ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΠΑΓΚΡΗΤΙΟΥ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ

 

ΕΝΩΣΗ  ΣΚΑΚΙΣΤΙΚΩΝ  ΣΩΜΑΤΕΙΩΝ  ΚΡΗΤΗΣ

Ταχ.Δ/νση:
Τ.Κ:
Τηλ.  Πρόεδρος:

Γραμματέας:
FAX  
Ε-mail:

Σκεπετζή 1- Ηράκλειο
71307
6972-262486

6973-409970
2810831520-2810821029
[email protected]
[email protected]  

 

Ηράκλειο.  5/3/2009

Αρ.πρωτ: 182

 

6ο ΣΚΑΚΙΣΤΙΚΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΣΧΟΛΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΡΗΤΗΣ (2009)

2ο ΣΚΑΚΙΣΤΙΚΟ ΟΜΑΔΙΚΟ ΣΧΟΛΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΡΗΤΗΣ (2009)

ΣΥΣΤΗΜΑ ΔΙΕΞΑΓΩΓΗΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ:

Οι αγώνες θα διεξαχθούν σε δύο φάσεις:
α. Προκριματικά Σχολ. Πρωταθλήματα Ανατολικής & Δυτικής Κρήτης (Ατομικό Πρωτάθλημα)
β. Παγκρήτιοι Σχολικοί Αγώνες (Ομαδικό-Ατομικό Πρωτάθλημα)

Β΄ ΦΑΣΗ – ΠΑΓΚΡΗΤΙΟΙ ΣΧΟΛΙΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ

1.ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ: Η Ένωση Σκακιστικών Σωματείων Κρήτης (ΕΣΣΚ) προκηρύσσει τους Παγκρήτιους Σχολικούς Αγώνες 2009, οι οποίοι αποτελούν προκριματική φάση για το 21ο Πανελλήνιο Ατομικό Σχολικό Πρωτάθλημα (2009) και το 7ο Πανελλήνιο Ομαδικό Σχολικό Πρωτάθλημα.(2009).

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΚΑΙ ΧΩΡΟΣ ΑΓΩΝΩΝ: Οι Παγκρήτιοι Σχολικοί Αγώνες θα διεξαχθούν στο Ρέθυμνο στις 14 και 15 Μαρτίου 2009, στο Σπίτι του Πολιτισμού, στην αίθουσα της Περιηγητικής Λέσχης και στο 1ο  Δημοτικό Σχολείο (Τούρκικο). Οι χώροι βρίσκονται επί της νέας κεντρικής  πλατείας στην παλιά πόλη.
Το Ομαδικό Πρωτάθλημα θα διεξαχθεί στις 14 Μαρτίου (10:00-15.00) και το Ατομικό στις 14 Μαρτίου (16.30 – 20.00) και στις 15 Μαρτίου (10.00 – 15.00).

ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗ ΑΓΩΝΩΝ: Τους Αγώνες διοργανώνει ο Σκακιστικός Όμιλος Ρεθύμνου, σε συνεργασία με το ΔΑΟΡ, την Ένωση Σκακιστικών Σωματείων Κρήτης και την Νομαρχιακή Αυτοδιοίκηση Ρεθύμνου.

4.ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ: Στο Ατομικό Πρωτάθλημα δικαίωμα συμμετοχής έχουν όλοι οι μαθητές και μαθήτριες των Νηπιαγωγείων, των  Δημοτικών Σχολείων, Γυμνασίων και Λυκείων Δημοσίων και ιδιωτικών της Κρήτης, που προκρίθηκαν από τους Προκριματικούς Ατομικούς Σχολικούς Αγώνες Ανατολικής και Δυτικής Κρήτης και έχουν δηλώσει την πρόθεση συμμετοχής τους στους Παγκρήτιους Σχολικούς Αγώνες.
Στο Ατομικό πρωτάθλημα τέλος δικαιούνται να αγωνιστούν και όσοι θα αγωνιστούν με τις ομάδες τους στο Παγκρήτιο Ομαδικό Σχολικό Πρωτάθλημα.
Στο Ομαδικό πρωτάθλημα δικαίωμα συμμετοχής έχουν οι ομάδες που είχαν δηλώσει συμμετοχή πριν την έναρξη των Προκριματικών Σχολικών Ανατολικής και Δυτικής Κρήτης, στις 7 και 8 Μαρτίου 2009.

5. ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ: Η τελική επιβεβαίωση των συμμετοχών, για όλους τους προκριμένους, θα πραγματοποιηθεί την Πέμπτη 12 Μαρτίου 2009 μέχρι τις 15.00 στους παρακάτω υπεύθυνους:
Προκριθέντες Ανατολικής Κρήτης: στον Παύλο Πετρόπουλο 28310-58410
Προκριθέντες Δυτικής Κρήτης στην Παυλίδου Σαΐα 6946464717  
Όποιος δεν ενημερώσει τον υπεύθυνο θα θεωρηθεί ότι δεν ενδιαφέρεται να συμμετέχει στους Παγκρήτιους Αγώνες και θα αναπληρωθεί. 
Την ίδια μέρα μετά τις 15.00 θα ειδοποιηθούν οι πρώτοι στη λίστα επιλαχόντες ανά κατηγορία για να καλύψουν πιθανά κενά.

 6.ΣΥΣΤΗΜΑ ΑΓΩΝΩΝ: 
Α. Οι αγωνιζόμενοι στο Ομαδικό Πρωτάθλημα θα αγωνιστούν με 4μελείς ομάδες, με την υποχρεωτική παρουσία ενός κοριτσιού στην ομάδα.
Αν είναι μέχρι 6 ομάδες θα παίξουν με σύστημα πουλ (5 αγώνες)
Αν είναι παραπάνω ομάδες θα αγωνιστούν με ελβετικό σύστημα 5 γύρων.

Β. Οι αγωνιζόμενοι στο Ατομικό Πρωτάθλημα θα χωριστούν σε 11 ομίλους. που είναι οι εξής:

1

Μαθητές-μαθήτριες

Νηπιαγωγείων

2

Μαθητές-Μαθήτριες

Α΄ Τάξης Δημοτικών Σχολείων

3

Μαθητές-Μαθήτριες

Β΄ Τάξης Δημοτικών Σχολείων

4

Μαθητές-Μαθήτριες

Γ΄ Τάξης Δημοτικών Σχολείων

5

Μαθητές-Μαθήτριες

Δ΄ Τάξης Δημοτικών Σχολείων

6

Μαθητές-Μαθήτριες

Ε΄ Τάξης Δημοτικών Σχολείων

7

Μαθητές-Μαθήτριες

ΣΤ΄ Τάξης Δημοτικών Σχολείων

8

Μαθητές-Μαθήτριες

Α΄ Γυμνασίου

9

Μαθητές-Μαθήτριες

Β΄ Γυμνασίου

10

Μαθητές-Μαθήτριες

Γ΄ Γυμνασίου

11

Μαθητές-Μαθήτριες

Λυκείου

7.ΧΡΟΝΟΣ ΣΚΕΨΗΣ:  Οι αγώνες, και στο Ομαδικό και στο Ατομικό Πρωτάθλημα, θα διεξαχθούν με ηλεκτρονικά χρονόμετρα και χρόνο σκέψης για κάθε αθλητή, 15 λεπτά για την ολοκλήρωση της παρτίδας. Επιπλέον, από την πρώτη κίνηση και για κάθε κίνηση που ολοκληρώνει ο αθλητής, παίρνει ακόμη δέκα δευτερόλεπτα (10”) χρόνου σκέψης.

8.ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΩΝΩΝ:

                                              Α. Ομαδικό Πρωτάθλημα

Σάββατο

14 Μαρτίου 2009

Άφιξη συμμετεχόντων-επιβεβαίωση συμμετοχών

10:00-10.30

Σάββατο

14 Μαρτίου 2009

Τελετή Έναρξης

10:50

Σάββατο

14 Μαρτίου 2009

1ος – 5ος γύρος Ομαδικού Σχολικού

11:00-15.00

Β. Ατομικό Πρωτάθλημα

Σάββατο

15 Μαρτίου 2009

Άφιξη συμμετεχόντων-επιβεβαίωση συμμετοχών

16:30-17.00

Σάββατο

15 Μαρτίου 2009

1ος – 2ος γύρος Ατομικού Σχολικού

18:30-20.00

Κυριακή

15 Μαρτίου 2009

3ος – 7ος γύρος Ατομικού Σχολικού

10:00-14.00

Κυριακή

15 Μαρτίου 2009

Τελετή Λήξης-Απονομές επάθλων Ομαδικού-Ατομικού

15.00

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ:
Τσαρουχάς Κώστας (Επικεφαλής Διαιτησίας),
Ζαχάριεβ Ζαχάρι,
Παπαθανασίου Παναγιώτης,
Στεφανάτος Χαράλαμπος,
Κατζουράκης Παύλος,
Γασπαράκης Γεώργιος,
Τσαρουχά Ανέλια,
Κοσμαδάκης Δημήτρης,
Ζουρμπάκη Μαρία,
Πετρόπουλος Παύλος και
Παλιεράκη Χαρίκλεια

10.ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΙΣΟΒΑΘΜΙΑΣ:
Σε περίπτωση ισοβαθμίας στο Ομαδικό Σχολικό πρωτάθλημα ισχύουν τα εξής:.

(α). Αποτέλεσμα του τουρνουά των ισοβάθμων (βαθμοί, πόντοι, εάν έχουν παίξει όλοι μεταξύ τους).
(β). Το σύνολο των πόντων σε όλους τους αγώνες.
(γ). Το σύνολο των πόντων κατά σειρά στη 1η σκακιέρα, στη 2η, κ.ο.κ  

Σε περίπτωση ισοβαθμίας στο Ατομικό Σχολικό πρωτάθλημα ισχύουν τα εξής:.
(α). Αποτέλεσμα του τουρνουά των ισοβάθμων (εάν έχουν παίξει όλοι μεταξύ τους).
(β). Άθροισμα προοδευτικής βαθμολογίας (και τα κριτήρια άρσης της).
(γ). Το κριτήριο Μπούχολτζ (βαθμοί αντιπάλων).
(δ). Το κριτήριο Σόννεμπορν-Μπέργκερ (βαθμοί αντιπάλων ανάλογα με το αποτέλεσμα).
(ε). Αριθμός νικών (προηγείται ο σκακιστής-τρια με τις περισσότερες νίκες).

11.ΘΕΣΕΙΣ ΠΡΟΚΡΙΣΗΣ:
Α. Από τους αγωνιζόμενους στο Ομαδικό Πρωτάθλημα θα προκριθούν για τους Πανελλήνιους Σχολικούς 7 Σχολεία (3 Δημοτικά, 2 Γυμνάσια και 2 Λύκεια). Αν κάποια κατηγορία έχει λιγότερους ενδιαφερόμενους οι παραπάνω θέσεις θα κατανεμηθούν στις άλλες καηγορίες.

Β. Από τους αγωνιζόμενους στο Ατομικό Πρωτάθλημα θα προκριθούν για τους Πανελλήνιους Σχολικούς, εκτός των μαθητών Λυκείων (που προκρίνονται όλοι οι αγωνιζόμενοι) 8 μαθητές ανά τάξη (5 μαθητές και 3 μαθήτριες), από το Νηπιαγωγείο μέχρι και το Λύκειο.

12. ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΠΡΟΚΡΙΜΕΝΩΝ: Για να αποφευχθούν ελλείψεις συμμετοχών στους Πανελλήνιους Σχολικούς τα 10 πρώτα αγόρια και τα 5 πρώτα κορίτσια θα δηλώσουν, σε σχετική κατάσταση, λίγο πριν τη λήξη των αγώνων, τα τηλέφωνα τους, σταθερό και κινητό, για να υπάρξει συνεννόηση για τους Πανελλήνιους Σχολικούς. Θα υπάρξει μια αρχική αποδοχή στο Ρέθυμνο και η αποδοχή αυτή θα πρέπει να επιβεβαιωθεί, με σχετικό τηλέφωνο στον Έφορο Αγώνων της ΕΣΣΚ Στεφανάτο Χαράλαμπο (2810-822732) ή φαξ στο 2810-521061 ή 2810-821029, πριν τις 25 Μαρτίου, ημερομηνία κατά την οποία θα πρέπει να έχουν οριστικοποιηθεί οι συμμετοχές όλων των μαθητών, -ητριών, για να αποσταλούν τα ονόματα τους στην Ελληνική Σκακιστική Ομοσπονδία.

13.ΒΡΑΒΕΥΣΕΙΣ: 
Στο Ομαδικό Σχολικό πρωτάθλημα Κύπελλο – μετάλλια  θα πάρει η 1η , 2η και 3η ομάδα.
Στο Ατομικό Σχολικό πρωτάθλημα Κύπελλα θα πάρουν ο 1ος νικητής και η 1η νικήτρια  κάθε κατηγορίας. Μετάλλια θα δοθούν στους τρεις πρώτους νικητές και νικήτριες.
Όλοι οι μαθητές που θα αγωνιστούν θα πάρουν αναμνηστικά διπλώματα.

14.ΜΕΤΑΚΙΝΗΣΗ ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΝΤΩΝ:  Για τους μαθητές και μαθήτριες των Νομών Λασιθίου και Ηρακλείου θα διατεθεί λεωφορείο από Άγιο Νικόλαο, μέσω Ηρακλείου, προς Ρέθυμνο, έως τον χώρο των αγώνων για το Σάββατο 14/3/09 και επιστροφή την Κυριακή 15/3/09, μετά τη λήξη των αγώνων.
Αναχώρηση από το Νοσοκομείο του Αγίου Νικολάου στις 13.15 και από το Ηράκλειο, από τον κόμβο Γιόφυρου, έξω από το Ζαχαροπλαστείο «Μελίρρυτον», στις 14.30
Επίσης για τους μαθητές και μαθήτριες του Νομού Χανίων θα διατεθεί λεωφορείο από αναχώρηση 14.30, από τον Κήπο, προς Ρέθυμνο, έως τον χώρο των αγώνων για το Σάββατο 14/3/09 και επιστροφή την Κυριακή 15/3/09, μετά τη λήξη των αγώνων.
Η οριστική απόφαση των παραπάνω μισθώσεων θα εξαρτηθεί από την έγκαιρη δήλωση ενδιαφέροντος (το αργότερο μέχρι την Δευτέρα 9/3) επαρκούς αριθμού συμμετεχόντων (τουλάχιστον 30 άτομα ανά διαδρομή), στον υπεύθυνο από πλευράς διοργάνωσης κ. Πετρόπουλο Παύλο, τηλ. 28310-58410. 
Η μετακίνηση θα είναι δωρεάν για όλους τους μαθητές-παίκτες, ενώ οι συνοδοί θα καταβάλουν αντίτιμο 10 €.

15.ΔΙΑΜΟΝΗ: Η Διαμονή, για όσους επιθυμούν, θα γίνει στα Ξενοδοχεία Brascos(***) και Jo-An(***).
Και τα δύο ξενοδοχεία βρίσκονται στο κέντρο της πόλης.
Brascos Δ/νση: Μοάτσου και Δασκαλάκη 1, τηλ.: 28310 23721-22-23-24.
Τιμή διανυκτέρευσης με πρωινό κατ’ άτομο: 26 € σε δίκλινο, 22 € σε τρίκλινο και 20 € σε τετράκλινο δωμάτιο. Προσφέρεται γεύμα (μεσημεριανό ή/και βραδινό) για όσους το δηλώσουν, με τιμή 10 € κατ’ άτομο. Για τα 60 διαθέσιμα δωμάτια του ξενοδοχείου Brascos θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας.
Jo-An, Δ/νση: Δημητρακάκη 8 και Ζαμπελίου, τηλ.: 28310 24241-42-43.
Τιμή διανυκτέρευσης με πρωινό κατ’ άτομο: 30 € σε δίκλινο, 25 € σε τρίκλινο και 23 € σε τετράκλινο δωμάτιο. Προσφέρεται γεύμα (μόνο βραδινό) για όσους το δηλώσουν, με τιμή 10 € κατ’ άτομο.
Οι κρατήσεις θα γίνονται απευθείας στα παραπάνω ξενοδοχεία μέχρι τη Τετάρτη 11/3/09, με την ταυτόχρονη κατάθεση του αντίστοιχου ποσού στον λογαριασμό της ΕΤΕ 756/304223-52 ή της Τράπεζας Πειραιώς GR60 0172 7570 0057 5702 0581 206. Προς διευκόλυση των Διοργανωτών, η κράτηση των δωματίων και η κατάθεση στην τράπεζα θα γίνεται με το επίθετο των αθλητών, -ητριών.
Για επιβεβαίωση της πληρωμής, η απόδειξη κατάθεσης θα κατατίθεται στους διοργανωτές με την άφιξη στο χώρο αγώνων και την επιβεβαίωση της συμμετοχής στη Γραμματεία.

              
Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ                                                            Ο ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ


Στεφανάτος Χαράλαμπος                                                 Βαρβεράκης Κώστας