ΦΦρ
ΔΙΑΣΥΛΛΟΓΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ Γ΄ ΕΘΝΙΚΗΣ

 


ΔΙΑΣΥΛΛΟΓΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ Γ΄ ΕΘΝΙΚΗΣ 2008
ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ ΚΡΗΤΗΣ

Στις Γούβες Ηρακλείου διεξήχθη το Διασυλλογικό πρωτάθλημα Γ΄ εθνικής από τις 1 έως τις 4 Μαΐου. Στους αγώνες συμμετείχαν 6 ομάδες με 10μελείς συνθέσεις, κύριο χαρακτηριστικό όμως ήταν (εκτός από την ομάδα του Γαζίου) η αδυναμία των ομάδων να συμπληρώσουν τις συνθέσεις τους και να παρατάσσονται με κενές σκακιέρες. Στο αγωνιστικό κομμάτι η ομάδα του Γαζίου έκανε «περίπατο» θα λέγαμε και μετά από ένα πολύ σύντομο πέρασμα στην Γ΄ εθνική ανέβηκε ξανά στην Β΄. Η διαφορά της με τις υπόλοιπες ομάδες ήταν μεγάλη κάτι που φαίνεται και από τους πόντους που συγκέντρωσε (41 έναντι 24 του Ηροδότου). Την 2η θέση πήρε η ομάδα του Ηροδότου που με την πρώτη της παρουσία στο διασσυλογικό πρωτάθλημα πήρε και το «εισιτήριο» για την Β΄ εθνική κατηγορία.
Αναλυτικά η βαθμολογία του πρωταθλήματος έχει ως εξής:

Θέση
Σύλλογος
βαθμοί
πόντοι
1
ΣΚΑΚΙΣΤΙΚΗ ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΓΑΖΙΟΥ
10
41
2
ΝΕΟΙ ΗΡΟΔΟΤΟΥ
8
24
3
ΟΦΗ 2000
4
22½
4
Γ.Σ.ΛΙΒΥΚOΣ ΙΕΡΑΠΕΤΡΑΣ
4
20
5
ΕΓΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ
4
19½
6
ΟΦΣ ΧΑΝΙΩΝ
0
11

 

1ος Γύρος 2008/05/01 at 17.00
1.1
Γ.Σ.ΛΙΒΥΚΟΣ ΙΕΡΑΠΕΤΡΑΣ
½ - 9
ΣΚΑΚΙΣΤΙΚΗ ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΓΑΖΙΟΥ
1 ΜΙΣΕΔΑΚΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ 1850
0 : 1
DRENCHEV PETAR 2441
2 ΚΑΣΣΑΠΑΚΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 1690
0 : 1
ΔΗΜΗΤΡΙΑΔΗΣ ΘΕΟΔΩΡΟΣ 1980
3 ΚΑΝΑΚΑΡΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ 1370
0 : 1
ΤΖΑΡΔΗΣ ΣΤΥΛΙΑΝΟΣ 1875
4 ΜΑΝΙΩΤΗΣ ΘΕΟΔΩΡΟΣ 1000
0 : 1
ΒΛΑΧΑΚΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 1715
5 ΚΕΛΕΠΟΥΡΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ 1000
- : +
ΚΑΛΛΕΡΓΗΣ ΜΑΝΟΥΣΟΣ 1405
6 ΔΕΛΛΙΟΥ ΑΝΘΗ 1000
0 : 1
ΚΑΛΛΕΡΓΗ ΕΙΡΗΝΗ 1020
7 ΜΑΝΙΩΤΗ ΕΛΕΝΗ 1000
0 : 1
ΠΑΠΑΘΑΝΑΣΙΟΥ ΦΩΤΕΙΝΗ 1010
8 ΣΠΥΡΙΔΑΚΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ 1000
0 : 1
ΜΠΑΡΜΠΕΡΑΚΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ 1285
9 ΒΑΣΙΛΑΚΗΣ ΜΑΡΙΟΣ 1000
0 : 1
ΤΣΙΡΜΠΑΣ ΡΑΦΑΗΛ 1065
10 ΜΑΝΙΩΤΗΣ ΠΑΣΧΑΛΗΣ 1000
1 : 0
ΣΤΕΦΑΝΑΤΟΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ 1005
1.2
ΕΓΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ
5½ - 3
ΟΦΣ ΧΑΝΙΩΝ
1 ΖΑΦΕΙΡΑΚΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ 2030
1 : 0
ΓΕΩΡΓΑΝΤΑΣ ΑΝΤΩΝΙΟΣ 1430
2 ΠΕΤΚΟΣ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ 1955
+ : -
ΚΟΜΝΗΝΟΣ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ 1290
3 ΠΕΤΡΟΠΟΥΛΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ 1915
+ : -
ΣΑΒΒΑΚΗΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ 1280
4 ΑΡΧΩΝ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 1825
1 : 0
ΜΠΟΜΠΟΛΑΚΗ ΕΛΕΝΗ 1025
5 ΚΟΣΜΑΔΑΚΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ 1770
1 : 0
ΜΠΟΜΠΟΛΑΚΗΣ ΑΡΙΣΤΕΙΔΗΣ 1000
6 ΜΕΛΕΣΣΑΝΑΚΗ ΕΙΡΗΝΗ 1005
0 : 1
ΒΕΡΙΒΑΚΗ ΜΑΡΙΑ 1000
7 ΜΑΡΑΥΓΑΚΗ ΕΥΣΤΑΘΙΑ 1000
0 : 1
ΦΙΛΟΞΕΝΗ ΔΑΝΑΗ 1000
8 ΠΑΠΑΔΟΥΡΑΚΗΣ ΜΙΧΑΗΛ 1125
1 : 0
ΚΑΤΑΚΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ 1005
9 ΚΑΜΠΟΥΡΑΚΗΣ ΛΑΜΠΡΟΣ 1005
- : +
ΒΑΡΒΕΡΑΚΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 1000
10 ΚΑΛΟΝΑΚΗ ΧΡΥΣΑΝΘΗ 1000
0 : 1
ΠΙΣΣΑΔΑΚΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ 1000
1.3
ΝΕΟΙ ΗΡΟΔΟΤΟΥ
5 - 4½
ΟΦΗ 2000
1 ΚΑΡΑΝΙΚΟΛΑΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ 2110
½ : ½
ΧΑΤΖΑΚΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 1655
2 ΜΠΑΧΑΡ- ΜΩΣΣΕ ΙΑΚΩΒ 2030
0 : 1
ΠΡΕΔΕΥΤΑΚΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 1375
3 ΛΑΜΠΑΔΑΡΙΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ 1875
1 : 0
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΜΑΝΟΛΑΚΗΣ ΣΤΑΥΡΟΣ 1370
4 ΜΠΑΡΟΥΔΑΣ ΙΩΑΝΝΗΣ 1805
½ : ½
ΚΑΡΝΙΑΟΥΤΑΚΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 1280
5 ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ 1775
1 : 0
ΚΟΥΤΣΟΠΟΥΛΟΣ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ 1250
6 ΚΟΝΤΑΚΗ ΜΑΡΙΑ 1145
1 : 0
ΣΕΡΠΕΤΣΙΔΑΚΗ ΕΥΑΝΘΙΑ 1000
7 ΓΑΡΓΟΥΛΑΚΗ ΜΑΡΙΑ 1000
0 : 1
ΧΑΤΖΑΚΗ ΘΑΛΕΙΑ - ΜΙΧΑΕΛΑ 1000
8 ΒΟΥΜΒΟΥΛΑΚΗ ΑΝΘΗ 1000
0 : 1
ΛΟΥΛΑΚΗΣ ΝΙΚΗΤΑΣ 1005
9 ΠΕΡΒΟΛΑΡΑΚΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ 1000
+ : -
ΧΟΥΛΑΚΗΣ ΣΑΒΒΑΣ 1000
10 ΤΑΒΛΑΔΩΡΑΚΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ 1005
0 : 1
ΜΑΡΚΟΜΙΧΕΛΑΚΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ 1000

2ος Γύρος 2008/05/02 at 17.00
2.1
ΣΚΑΚΙΣΤΙΚΗ ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΓΑΖΙΟΥ
6½ - 3
ΟΦΗ 2000
1 DRENCHEV PETAR 2441
+ : -
ΛΥΡΑΚΗΣ ΣΤΑΥΡΟΣ 1735
2 ΔΗΜΗΤΡΙΑΔΗΣ ΘΕΟΔΩΡΟΣ 1980
0 : 1
ΧΑΤΖΑΚΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 1655
3 ΒΛΑΧΑΚΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 1715
0 : 1
ΠΡΕΔΕΥΤΑΚΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 1375
4 ΜΑΛΛΙΩΤΑΚΗΣ ΜΙΧΑΗΛ 1260
½ : ½
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΜΑΝΟΛΑΚΗΣ ΣΤΑΥΡΟΣ 1370
5 ΧΙΩΤΕΛΛΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ 1135
0 : 1
ΚΟΥΤΣΟΠΟΥΛΟΣ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ 1250
6 ΚΑΛΛΕΡΓΗ ΕΙΡΗΝΗ 1020
1 : 0
ΧΑΤΖΑΚΗ ΘΑΛΕΙΑ - ΜΙΧΑΕΛΑ 1000
7 ΠΑΠΑΘΑΝΑΣΙΟΥ ΦΩΤΕΙΝΗ 1010
1 : 0
ΣΕΡΠΕΤΣΙΔΑΚΗ ΕΥΑΝΘΙΑ 1000
8 ΜΠΑΡΜΠΕΡΑΚΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ 1285
1 : 0
ΛΟΥΛΑΚΗΣ ΝΙΚΗΤΑΣ 1005
9 ΤΣΙΡΜΠΑΣ ΡΑΦΑΗΛ 1065
1 : 0
ΧΟΥΛΑΚΗΣ ΣΑΒΒΑΣ 1000
10 ΣΠΑΝΑΚΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ 1005
1 : 0
ΜΑΡΚΟΜΙΧΕΛΑΚΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ 1000
2.2
ΟΦΣ ΧΑΝΙΩΝ
3 - 4
ΝΕΟΙ ΗΡΟΔΟΤΟΥ
1 ΕΜΜΑΝΟΥΗΛΙΔΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ 1900
- : +
ΚΑΡΑΝΙΚΟΛΑΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ 2110
2 ΓΕΩΡΓΑΝΤΑΣ ΑΝΤΩΝΙΟΣ 1430
1 : 0
ΜΠΑΧΑΡ- ΜΩΣΣΕ ΙΑΚΩΒ 2030
3 ΚΟΜΝΗΝΟΣ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ 1290
- : -
ΛΑΜΠΑΔΑΡΙΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ 1875
4 ΜΠΟΜΠΟΛΑΚΗ ΕΛΕΝΗ 1025
0 : 1
ΜΠΑΡΟΥΔΑΣ ΙΩΑΝΝΗΣ 1805
5 ΜΠΟΜΠΟΛΑΚΗΣ ΑΡΙΣΤΕΙΔΗΣ 1000
0 : 1
ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ 1775
6 ΒΕΡΙΒΑΚΗ ΜΑΡΙΑ 1000
0 : 1
ΚΟΝΤΑΚΗ ΜΑΡΙΑ 1145
7 ΦΙΛΟΞΕΝΗ ΔΑΝΑΗ 1000
1 : 0
ΓΑΡΓΟΥΛΑΚΗ ΜΑΡΙΑ 1000
8 ΚΑΤΑΚΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ 1005
1 : 0
ΒΟΥΜΒΟΥΛΑΚΗ ΑΝΘΗ 1000
9 ΒΑΡΒΕΡΑΚΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 1000
0 : 1
ΠΕΡΒΟΛΑΡΑΚΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ 1000
10 ΠΙΣΣΑΔΑΚΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ 1000
+ : -
ΤΑΒΛΑΔΩΡΑΚΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ 1005
2.3
Γ.Σ.ΛΙΒΥΚΟΣ ΙΕΡΑΠΕΤΡΑΣ
4 - 5½
ΕΓΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ
1 ΜΙΣΕΔΑΚΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ 1850
0 : 1
ΖΑΦΕΙΡΑΚΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ 2030
2 ΚΑΣΣΑΠΑΚΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 1690
+ : -
ΠΕΤΚΟΣ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ 1955
3 ΚΑΝΑΚΑΡΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ 1370
0 : 1
ΠΕΤΡΟΠΟΥΛΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ 1915
4 ΒΑΣΙΛΑΚΗΣ ΜΑΡΙΟΣ 1000
0 : 1
ΑΡΧΩΝ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 1825
5 ΜΑΝΙΩΤΗΣ ΘΕΟΔΩΡΟΣ 1000
0 : 1
ΚΟΣΜΑΔΑΚΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ 1770
6 ΔΕΛΛΙΟΥ ΑΝΘΗ 1000
0 : 1
ΜΕΛΕΣΣΑΝΑΚΗ ΕΙΡΗΝΗ 1005
7 ΜΑΝΙΩΤΗ ΕΛΕΝΗ 1000
1 : 0
ΜΑΡΑΥΓΑΚΗ ΕΥΣΤΑΘΙΑ 1000
8 ΣΠΥΡΙΔΑΚΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ 1000
0 : 1
ΠΑΠΑΔΟΥΡΑΚΗΣ ΜΙΧΑΗΛ 1125
9 ΚΕΛΕΠΟΥΡΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ 1000
1 : 0
ΚΑΜΠΟΥΡΑΚΗΣ ΛΑΜΠΡΟΣ 1005
10 ΜΑΝΙΩΤΗΣ ΠΑΣΧΑΛΗΣ 1000
1 : 0
ΚΑΛΟΝΑΚΗ ΧΡΥΣΑΝΘΗ 1000

3ος Γύρος 2008/05/03 at 10.00
3.1
ΕΓΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ
2 - 7½
ΣΚΑΚΙΣΤΙΚΗ ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΓΑΖΙΟΥ
1 ΖΑΦΕΙΡΑΚΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ 2030
0 : 1
DRENCHEV PETAR 2441
2 ΠΕΤΡΟΠΟΥΛΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ 1915
0 : 1
ΔΗΜΗΤΡΙΑΔΗΣ ΘΕΟΔΩΡΟΣ 1980
3 ΑΡΧΩΝ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 1825
½ : ½
ΤΖΑΡΔΗΣ ΣΤΥΛΙΑΝΟΣ 1875
4 ΚΟΣΜΑΔΑΚΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ 1770
1 : 0
ΒΛΑΧΑΚΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 1715
5 ΓΑΛΑΝΑΚΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ 1005
1 : 0
ΧΙΩΤΕΛΛΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ 1135
6 ΜΕΛΕΣΣΑΝΑΚΗ ΕΙΡΗΝΗ 1005
0 : 1
ΚΑΛΛΕΡΓΗ ΕΙΡΗΝΗ 1020
7 ΜΑΡΑΥΓΑΚΗ ΕΥΣΤΑΘΙΑ 1000
0 : 1
ΠΑΠΑΘΑΝΑΣΙΟΥ ΦΩΤΕΙΝΗ 1010
8 ΚΑΜΠΟΥΡΑΚΗΣ ΛΑΜΠΡΟΣ 1005
- : +
ΜΠΑΡΜΠΕΡΑΚΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤ 1285
9 ΠΑΠΑΔΟΥΡΑΚΗΣ ΜΙΧΑΗΛ 1125
0 : 1
ΚΑΛΛΕΡΓΗΣ ΜΑΝΟΥΣΟΣ 1405
10 ΚΑΛΟΝΑΚΗ ΧΡΥΣΑΝΘΗ 1000
0 : 1
ΚΑΛΑΦΑΤΗΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΣ 1060
3.2
ΝΕΟΙ ΗΡΟΔΟΤΟΥ
6 - 4
Γ.Σ.ΛΙΒΥΚΟΣ ΙΕΡΑΠΕΤΡΑΣ
1 ΚΑΡΑΝΙΚΟΛΑΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ 2110
1 : 0
ΜΙΣΕΔΑΚΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ 1850
2 ΜΠΑΧΑΡ- ΜΩΣΣΕ ΙΑΚΩΒ 2030
1 : 0
ΚΑΣΣΑΠΑΚΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 1690
3 ΜΑΜΟΥΛΑΚΗΣ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ 1930
1 : 0
ΚΑΝΑΚΑΡΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ 1370
4 ΜΠΑΡΟΥΔΑΣ ΙΩΑΝΝΗΣ 1805
1 : 0
ΣΠΥΡΙΔΑΚΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ 1000
5 ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ 1775
1 : 0
ΜΑΝΙΩΤΗΣ ΘΕΟΔΩΡΟΣ 1000
6 ΚΟΝΤΑΚΗ ΜΑΡΙΑ 1145
½ : ½
ΔΕΛΛΙΟΥ ΑΝΘΗ 1000
7 ΓΑΡΓΟΥΛΑΚΗ ΜΑΡΙΑ 1000
0 : 1
ΜΑΝΙΩΤΗ ΕΛΕΝΗ 1000
8 ΒΟΥΜΒΟΥΛΑΚΗ ΑΝΘΗ 1000
0 : 1
ΒΑΣΙΛΑΚΗΣ ΜΑΡΙΟΣ 1000
9 ΚΑΛΟΝΑΚΗΣ ΣΥΜΕΩΝ 1000
0 : 1
ΚΕΛΕΠΟΥΡΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ 1000
10 ΤΑΒΛΑΔΩΡΑΚΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ 1005
½ : ½
ΜΑΝΙΩΤΗΣ ΠΑΣΧΑΛΗΣ 1000
3.3
ΟΦΗ 2000
5 - 2½
ΟΦΣ ΧΑΝΙΩΝ
1 ΛΥΡΑΚΗΣ ΣΤΑΥΡΟΣ 1735
- : -
ΕΜΜΑΝΟΥΗΛΙΔΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤ 1900
2 ΧΑΤΖΑΚΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 1655
1 : 0
ΓΕΩΡΓΑΝΤΑΣ ΑΝΤΩΝΙΟΣ 1430
3 ΠΡΕΔΕΥΤΑΚΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 1375
+ : -
ΣΑΒΒΑΚΗΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ 1280
4 ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΜΑΝΟΛΑΚΗΣ ΣΤΑΥΡ 1370
1 : 0
ΜΠΟΜΠΟΛΑΚΗ ΕΛΕΝΗ 1025
5 ΚΟΥΤΣΟΠΟΥΛΟΣ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ 1250
1 : 0
ΜΠΟΜΠΟΛΑΚΗΣ ΑΡΙΣΤΕΙΔΗΣ 1000
6 ΧΑΤΖΑΚΗ ΘΑΛΕΙΑ - ΜΙΧΑΕΛΑ 1000
0 : 1
ΒΕΡΙΒΑΚΗ ΜΑΡΙΑ 1000
7 ΣΕΡΠΕΤΣΙΔΑΚΗ ΕΥΑΝΘΙΑ 1000
0 : 1
ΦΙΛΟΞΕΝΗ ΔΑΝΑΗ 1000
8 ΛΟΥΛΑΚΗΣ ΝΙΚΗΤΑΣ 1005
½ : ½
ΚΑΤΑΚΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ 1005
9 ΧΟΥΛΑΚΗΣ ΣΑΒΒΑΣ 1000
0 : 1
ΒΑΡΒΕΡΑΚΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 1000
10 ΜΑΡΚΟΜΙΧΕΛΑΚΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ 1000
1 : 0
ΠΙΣΣΑΔΑΚΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ 1000

4ος Γύρος 2008/05/03 at 17.00
4.1
ΣΚΑΚΙΣΤΙΚΗ ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΓΑΖΙΟΥ
10 - 0
ΟΦΣ ΧΑΝΙΩΝ
1 DRENCHEV PETAR 2441
+ : -
ΕΜΜΑΝΟΥΗΛΙΔΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ 1900
2 ΔΗΜΗΤΡΙΑΔΗΣ ΘΕΟΔΩΡΟΣ 1980
1 : 0
ΓΕΩΡΓΑΝΤΑΣ ΑΝΤΩΝΙΟΣ 1430
3 ΤΖΑΡΔΗΣ ΣΤΥΛΙΑΝΟΣ 1875
+ : -
ΚΟΜΝΗΝΟΣ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ 1290
4 ΒΛΑΧΑΚΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 1715
1 : 0
ΚΑΤΑΚΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ 1005
5 ΜΑΛΛΙΩΤΑΚΗΣ ΜΙΧΑΗΛ 1260
1 : 0
ΜΠΟΜΠΟΛΑΚΗΣ ΑΡΙΣΤΕΙΔΗΣ 1000
6 ΚΑΛΛΕΡΓΗ ΕΙΡΗΝΗ 1020
1 : 0
ΒΕΡΙΒΑΚΗ ΜΑΡΙΑ 1000
7 ΠΑΠΑΘΑΝΑΣΙΟΥ ΦΩΤΕΙΝΗ 1010
1 : 0
ΦΙΛΟΞΕΝΗ ΔΑΝΑΗ 1000
8 ΜΠΑΡΜΠΕΡΑΚΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝ 1285
1 : 0
ΜΠΟΜΠΟΛΑΚΗ ΕΛΕΝΗ 1025
9 ΚΑΛΛΕΡΓΗΣ ΜΑΝΟΥΣΟΣ 1405
1 : 0
ΒΑΡΒΕΡΑΚΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 1000
10 ΚΟΥKIAΔΑΚΗΣ ΚΥΡΙΑΚΟΣ 1000
1 : 0
ΠΙΣΣΑΔΑΚΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ 1000
4.2
Γ.Σ.ΛΙΒΥΚOΣ ΙΕΡΑΠΕΤΡΑΣ
5 - 4½
ΟΦΗ 2000
1 ΜΙΣΕΔΑΚΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ 1850
+ : -
ΛΥΡΑΚΗΣ ΣΤΑΥΡΟΣ 1735
2 ΚΑΣΣΑΠΑΚΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 1690
1 : 0
ΧΑΤΖΑΚΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 1655
3 ΚΑΝΑΚΑΡΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ 1370
1 : 0
ΠΡΕΔΕΥΤΑΚΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 1375
4 ΣΠΥΡΙΔΑΚΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ 1000
0 : 1
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΜΑΝΟΛΑΚΗΣ ΣΤΑΥΡ 1370
5 ΜΑΝΙΩΤΗΣ ΘΕΟΔΩΡΟΣ 1000
0 : 1
ΚΟΥΤΣΟΠΟΥΛΟΣ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ 1250
6 ΔΕΛΛΙΟΥ ΑΝΘΗ 1000
0 : 1
ΧΑΤΖΑΚΗ ΘΑΛΕΙΑ - ΜΙΧΑΕΛΑ 1000
7 ΜΑΝΙΩΤΗ ΕΛΕΝΗ 1000
1 : 0
ΣΕΡΠΕΤΣΙΔΑΚΗ ΕΥΑΝΘΙΑ 1000
8 ΒΑΣΙΛΑΚΗΣ ΜΑΡΙΟΣ 1000
0 : 1
ΛΟΥΛΑΚΗΣ ΝΙΚΗΤΑΣ 1005
9 ΚΕΛΕΠΟΥΡΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ 1000
1 : 0
ΧΟΥΛΑΚΗΣ ΣΑΒΒΑΣ 1000
10 ΜΑΝΙΩΤΗΣ ΠΑΣΧΑΛΗΣ 1000
0 : 1
ΜΑΡΚΟΜΙΧΕΛΑΚΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ 1000
4.3
ΕΓΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ
2½ - 7
ΝΕΟΙ ΗΡΟΔΟΤΟΥ
1 ΖΑΦΕΙΡΑΚΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ 2030
½ : ½
ΚΑΡΑΝΙΚΟΛΑΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ 2110
2 ΠΕΤΡΟΠΟΥΛΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ 1915
½ : ½
ΜΠΑΧΑΡ- ΜΩΣΣΕ ΙΑΚΩΒ 2030
3 ΑΡΧΩΝ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 1825
0 : 1
ΜΑΜΟΥΛΑΚΗΣ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ 1930
4 ΚΟΣΜΑΔΑΚΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ 1770
½ : ½
ΜΠΑΡΟΥΔΑΣ ΙΩΑΝΝΗΣ 1805
5 ΓΑΛΑΝΑΚΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ 1005
½ : ½
ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ 1775
6 ΜΕΛΕΣΣΑΝΑΚΗ ΕΙΡΗΝΗ 1005
0 : 1
ΚΟΝΤΑΚΗ ΜΑΡΙΑ 1145
7 ΜΑΡΑΥΓΑΚΗ ΕΥΣΤΑΘΙΑ 1000
0 : 1
ΓΑΡΓΟΥΛΑΚΗ ΜΑΡΙΑ 1000
8 ΚΑΜΠΟΥΡΑΚΗΣ ΛΑΜΠΡΟΣ 1005
- : +
ΒΟΥΜΒΟΥΛΑΚΗ ΑΝΘΗ 1000
9 ΠΑΠΑΔΟΥΡΑΚΗΣ ΜΙΧΑΗΛ 1125
1 : 0
ΚΑΛΟΝΑΚΗΣ ΣΥΜΕΩΝ 1000
10 ΚΑΛΟΝΑΚΗ ΧΡΥΣΑΝΘΗ 1000
0 : 1
ΤΑΒΛΑΔΩΡΑΚΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ 1005

5ος Γύρος 2008/05/04 at 10.00
5.1
ΝΕΟΙ ΗΡΟΔΟΤΟΥ
2 - 8
ΣΚΑΚΙΣΤΙΚΗ ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΓΑΖΙΟΥ
1   ΚΑΡΑΝΙΚΟΛΑΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ 2110
0 : 1
DRENCHEV PETAR 2441
2   ΓΕΩΡΓΙΑΚΑΚΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ 2110
0 : 1
ΔΗΜΗΤΡΙΑΔΗΣ ΘΕΟΔΩΡΟΣ 1980
3   ΜΠΑΧΑΡ- ΜΩΣΣΕ ΙΑΚΩΒ 2030
1 : 0
ΤΖΑΡΔΗΣ ΣΤΥΛΙΑΝΟΣ 1875
4   ΜΑΜΟΥΛΑΚΗΣ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ 1930
1 : 0
ΚΑΔΙΑΝΗΣ ΙΑΚΩΒΟΣ 1810
5   ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ 1775
0 : 1
ΒΛΑΧΑΚΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 1715
6   ΚΟΝΤΑΚΗ ΜΑΡΙΑ 1145
0 : 1
ΚΑΛΛΕΡΓΗ ΕΙΡΗΝΗ 1020
7   ΓΑΡΓΟΥΛΑΚΗ ΜΑΡΙΑ 1000
0 : 1
ΠΑΠΑΘΑΝΑΣΙΟΥ ΦΩΤΕΙΝΗ 1010
8   ΒΟΥΜΒΟΥΛΑΚΗ ΑΝΘΗ 1000
0 : 1
ΜΠΑΡΜΠΕΡΑΚΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝ 1285
9   ΠΕΡΒΟΛΑΡΑΚΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ 1000
0 : 1
ΤΣΙΡΜΠΑΣ ΡΑΦΑΗΛ 1065
10   ΤΑΒΛΑΔΩΡΑΚΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ 1005
0 : 1
ΚΑΛΑΦΑΤΗΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΣ 1060
5.2
ΟΦΗ 2000
5½ - 4
ΕΓΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ
1   ΛΥΡΑΚΗΣ ΣΤΑΥΡΟΣ 1735
- : +
ΖΑΦΕΙΡΑΚΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ 2030
2   ΧΑΤΖΑΚΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 1655
0 : 1
ΠΕΤΚΟΣ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ 1955
3   ΠΡΕΔΕΥΤΑΚΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 1375
½ : ½
ΚΟΣΜΑΔΑΚΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ 1770
4   ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΜΑΝΟΛΑΚΗΣ ΣΤ 1370
1 : 0
ΓΑΛΑΝΑΚΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ 1005
5   ΚΟΥΤΣΟΠΟΥΛΟΣ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ 1250
1 : 0
ΚΟΝΤΑΚΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ 1000
6   ΧΑΤΖΑΚΗ ΘΑΛΕΙΑ - ΜΙΧΑΕΛΑ 1000
½ : ½
ΜΕΛΕΣΣΑΝΑΚΗ ΕΙΡΗΝΗ 1005
7   ΣΕΡΠΕΤΣΙΔΑΚΗ ΕΥΑΝΘΙΑ 1000
1 : 0
ΜΑΡΑΥΓΑΚΗ ΕΥΣΤΑΘΙΑ 1000
8   ΛΟΥΛΑΚΗΣ ΝΙΚΗΤΑΣ 1005
1 : 0
ΚΑΛΟΝΑΚΗ ΧΡΥΣΑΝΘΗ 1000
9   ΧΟΥΛΑΚΗΣ ΣΑΒΒΑΣ 1000
0 : 1
ΠΑΠΑΔΟΥΡΑΚΗΣ ΜΙΧΑΗΛ 1125
10   ΜΑΡΚΟΜΙΧΕΛΑΚΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ 1000
1 : 0
ΒΟΥΜΒΟΥΛΑΚΗ ΚΑΤΕΡΙΝΑ 1000
5.3
ΟΦΣ ΧΑΝΙΩΝ
2½-6½
Γ.Σ.ΛΙΒΥΚOΣ ΙΕΡΑΠΕΤΡΑΣ
1   ΓΕΩΡΓΑΝΤΑΣ ΑΝΤΩΝΙΟΣ 1430
½ : ½
ΜΙΣΕΔΑΚΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ 1850
2   ΚΟΜΝΗΝΟΣ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ 1290
- : +
ΚΑΣΣΑΠΑΚΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 1690
3   ΣΑΒΒΑΚΗΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ 1280
- : +
ΚΑΝΑΚΑΡΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ 1370
4   ΜΠΟΜΠΟΛΑΚΗ ΕΛΕΝΗ 1025
1 : 0
ΣΠΥΡΙΔΑΚΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ 1000
5   ΜΠΟΜΠΟΛΑΚΗΣ ΑΡΙΣΤΕΙΔΗΣ 1000
1 : 0
ΜΑΝΙΩΤΗΣ ΘΕΟΔΩΡΟΣ 1000
6   ΒΕΡΙΒΑΚΗ ΜΑΡΙΑ 1000
0 : 1
ΔΕΛΛΙΟΥ ΑΝΘΗ 1000
7   ΦΙΛΟΞΕΝΗ ΔΑΝΑΗ 1000
0 : 1
ΜΑΝΙΩΤΗ ΕΛΕΝΗ 1000
8   ΚΑΤΑΚΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ 1005
1 : 0
ΒΑΣΙΛΑΚΗΣ ΜΑΡΙΟΣ 1000
9   ΒΑΡΒΕΡΑΚΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 1000
0 : 1
ΚΕΛΕΠΟΥΡΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ 1000
10   ΠΙΣΣΑΔΑΚΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ 1000
0 : 1
ΜΑΝΙΩΤΗΣ ΠΑΣΧΑΛΗΣ 1000

 

 

1. ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ: Η Ένωση Σκακιστικών Σωματείων Κρήτης (ΕΣΣΚ) προκηρύσσει το Διασυλλογικό Πρωτάθλημα Γ΄ Εθνικής 2008 , Περιφέρειας Κρήτης.

2.ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗ ΑΓΩΝΩΝ: Τους αγώνες διοργανώνει η ΕΣΣΚ και η ΣΚΑΚΙΣΤΙΚΗ ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΓΑΖΙΟΥ.

3. ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ: Έχουν το δικαίωμα να αγωνιστούν, μέσω των ομάδων τους, μόνο οι αθλητές που έχουν έγκυρο Δελτίο Αθλητικής Ταυτότητας και Υγείας της ΕΣΟ.

4.ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ:

Το πρωτάθλημα της Γ΄ Εθνικής θα διεξαχθεί με τη συμμετοχή των ομάδων ΣΚΑΚ.ΑΚΑΔ.ΓΑΖΙΟΥ , ΝΕΟΙ ΗΡΟΔΟΤΟΥ , Ε.Γ.Ο.Η. , Ο.Φ.Σ.ΧΑΝΙΩΝ , ΟΦΗ 2000 και Γ.Σ.ΛΙΒΥΚΟΣ ΙΕΡΑΠΕΤΡΑΣ.
Απαραίτητη προϋπόθεση για τη συμμετοχή των Σωματείων στο Πρωτάθλημα είναι τα προαναφερθέντα Σωματεία να έχουν εξοφλήσει τις συνδρομές τους στην ΕΣΣΚ, μέχρι και το έτος 2007. (Σύμφωνα με την απόφαση του ΔΣ 72/12-4-08. για να βοηθηθεί η ΕΣΣΚ να αντιμετωπίσει τα μεγάλα έξοδα των Διοργανώσεων της).
Οι συνδρομές θα καταβληθούν είτε στον τραπεζικό λογαριασμό της ΕΣΣΚ είτε στον Έφορο Αγώνων πριν την έναρξη των Αγώνων του 1 ου Γύρου. (Θα σας σταλεί συμπληρωματικά άλλο έγγραφο, που θα σας ενημερώνει για τις οφειλόμενες συνδρομές των Σωματείων της ΕΣΣΚ).

4. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΕΣ-ΧΩΡΟΣ ΑΓΩΝΩΝ: Το Διασυλλογικό Πρωτάθλημα Β΄ Εθνικής θα γίνει από Πέμπτη 1 Μαΐου μέχρι και Κυριακή 4 Μαΐου 2008 , στο ξενοδοχείο Magda **** , ( www . magdahotel . gr ) στις Γούβες Ηρακλείου .

5. ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΩΝΩΝ:

Το πρόγραμμα των αγώνων, ανά γύρο, έχει ως εξής:

Πέμπτη 1 Μαΐου 2008

17.30

1ος γύρος

Παρασκευή 2 Μαΐου 2008

17.00.

2ος γύρος

Σάββατο 3 Μαΐου 2008

10.00 .

3ος γύρος

Σάββατο 3 Μαΐου 2008

1 7. 0 0

4ος γύρος

Κυριακή 4 Μαΐου 2008

10.00

5ος γύρος

  Μετά από κλήρωση οι ομάδες της Γ΄ Εθνικής έχουν τους ακόλουθους αριθμούς, οι οποίοι καθορίζουν και το αναλυτικό πρόγραμμα των αγώνων, σύμφωνα με τον πίνακα Μπέργκερ. Έχουμε και λέμε:

•  Γ.Σ. Λιβυκός Ιεράπετρας
•  ΕΓΟΗ
•  Νέοι Ηροδότου
•  ΟΦΗ 2000
•  Ο.Φ.Σ.Χανίων
•  Σκακιστική Ακαδημία Γαζίου

Tο αναλυτικό πρόγραμμα έχει ως εξής:

1ος Γύρος

ΛΙΒΥΚΟΣ-ΓΑΖΙ

ΕΓΟΗ-ΟΦΣΧ

ΝΕΟΙ ΗΡΟΔ-ΟΦΗ 2000

2ος Γύρος

ΓΑΖΙ-ΟΦΗ 2000

ΟΦΣΧ-ΝΕΟΙ ΗΡΟΔ

ΛΙΒΥΚΟΣ-ΕΓΟΗ

3ος Γύρος

ΕΓΟΗ-ΓΑΖΙ

ΝΕΟΙ ΗΡΟΔ-ΛΙΒΥΚ

ΟΦΗ 2000-ΟΦΣΧ

4ος Γύρος

ΓΑΖΙ-ΟΦΣΧ

ΛΙΒΥΚΟΣ-ΟΦΗ 2000

ΕΓΟΗ-ΝΕΟΙ ΗΡΟΔΟΤ

5ος Γύρος

ΝΕΟΙ ΗΡΟΔΟΤΟΥ-ΓΑΖΙ

ΟΦΗ 2000-ΕΓΟΗ

ΟΦΣΧ-ΛΙΒΥΚΟΣ

 

6. ΔΙΑΜΟΝΗ-ΤΙΜΕΣ: Οι διοργανωτές και η ΕΣΣΚ καλύπτουν εξ ολοκλήρου τα έξοδα διαμονής και πλήρους διατροφής για όλες τις ομάδες, εκτός Νομού Ηρακλείου, για 10 άτομα.
Αν υπάρχουν άλλα άτομα, συνοδοί-λοιποί αθλητές, θα επιβαρυνθούν με την τιμή των 28 €, κατ' άτομο, για κάθε μέρα διαμονής, με τρία γεύματα από το μπουφέ του ξενοδοχείου.
Η διαμονή αθλητών και συνοδών θα γίνει για κάποια δωμάτια στο ξενοδοχείο των αγώνων, αλλά αρκετά δωμάτια θα χρειαστεί να μείνουν, λόγω λίαν υψηλής πληρότητας στο Magda Hotel , σε κοντινό ξενοδοχείο (100 μέτρα παρακάτω) αντίστοιχης ποιότητας ( Astir Beach Hotel **** www . astirbeach . gr ). H τιμή και σ' αυτό το ξενοδοχείο, για αθλητές και τυχόν συνοδούς, θα είναι η ίδια, δηλαδή 28 € κατ' άτομο, με πλήρη διατροφή.

Οι διαμένοντες στο Astir Beach Hotel θα παίρνουν το πρωινό τους εκεί αλλά φαγητό, μεσημεριανό και βραδινό, θα τρώνε στο Magda Hotel .

Σύμφωνα με τις κρατήσεις του ξενοδοχείου Magda Hotel τα διαθέσιμα δωμάτια εκεί είναι ελάχιστα αλλά για τον ακριβή αριθμό των δωματίων που θα είναι διαθέσιμα τότε, θα το γνωρίζουμε μόλις 2-3 μέρες πριν, οπότε θα ενημερωθούν και οι αθλητές και οι συνοδοί σε ποιο ξενοδοχείο θα μείνουν.
Τα ονόματα των αθλητών και συνοδών ανά δωμάτιο, πρέπει να αποσταλούν στους διοργανωτές 3-4 μέρες πριν τους αγώνες (φαξ 2810-521061, 2810-821029, e - mail : bstefanat @ sch . gr ).
Η ίδια τιμή (28 €) ισχύει και για τυχόν περιπτώσεις αθλητών από ομάδες του Ηρακλείου που επιθυμούν να διαμείνουν στο ξενοδοχείο , με απαραίτητη προϋπόθεση την αρχική τακτοποίηση όλων των αθλητών-συνοδών εκτός Νομού Ηρακλείου και αν υπάρχουν διαθέσιμα δωμάτια θα διατεθούν στους ενδιαφερόμενους.
Για τυχόν ενδιαφερόμενους από το Ηράκλειο θα πρέπει να υπάρξει έγκαιρη γνωστοποίηση στους διοργανωτές (μέχρι 28 Απριλίου στις 14.00) για τον αριθμό και τον τύπο των δωματίων και η οικονομική τακτοποίηση να γίνει από τον υπεύθυνο της ομάδας, στην οποία αγωνίζεται ο αθλητής ή οι αθλητές ή οι συνοδοί.

7. ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ: Οι Διαιτητές των Αγώνων θα οριστούν από την ΤΕΔ Κρήτης, από τον πίνακα ενεργών διαιτητών της ΕΣΣΚ, για το 2008.

8. ΧΡΟΝΟΣ ΣΚΕΨΗΣ: Οι αγώνες θα διεξαχθούν με ηλεκτρονικά χρονόμετρα και ο χρόνος σκέψης είναι, για κάθε παίκτη, 90 λεπτά. Επιπλέον, από την πρώτη κίνηση και για κάθε κίνηση που ολοκληρώνει ο παίκτης, παίρνει ακόμη μισό λεπτό (30”) χρόνου σκέψης».
Η καταγραφή των κινήσεων είναι υποχρεωτική σε όλη τη διάρκεια της παρτίδας.

9. ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ ΤΩΝ ΟΜΑΔΩΝ

Η σύνθεση των ομάδων της Γ' Εθνικής κατηγορίας για το 2008 θα είναι 10μελής, και έχει ως εξής::

•  1 η – 5 η σκακιέρα, γενικές σκακιέρες
•  6 η σκακιέρα, μια (1) από την κατηγορία γυναικών
•  7 η σκακιέρα, μια (1) από την κατηγορία νεανίδων (κάτω των 18 ετών ),
•  8 η σκακιέρα, ένας (1) από την κατηγορία νέων-νεανίδων (κάτω των 18 ετών
•  9 η σκακιέρα, ένας (1) από την κατηγορία παίδων-κορασίδων (κάτω των 16 ετών ),
•  10 η σκακιέρα, ένας (1) από την κατηγορία παμπαίδων-παγκορασίδων (κάτω των 12 ετών)

H κατάταξη των αθλητών στις γενικές σκακιέρες 1-5, της Β΄ Εθνικής, θα είναι με σειρά τα κριτήρια, κατά φθίνουσα σειρά:

α) δείκτης εθνικής αξιολόγησης (ΕΛΟ) , από τον πιο πρόσφατο πίνακα αξιολόγησης της ΕΣΟ,
β) αριθμός αξιολογημένων παρτίδων, από τον πιο πρόσφατο πίνακα αξιολόγησης και
γ) αριθμός Μητρώου Αθλητή στα μητρώα της ΕΣΟ (προηγείται ο μικρότερος αριθμός μητρώου).
Οι κοινοτικοί σκακιστές θα εντάσσονται στις σκακιέρες με το δείκτη διεθνούς αξιολόγησης, από τον πιο πρόσφατο πίνακα αξιολόγησης της FIDE .
Τα μέλη των ομάδων πρέπει να έχουν Δελτίο Αθλητικής Ταυτότητας και Υγείας θεωρημένο το οποίο θα προσκομίζεται στο διαιτητή της συνάντησης πριν την έναρξη του αγώνα. Ο διαιτητής ελέγχει σχολαστικά την εγκυρότητα και πληρότητα του Δ.Α.Τ. και Υγείας κάθε αθλητή.
Απαγορεύεται η συμμετοχή αθλητών που δεν θα προσκομίσουν έγκυρο Δ.Α.Τ. και Υγείας πριν την έναρξη των αγώνων.

Όλα τα σωματεία, ανεξάρτητα από την κατηγορία στην οποία ανήκουν, μπορούν να χρησιμοποιήσουν ένα κοινοτικό σκακιστή.

Υπενθυμίζεται ότι η δήλωση των κοινοτικών είναι δεσμευτική για όλη τη διάρκεια της τρέχουσας αγωνιστικής περιόδου και ισχύει για όλες τις διασυλλογικές διοργανώσεις της ΕΣΣΚ και της ΕΣΟ.

Σωματεία που έχουν ήδη χρησιμοποιήσει κοινοτικούς σκακιστές, αυτή την αγωνιστική περίοδο, δεν μπορούν να τους αλλάξουν. Ισχύει η δήλωση των Κοινοτικών για τα Σωματεία που έχουν ήδη δηλώσει στην ΕΣΣΚ (πριν το Κύπελλο και πριν ) και δίνεται μια τελευταία προθεσμία σε Σωματεία Β΄και Γ΄ Εθνικής που δεν έχουν δηλώσει Κοινοτικό, να τον δηλώσουν στην ΕΣΣΚ μέχρι τις 24 Απριλίου 2008.Μετά την παρέλευση της προθεσμίας αυτής καμία δήλωση κοινοτικού δεν θα γίνει δεκτή.

Αλλοδαπός παίχτης δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί για τις ομάδες της Γ΄ Εθνικής.

10. ΑΡΧΗΓΟΣ ΟΜΑΔΑΣ : Σε κάθε συνάντηση η ομάδα ορίζει έναν «Αρχηγό Ομάδας», που μπορεί να είναι και ένας από τους αγωνιζόμενους παίκτες της, ο οποίος 15 λεπτά πριν από την έναρξη του αγώνα παραδίνει γραπτά τη σύνθεση της ομάδας του στον διαιτητή της συνάντησης. Η σύνθεση που έχει ήδη παραδοθεί δεν μπορεί να τροποποιηθεί. Αν δεν παραδοθεί η σύνθεση στον προβλεπόμενο χρόνο η ομάδα θα αγωνίζεται με τη σύνθεση του προηγούμενου γύρου.
Για λόγους ηθικής και δεοντολογίας δεν μπορεί κάποιος να είναι αρχηγός ταυτόχρονα σε 2 διαφορετικές ομάδες του Πρωταθλήματος.

11. ΕΝΣΤΑΣΕΙΣ: Ενάντια σε απόφαση του διαιτητή ασκείται ένσταση σύμφωνα με την προκήρυξη των αγώνων και τα άρθρα 1.26 μέχρι 1.28 του Κανονισμού Αγώνων της ΕΣΟ. Το ύψος του παράβολου ορίζεται στα 90 Euro. Η ένσταση θα εκδικάζεται εντός 1 ώρας, από την Επιτροπή Ενστάσεων της Ε.Σ.Σ.Κ.
Η ένσταση ενάντια σε απόφαση του διαιτητή ασκείται από το ενδιαφερόμενο Σωματείο αμέσως μετά τη λήξη της υπόψη συνάντησης και μέσα σε 30 λεπτά. Αν το πρόγραμμα προβλέπει δύο αγωνιστικές την ίδια ημέρα τότε ή ένσταση ασκείται μέσα σε 15 λεπτά από τη λήξη της υπόψη συνάντησης. .

12. ΧΡΩΜΑΤΑ : Η ομάδα που παίζει “εντός έδρας” έχει τα λευκά στην 1 η , 3 η , 5 η , 7 η , και 9 η σκακιέρα και η ομάδα “εκτός έδρας” έχει τα λευκά στις υπόλοιπες σκακιέρες.

13. ΜΕΤΑΚΙΝΗΣΕΙΣ: Οι μετακινήσεις των αθλητών και συνοδών από τα Χανιά θα γίνουν με λεωφορείο που θα μισθώσει η ΕΣΣΚ (απαραίτητος αριθμός ενδιαφερομένων 15-20 άτομα). Ο υπεύθυνος του Σωματείου παρακαλείται να ενημερώσει εγκαίρως τον Έφορο Αγώνων της ΕΣΣΚ για τους ενδιαφερόμενους για το λεωφορείο. Η ακριβής ώρα θα καθοριστεί αργότερα, όταν εκδηλωθεί το σχετικό ενδιαφέρον.
Τα ξενοδοχεία Magda Hotel **** και Astir Beach Hotel **** βρίσκονται στις Γούβες Ηρακλείου.
Για το Magda Hotel **** στο 152 ο χλμ. της Εθνικής Οδού Χανίων-Σητείας στρίβουμε στη διασταύρωση «προς Κάτω Γούβες», περνάμε κάτω από τη γέφυρα και προχωράμε 500 περίπου μέτρα. Στο σημείο όπου βρίσκεται ένα βενζινάδικο της EKO στρίβουμε αριστερά, μετά από 80 μέτρα πάλι αριστερά, αμέσως δεξιά, και ακολουθούμε τις ταμπέλες για Magda Hotel , που βρίσκεται 200 μέτρα παρακάτω.
T ο Astir Beach Hotel **** είναι 100 μέτρα παρακάτω από το Magda Hotel .

14. ΙΣΟΒΑΘΜΙΑ:

Σε περίπτωση ισοβαθμίας, στο πρωτάθλημα της Γ΄ Εθνικής, ακολουθούνται κριτήρια που προβλέπονται από τον Κανονισμό Αγώνων της ΕΣΟ. Συγκεκριμένα, όλες οι θέσεις καθορίζονται σύμφωνα με τα ακόλουθα κριτήρια άρσης ισοβαθμίας:

α) Βαθμοί
β) Κατάταξη βαθμών του τουρνουά μεταξύ των ισόβαθμων ομάδων.
γ) Άθροισμα πόντων επί συνόλου των αγώνων που έχουν δώσει οι ομάδες.
δ) Κατά σειρά, οι συνολικοί πόντοι σε όλους τους αγώνες της 1 ης σκακιέρας, της 2 ης σκακιέρας, της 3 ης σκακιέρας, κ.ο.κ.
ε) 1. Αν μετά την εφαρμογή των παραπάνω κριτηρίων έχουμε ξανά ισοβαθμία δύο ομάδων τότε θα γίνει αγώνας «ξαφνικού θανάτου» (sudden death game) οι κανόνες του οποίου ορίζονται ως εξής:
Αγώνας με χρόνο σκέψης 5 λεπτά ανά σκακιστή (τα χρώματα καθορίζονται με κλήρωση). Σε περίπτωση ισόπαλου αποτελέσματος νικήτρια θεωρείται η ομάδα που συγκεντρώνει τις περισσότερες μονάδες με το κριτήριο Βερολίνου: Η νίκη στην 1η σκακιέρα δίνει 12 μονάδες, νίκη στην 2η σκακιέρα δίνει 11 μονάδες, νίκη στην 3η σκακιέρα δίνει 10 κ.ο.κ. Οι ισόπαλες σκακιέρες δεν λαμβάνονται υπ' όψη. Αν και με την εφαρμογή του κριτηρίου αυτού παραμένει ισόπαλο αποτέλεσμα νικήτρια θεωρείται η ομάδα που έπαιξε με τα μαύρα στην 1η σκακιέρα.
2. Αν μετά την εφαρμογή των κριτηρίων 14.α έως 14.δ. έχουμε ξανά ισοβαθμία τριών ή τεσσάρων ομάδων, διεξάγεται τουρνουά με σύστημα πουλ απλών συναντήσεων και χρόνο σκέψης 5 λεπτά ανά σκακιστή (τα χρώματα καθορίζονται με κλήρωση) έως ότου εξαλειφθεί η ισοβαθμία.

15. ΓΕΥΜΑΤΑ-ΠΛΗΡΩΜΗ:

Τα γεύματα θα είναι από Πέμπτη 1 Μαΐου βράδυ μέχρι και Κυριακή 4 Μαΐου μεσημέρι. Υπάρχει επίσης ειδική συμφωνία με το ξενοδοχείο Magda Hotel ότι σ' αυτό μπορούν να τρώνε και όσοι δεν διαμένουν εκεί ή στο Astir Beach , με τιμή 10 ευρώ, κατ' άτομο, από το μπουφέ του ξενοδοχείου Magda .

16. ΒΡΑΒΕΥΣΕΙΣ-ΕΠΑΘΛΑ:

•  Κύπελλα για τις 3 πρώτες νικήτριες ομάδες Γ΄ Εθνικής.
•  Μετάλλια για όλους τους παίχτες της πρωταθλήτριας ομάδας της Γ΄ Εθνικής.
•  Μετάλλια για τις καλύτερες αποδόσεις ανά σκακιέρα στη Γ΄ Εθνική (10 καλύτερες σκακιέρες για τη Γ΄ Εθνική).
Οι καλύτερες αποδόσεις ανά σκακιέρα θα κριθούν ως εξής:
•  Από το ποσοστό %.
•  Σε ίδιο ποσοστό % υπερτερούν οι περισσότεροι αγώνες (π.χ.5 στα 5 υπερτερούν των 4 στα 4 κ.λ.π.)
•  Σε ίδιο ποσοστό και σε ίδιους αγώνες προηγείται ο αθλητής/τρια του οποίου η ομάδα είναι πιο ψηλά στη βαθμολογία.
Για να μετρηθεί η απόδοση ενός αθλητή σε μια σκακιέρα είναι απαραίτητη η συμμετοχή του στη σκακιέρα αυτή σε 3 τουλάχιστον αγώνες.

17. ΑΝΟΔΟΣ

Οι δύο πρώτες ομάδες της Γ΄ Εθνικής ανεβαίνουν στη Β΄ Εθνική κατηγορία. ................................................