ΝΕΑΝΙΚΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ ΚΡΗΤΗΣ 2007



Ολοκληρώθηκαν το Σάββατο και Κυριακή 12 και 13 Μαΐου τα νεανικά Πρωταθλήματα Κρήτης. Δυστυχώς η ΕΣΣΚ για άλλη μια φορά μετά τα διασυλλογικά πρωταθλήματα Β΄ και Γ΄ κατηγορίας έδειξε και εδώ την ανοργανωσιά με ένα πρωτάθλημα που περισσότερο φάνηκε σαν υποχρέωση για να τελειώσει. Σε όλη τη διάρκεια δεν βγήκε ένας πίνακας βαθμολογίας, οι παίκτες δεν ξέρανε με ποιόν παίζουνε στον επόμενο γύρο μιας και δεν υπήρχε πίνακας κλήρωσης όπως επίσης δεν υπήρχε καμία βράβευση στο τέλος για τους νικητές. Ένα άλλο γεγονός επίσης είναι ότι ορισμένοι παίκτες που δεν διεκδικούσαν την πρόκριση στον τελευταίο γύρο προτίμησαν να εγκαταλείψουν τη διοργάνωση!! Περιμένουμε βέβαια τις ενέργεις της ΕΣΣΚ για το συγκεκριμμένο γεγονός μιας και οι ΕΣΟ έχει λάβει σχετικές αποφάσεις.
Αγωνιστικά τώρα οι αθλητές της ΣΑΧ/ΑΝΕΚ LINES και του ΟΤΕ Χανίων πήραν τη μερίδα του λέοντος στις προκρίσεις κατακτώντας τις 11 σε σύνολο 18. τρεις ο Κύδωνας μία ο ΟΦΗ, μία ο ΕΓΟΗ, μία ο ΟΑΧ και μία ο ΣΟΗ.
Οι δύο πρώτοι από κάθε κατηγορία έχουν το δικαίωμα δωρεάν φιλοξενίας στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα που θα διεξαχθεί από τις 24 Ιουνίου έως τις 1 Ιουλίου στη Χαλκιδική. Υπενθυμίζουμε ότι ο Λιοδάκης Κων/νος και ο Παπαδόπουλος Αργύρης της ΣΑΧ ο Καλογερής Γιάννης του ΟΦΣΧ και η Φραγκάκη Μαρία του Κύδωνα έχουν αποκτήσει το δικαίωμα τις απευθείας πρόκρισης στα τελικά σαν Πρωταθλητές Ελλάδος.

 
Μπαρμπουνάκης ¶γγελος
Πετράκη Ευαγγελία
Παπαμιχελάκης Παναγιώτης
Μαρκάκη Σοφία
 
 
Καζάκος Μάνος
Μπαλομενάκης Χαράλαμπος
Τσαρουχά Μαριάνθη
Σεκαδάκης Δημήτρης
 


Κατηγορία κάτω των 8 ετών

α/α
Ονοματεπώνυμο
Σύλ.
ΑΜ.
ΕΛΟ
.1.
.2.
.3.
.4.
.5.
.6.
Βαθμοί
Θέση
1
Μπαρμπουνάκης ¶γγελος
ΣΑΧ
   
1
1
1
1
1
5
1ος
2
Κελίρης Ανδρέας
ΕΓΟΗ
   
0
1
1
1
1
4
2ος
3
Πολυχρονάκης Νικόλας
ΣΚΟΡ
   
0
0
1
0
0
1
4
Σαραντόπουλος Στ
ΛΑΤΩ
   
0
0
0
0
0
0
5
Σκουλάς Ευάγ
ΕΓΟΗ
   
0
0
1
1
0
2
6
Θωμάκης Νίκος
ΟΑΧ
   
0
0
1
1
1
3


Κατηγορία κάτω των 10 ετών

α/α
Ονοματεπώνυμο
Σύλ.
ΑΜ.
ΕΛΟ
.1.
.2.
.3.
.4.
.5.
.6.
Βαθμοί
Θέση
1
Παπαμιχελάκης Παναγιώτης
ΟΑΧ
   
1
1/2
1/2
1
1
4
1ος
2
Ελευθεράκης Παναγιώτης
ΟΦΗ
   
0
1
1/2
1
1/2
3
3
Παπαδάκης Γιάννης
ΣΚΟΡ
   
1/2
0
0
1
0
1 1/2
4
Μαστοράκης Αντώνης
ΛΑΤΩ
28742  
1/2
1/2
1
1
0
3
5
Γεωργακίλας
   
0
0
0
0
0
0
6
Αγναντής Αλέξανδρος
OTE
   
0
1/2
1
1
1
3 1/2
2ος


Κατηγορία κάτω των 12 ετών


α/α
Ονοματεπώνυμο
Σύλ.
ΑΜ.
ΕΛΟ
.1.
.2.
.3.
.4.
.5.
.6.
Βαθμοί
Θέση
1
Καζάκος Μάνος
ΣΑΧ
25450  
1
1
1
1
1
5
1ος
2
Κωνσταντινίδης Κρίτων
ΟΦΗ
28795  
0
1
1
1
0
3
3
Τζανετής Οδυσσέας
ΣΚΟΡ
28192  
0
0
1
1
0
2
4
Μπιλανάκης Χάρης
ΛΑΤΩ
   
0
0
0
0
0
0
5
Βρέντζος Θεόφιλος
ΕΓΟΗ
29714  
0
0
0
1
0
1
6
Τζουγανάκης Παντελής
ΚΥΔΩΝ
26862  
0
1
1
1
1
4
2ος


Κατηγορία κάτω των 14 ετών

α/α
Ονοματεπώνυμο
Σύλ.
ΑΜ.
ΕΛΟ
.1.
.2.
.3.
.4.
.5.
.6.
Βαθμοί
Θέση
1
Μπαλωμενάκης Χαράλαμπος
ΚΥΔΩΝ
   
1
1/2
-
1/2
1
3
1ος
2
Κολομβάκης Στέλιος
ΟΑΑΗ
   
-
-
-
1/2
1/2
3
Σερντεδάκις Θανάσης
ΣΚΟΡ
   
1/2
1
-
1
2 1/2
3ος
4
 
   
5
Στρατηγάκης Πάρης
ΕΓΟΗ
   
1/2
1/2
0
-
1/2
1 1/2
6
Παπαδογιάννης Σεβαστιανός
ΣΑΧ
   
0
1
1
-
1/2
2 1/2
2ος


Κατηγορία κάτω των 16 ετών

α/α
Ονοματεπώνυμο
Σύλ.
ΑΜ.
ΕΛΟ
.1.
.2.
.3.
.4.
.5.
.6.
Βαθμοί
Θέση
1
Σεκαδάκης Δημήτρης ΚΥΔΩΝ    
1/2
1
1
1
1
4 1/2
1ος
2
Φραγκιαδάκης Δημήτρης ΣΟΗ    
1/2
1
1
1/2
1
4
2ος
3
Βλαχάκης Γιώργος ΣΚΟΡ    
0
0
1
1
1
3
4
Μπαρμπεράκης Κ.      
0
0
0
1
0
1
5
Καλλέργης Μαν      
0
1/2
0
0
0
1/2
6
Μανατάκης Χάρης ΣΑΧ    
0
0
0
1
1
2


Κατηγορία κάτω των 8 ετών

α/α
Ονοματεπώνυμο
Σύλ.
ΑΜ.
ΕΛΟ
.1.
.2.
.3 .4
5
6
Βαθμοί
Θέση
1
Καστρινάκη Μαίρη ΣΑΧ    
1
1
1
-
0
3
2
Καλοχριστιανάκη Αναστ.      
0
0
0
-
0
0
3
Γαγάνη Εύα ΣΚΟΡ    
0
1
1
-
2
4
Μαστοράκη Δέσποινα ΛΑΤΩ    
0
1
0
-
0
1
5
       
6
Πετράκη Ευαγγελία

ΟΤΕ

   
1
1
1
1
-
4


Κατηγορία κάτω των 10 ετών

α/α
Ονοματεπώνυμο
Σύλ.
ΑΜ.
ΕΛΟ
.1.
.2.
.3.
4
5
6
Βαθμοί
Θέση
1
Μαρκάκη Σοφία ΟΤΕ    
1
1
1
-
1
4
2
Κασσωτάκη Δέσποινα      
0
0
1
-
0
1
3
Κουμαντάκη Εύα ΣΚΟΡ    
0
1
1
-
0
2
4
Μανιώτη      
0
0
0
-
0
0
5
               
6
Βουλγαράκη Δέσποινα ΟΤΕ    
0
1
1
1
-
3


Κατηγορία κάτω των 12 ετών

α/α
Ονοματεπώνυμο
Σύλ.
ΑΜ.
ΕΛΟ
.1.
.2.
.3.
.4.
.5.
.6.
Βαθμοί
Θέση
1
Χναρά Μαρία Δανάη ΣΑΧ    
1
1
1
1/2
1
4 1/2
1-2η
2
Καλλέργη Ειρήνη      
0
0
0
0
1
1
3
Χατζηδάκη Τίνα ΣΚΟΡ    
0
1
1
0
0
2
4
Παγκάλου Μαρία ΛΑΤΩ    
0
1
0
0
0
1
5
Γρατσέα Κατερίνα ΟΦΗ    
1/2
1
1
1
1
4 1/2
1-2η
6
Αγναντή Δανάη ΣΑΧ    
0
0
1
1
0
2


Κατηγορία κάτω των 14 ετών

α/α
Ονοματεπώνυμο
Σύλ.
ΑΜ.
ΕΛΟ
.1.
.2.
.3.
.4.
Βαθμοί
Θέση
1
Τσαρουχά Μαριάνθη ΣΑΧ    
1
1/2
11/2
2
Οικονομοπούλου Μαρία ΟΦΗ    
0
0
0
3
       
4
Σκαράκη Αντιγόνη ΣΑΧ    
1/2
1
11/2

 

ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΤΕΛΙΚΗΣ ΦΑΣΗΣ
ΑΤΟΜΙΚΩΝ ΝΕΑΝΙΚΩΝ ΚΡΗΤΗΣ

1. ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ: Η Ένωση Σκακιστικών Σωματείων Κρήτης (ΕΣΣΚ) προκηρύσσει την Τελική Φάση (2ος – 5ος Γύρος) των Ατομικών Νεανικών Πρωταθλημάτων Κρήτης (<8 , <10, <12, <14, <16, Αγοριών και Κοριτσιών), η οποία θα γίνει στις 12 και 13 Μαΐου 2007 στο Ρέθυμνο.

2.ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗ ΑΓΩΝΩΝ: Τους αγώνες διοργανώνει η ΕΣΣΚ και ο ΣΚΑΚΙΣΤΙΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ ΡΕΘΥΜΝΟΥ.

3.ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ: Στους Αγώνες θα πάρουν μέρος οι 2 πρώτοι Νικητές και οι 2 πρώτες Νικήτριες, όλων των κατηγοριών, των Νομών Ηρακλείου και Χανίων και ο 1ος Νικητής και η 1η Νικήτρια, όλων των κατηγοριών, των Νομών Ρεθύμνου και Λασιθίου.

4. ΣΥΣΤΗΜΑ ΑΓΩΝΩΝ: Πουλ 5 γύρων (Θα παιχτούν οι 4 υπόλοιποι Γύροι, γιατί ο 1 ος Γύρος έχει ήδη διεξαχθεί στις 22 Απριλίου) όπου συμμετέχουν σε κάθε όμιλο οι 2 πρώτοι Χανιά και Ηράκλειο και ο 1 ος από Ρέθυμνο και Λασίθι και αγωνίζονται ως εξής:

  1. 1ος Χανιά
  2. 1ος Ηράκλειο
  3. 1ος Ρέθυμνο
  4. 1ος Λασίθι
  5. 2ος Ηράκλειο
  6. 2ος Χανιά

5.ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΩΝΩΝ: Το Πρόγραμμα συναντήσεων, ανά κατηγορία αγοριών και κοριτσιών, έχει ως εξής:

1ος γύρος : Σάββατο 11.30΄

2ος γύρος : Σάββατο 17.30΄

3ος γύρος : Κυριακή 11.30΄

4ος γύρος: Κυριακή 17.30

Οι συγκεκριμένες ώρες των αγώνων θα ισχύσουν εάν στο ξενοδοχείο δεν μπορέσει να γίνει το Σεμινάριο Διαιτησίας σε άλλο χώρο, οπότε θα προηγούνται στον ίδιο χώρο οι ώρες διδασκαλίας του Σεμιναρίου (π.χ. 09.30-11.30 το Σάββατο πρωί, 3.30-5.50 το Σάββατο απόγευμα και 09.00-11.30 την Κυριακή το πρωί).

Εάν το Σεμινάριο μπορέσει να πραγματοποιηθεί σε άλλο χώρο θα διεξάγεται παράλληλα με τους αγώνες και οι αγώνες θα γίνουν το Σάββατο πρωί στις 11, το Σάββατο απόγευμα στις 17.00, την Κυριακή πρωί στις 10.00 και την Κυριακή απόγευμα στις 16.00)

Οι τελικές ώρες θα σας ανακοινωθούν σε 1-2 μέρες, με νεώτερη ενημέρωση.

6. ΧΩΡΟΣ ΑΓΩΝΩΝ: Οι αγώνες θα γίνουν στο ξενοδοχείο Petradi Beach Hotel ***( www . petradibeach . gr ), στο Ρέθυμνο.

7. ΔΙΑΜΟΝΗ-ΤΙΜΕΣ: H ΕΣΣΚ καλύπτει εξ ολοκλήρου τα έξοδα διαμονής και πλήρους διατροφής, για την 12 η Μαΐου, για όλα τα παιδιά που έχουν προκριθεί και θα αγωνιστούν , εκτός Νομού Ρεθύμνου, σε 2κλινα και 3κλινα δωμάτια, με θέα το δρόμο.
Όσοι από τους συνοδούς επιθυμούν να διαμείνουν στο ξενοδοχείο Petradi Beach *** θα επιβαρυνθούν με τις εξής τιμές, ανάλογα με το είδος του δωματίου:

23 €, κατ' άτομο, σε τρίκλινο δωμάτιο, με θέα το δρόμο.
27 €, κατ' άτομο, σε τρίκλινο δωμάτιο, με θέα τη θάλασσα
28 €, κατ' άτομο, σε δίκλινο δωμάτιο, με θέα το δρόμο.
32 €, κατ' άτομο, σε δίκλινο δωμάτιο, με θέα τη θάλασσα.

Οι τιμές αφορούν διαμονή και πλήρη διατροφή, από μπουφέ, για το Σάββατο μεσημέρι, το Σάββατο το βράδυ, την Κυριακή το πρωί και το μεσημέρι της Κυριακής.
Διατίθενται 2κλινα και 3κλινα δωμάτια και μεζονέτες, που είναι δίχωρες και ισοδυναμούν με τρίκλινα δωμάτια.

Παρακαλούνται οι υπεύθυνοι των ομάδων να ενημερώσουν την υπεύθυνη για τις κρατήσεις του ΣΚΑΚΙΣΤΙΚΟΥ ΟΜΙΛΟΥ ΡΕΘΥΜΝΟΥ Κα Πετρουλάκη Μαρία μέχρι τη Δευτέρα 7 Μαΐου το μεσημέρι , για τα δωμάτια που χρειάζονται για τους αθλητές/-ήτριες της ομάδας τους και τους τυχόν συνοδούς τους ( τηλ 6932874603, φαξ 28310-77951, e - mail :[email protected]).

8. ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ

Οι Διαιτητές των Αγώνων θα οριστούν από την Τοπική Επιτροπή Διαιτησίας (ΤΕΔ) Είναι αυτονόητο ότι οι διαιτητές θα προέρχονται αποκλειστικά από τον ισχύοντα Πίνακα Ενεργών Διαιτητών της ΕΣΟ .

9. ΧΡΟΝΟΣ ΣΚΕΨΗΣ: Οι αγώνες θα διεξαχθούν με ηλεκτρονικά χρονόμετρα και χρόνο σκέψης 90 λεπτά για την ολοκλήρωση της παρτίδας για κάθε σκακιστή. Επιπλέον, από την πρώτη κίνηση και για κάθε κίνηση που ολοκληρώνει ο σκακιστής, παίρνει ακόμη μισό λεπτό (30") χρόνου σκέψης.

Η καταγραφή των κινήσεων είναι υποχρεωτική σε όλη τη διάρκεια της παρτίδας.

10. ΙΣΟΒΑΘΜΙΑ: Σε περίπτωση ισοβαθμίας ακολουθούνται κριτήρια που προβλέπονται από τον Κανονισμό Αγώνων. Συγκεκριμένα, όλες οι θέσεις της Τελικής Φάσης Κρήτης καθορίζονται σύμφωνα με τα κριτήρια άρσης ισοβαθμίας για κυκλικό σύστημα ( round robin ) που αναφέρονται:

Για κυκλικό σύστημα (round robin)
α) Το σύστημα Σόννεμπορν-Μπέργκερ (βαθμοί αντιπάλων ανάλογα με το αποτέλεσμα).
β) Αριθμός νικών (προηγείται ο σκακιστής-τρια με τις περισσότερες νίκες).
γ) Κατάταξη βαθμών του τουρνουά μεταξύ των ισόβαθμων.
δ) Ποσοστό βαθμών που επιτεύχθηκαν με τα μαύρα (% επί των παρτίδων με τα μαύρα).
ε) 2 10λεπτες παρτίδες. Αν υπάρξει ξανά ισοβαθμία θα ακολουθούν από 2 5λεπτες παρτίδες μέχρι την τελική επικράτηση.

11. ΠΡΟΚΡΙΣΕΙΣ: Οι δυο πρώτοι από κάθε ηλικιακή κατηγορία προκρίνονται για την τελική φάση του Πρωταθλήματος Ελλάδας.

12. ΔΗΛΩΣΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ ΑΝΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ: Στους τελικούς (Πανελλήνιους) αγώνες οι προκριμένοι σκακιστές και σκακίστριες υποχρεούνται να αγωνισθούν στο αντίστοιχο πρωτάθλημα από το οποίο προκρίθηκαν . Σε αντίθετη περίπτωση στερούνται της επιδότησης της συμμετοχής τους από την ΕΣΟ.

Για τους σκακιστές και σκακίστριες που θα αγωνισθούν στους Πανελλήνιους Αγώνες με την καταβολή παραβόλου , η δήλωση συμμετοχής, μέσω της φόρμας δήλωσης συμμετοχής, είναι δεσμευτική σε ότι αφορά το πρωτάθλημα που θα συμμετάσχουν και δεν μπορεί να αλλάξει στη συνέχεια.

Β΄ ΦΑΣΗ ΝΕΑΝΙΚΩΝ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΩΝ – ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΙ ΑΓΩΝΕΣ

Τα Πανελλήνια Ατομικά Νεανικά Πρωταθλήματα θα γίνουν στη Χαλκιδική από 25 Ιουνίου έως 1 Ιουλίου . Όταν υπάρξει η αντίστοιχη προκήρυξη από την ΕΣΟ θα σας κοινοποιηθεί άμεσα.