιέρες δεν λαμβάνονται υπ' όψη. Αν και με την εφαρμογή του κριτηρίου αυτού παραμένει ισόπαλο αποτέλεσμα νικήτρια θεωρείται η ομάδα που έπαιξε με τα μαύρα στην 1η σκακιέρα.
2. Αν μετά την εφαρμογή των κριτηρίων 14.α έως 14.δ. έχουμε ξανά ισοβαθμία τριών ή τεσσάρων ομάδων, διεξάγεται τουρνουά με σύστημα πουλ απλών συναντήσεων και χρόνο σκέψης 5 λεπτά ανά σκακιστή (τα χρώματα καθορίζονται με κλήρωση) έως ότου εξαλειφθεί η ισοβαθμία.

15. ΓΕΥΜΑΤΑ:
Τα γεύματα, κατά τη δεύτερη φάση του Πρωταθλήματος (24-26/4/09) θα είναι από Παρασκευή 24 Απριλίου  βράδυ μέχρι και Κυριακή 26  Απριλίου μεσημέρι.

16. ΒΡΑΒΕΥΣΕΙΣ-ΕΠΑΘΛΑ:

  1. Κύπελλα για τις 3 πρώτες νικήτριες ομάδες Γ΄ Εθνικής.
  2. Μετάλλια για όλους τους παίχτες της πρωταθλήτριας ομάδας της Γ΄ Εθνικής.
  3. Κύπελλα για τις καλύτερες αποδόσεις ανά σκακιέρα στη Γ΄ Εθνική (10 καλύτερες σκακιέρες για τη Γ΄ Εθνική).

Οι καλύτερες αποδόσεις ανά σκακιέρα θα κριθούν ως εξής:

  1. Από το ποσοστό %.
  2. Σε ίδιο ποσοστό % υπερτερούν οι περισσότεροι αγώνες (π.χ.5 στα 5 υπερτερούν των 4 στα 4 κ.λ.π.)
  3. Σε ίδιο ποσοστό και σε ίδιους αγώνες προηγείται ο αθλητής/τρια του οποίου η ομάδα είναι πιο ψηλά στη βαθμολογία.

Για να μετρηθεί η απόδοση ενός αθλητή σε μια σκακιέρα είναι απαραίτητη η συμμετοχή του στη σκακιέρα αυτή σε 3 τουλάχιστον αγώνες.

 17. ΑΝΟΔΟΣ  
Η 1η ομάδα της Γ΄ Εθνικής ανεβαίνει στη Β΄ Εθνική κατηγορία.